Ημέρα Γνωριμίας: Mεγάλο ενδιαφερόν για σπουδές στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο

Υποψήφιοι φοιτητές, γονείς και ενδιαφερόμενοι κατέκλυσαν την Κυριακή, 16/2 τις εγκαταστάσεις του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου, όπου πραγματοποιήθηκε  η εκδήλωση "Ημέρα Γνωριμίας- Open Day".  Η συγκεκριμένη εκδήλωση αποτελεί μοναδική ευκαιρία για τους υποψήφιους φοιτητές να έρθουν σε επαφή με το Πανεπιστήμιο και να ενημερωθούν για τους κλάδους σπουδών που τους ενδιαφέρουν καθώς και πρακτικές λεπτομέρειες της διαδικασίας εισδοχής.

Ακαδημαϊκά και διοικητικά στελέχη, παρουσίασαν τα πλεονεκτήματα της φοίτησης στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο, τις επιλογές σε προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα, τις απαιτήσεις των προγραμμάτων καθώς και τις υψηλές προοπτικές απασχόλησης.

Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στον επαγγελματικό προσανατολισμό που χαρακτηρίζει τις σπουδές στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο, στοιχείο που ενισχύει την απασχολησιμότητα των αποφοίτων και τους εφοδιάζει με αυτοπεποίθηση για την επαγγελματική τους πορεία.

Ως ανθρωποκεντρικό οργανισμός, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο νοιάζεται για τους σπουδαστές του.  Οι συμμετέχοντες άκουσαν για τις υπηρεσίες στήριξης που παρέχονται και τα προγράμματα φοιτητικής ανάπτυξης που υλοποιούνται στο Πανεπιστήμιο, τα οποία έχουν ως γνώμονα την υποστήριξη όλων των φοιτητών για την επιτυχή ολοκλήρωση των σπουδών τους.

Απόφοιτοι και υφιστάμενοι φοιτητές μοιράστηκαν τις δικές τους εμπειρίες από την εκπαιδευτική διαδικασία και την πλούσια φοιτητική ζωή και εξήγησαν πως ο τίτλος σπουδών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου προσθέτει αξία στις μελλοντικές τους επιλογές, είτε αυτές αφορούν τη συνέχιση των σπουδών τους σε μεταπτυχιακό επίπεδο, είτε την επαγγελματική τους αποκατάσταση.

Όλοι οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να «ζήσουν» το Πανεπιστήμιο από κοντά αφού επισκέφθηκαν τους χώρους διδασκαλίας και τα εργαστήρια των ακαδημαϊκών Τμημάτων. Tις πόρτες τους άνοιξαν τα εργαστήρια της Κλινικής Αποκατάστασης (Λογοθεραπεία/Λογοπαθολογία), Μηχανικής,  Γεωπονίας, Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών και των Καλών Τεχνών.  Εκεί, οι επισκέπτες συνομίλησαν με το Ακαδημαϊκό προσωπικό και ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις των Τμημάτων.

Διεθνής συνάντηση εργασίας ερευνητών για διδασκαλία και εξάσκηση στους τομείς της Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς

Υπογραφή πρωτοκόλλου συνεργασίας Τεχνολογικού Πανεπιστημίου και Μαρωνιτικής κοινότητας της Κύπρου

STEAM (Sea Traffic Management in the Eastern Mediterranean) - Ενημερωτικό Δελτίο