Παγκόσμια Ημέρα Νοσηλευτών: Ημερίδα εις μνήμην της Χριστιάνας Κούτα

Νέα-Ανακοινώσεις

Στις 12 Μαΐου γιορτάστηκε η Παγκόσμια Ημέρας Νοσηλευτών, η οποία θεσπίστηκε προς τιμή της ημερομηνίας γέννησης της βρετανίδας πρωτοπόρου της σύγχρονης νοσηλευτικής επιστήμης Φλόρενς Νάιτινγκεϊλ. Η  Φλόρενς Νάιτινγκεϊλ παρείχε σημαντικό έργο κοινωνικής αναμόρφωσης, αλλά και αξιοσημείωτη παρουσία στον τομέα της στατιστικής και της δημόσιας υγείας.

Το μήνυμα της φετινής επετείου ήταν «Οι Νοσηλευτές/τριες μας. Το μέλλον μας. Η οικονομική δύναμη της φροντίδας».

Παρά το γεγονός ότι το νοσηλευτικό προσωπικό συνιστά τη ραχοκοκαλιά των συστημάτων υγείας διεθνώς, τόσο σε νοσοκομειακό όσο και σε κοινοτικό επίπεδο,  η Νοσηλευτική υφίσταται συχνότερα οικονομικούς περιορισμούς όσον αφορά τις επενδύσεις στην εκπαίδευση και στις δράσεις πρόληψης επαγγελματικών ψυχοκοινωνικών και σωματικών κινδύνων. Σε αυτούς τους περιορισμούς έρχεται να προστεθεί και η απαίτηση για ανύψωση της κοινωνικής αποτίμησης του νοσηλευτικού επαγγέλματος, ώστε να συνεχίσει να είναι ένα ελκυστικό οικονομικά και κοινωνικά επάγγελμα.

Επομένως, συντονισμένοι με τους στόχους του Διεθνούς Συμβουλίου Νοσηλευτικής (ICN 2024)  καλούμαστε να αναμορφώσουμε τις αντιλήψεις και τα στερεότυπα για τη Νοσηλευτική, και συνεργατικά να διαμορφώσουμε συντονισμένα και βάσει ενδείξεων (evidence based)  μια σύγχρονη στρατηγική ενίσχυσης των πόλων έλξης του νοσηλευτικού επαγγέλματος, οικονομικά και κοινωνικά. Επενδύοντας και ενδυναμώνοντας το νοσηλευτικό προσωπικό και το νοσηλευτικό επάγγελμα προσδοκούμε σαφή οικονομικά και κοινωνικά πλεονεκτήματα, μέσα από την ευεξία και την προηγμένη υγεία του γενικού πληθυσμού.

Στο πλαίσιο των εορτασμών για την φετινή Παγκόσμια Ημέρα Νοσηλευτών, το Τμήμα Νοσηλευτικής διοργάνωσε στις 23 Απριλίου ημερίδα εις μνήμην Χριστιάνας Κούτα, εκλιπούσας Καθηγήτριας του Τμήματος Νοσηλευτικής, με επίκεντρο την ενημέρωση των επαγγελματιών της υγείας σχετικά με τις τελευταίες εξελίξεις, τεχνολογίες και βέλτιστες πρακτικές στον τομέα της εντατικής θεραπείας.

Πατήστε ΕΔΩ  για να δείτε το μήνυμα της προέδρου του Διεθνούς Συμβουλίου Νοσηλευτικής, Pamela Cipriano.