Erasmus+ : Πρόσκληση συμμετοχής σε εκπαιδευτικό σεμινάριο με θέμα «Επικοινωνιακός Γραμματισμός» (media literacy)

Στόχος του προγράμματος “Media Lab - Βridging Cross-border Gaps” που υλοποιείται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ είναι η ανάπτυξη καινοτόμων εργαλείων και η εκπαίδευση ατόμων για την αντιμετώπιση των ελλείψεων στο πεδίο του επικοινωνιακού γραμματισμού (media literacy).

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν η Κύπρος (μέσω του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου) και οργανισμοί από τη Λιθουανία, τη Λετονία, την Ελλάδα, την Πολωνία και τη Βόρεια Μακεδονία.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει μία σειρά εκπαιδευτικών σεμιναρίων.

Μετά το πρώτο σεμινάριο που πραγματοποιήθηκε στα Σκόπια της Βόρειας Μακεδονίας τον Ιανουάριο, το δεύτερο προγραμματίζεται να πραγματοποιηθεί στο Βίλνιους της Λιθουανίας από τις 26 εώς τις 29 Μαρτίου 2020.  Συνολικά αναμένεται να συμμετέχουν 30 εκπρόσωποι από τις έξι συνεργαζόμενες χώρες.

Το σεμινάριο απευθύνεται ειδικά σε εκπαιδευτικούς, ερευνητές, καθώς και επαγγελματίες ή εθελοντές σε φορείς και οργανισμούς που έχουν ως αποδέκτες τους νέους. Στόχος των σεμιναρίων είναι η παροχή τεχνογνωσίας ώστε οι νέοι άνθρωποι να είναι σε θέση να αμφισβητούν, να αξιολογούν και να αποκωδικοποιούν το περιεχόμενο των μέσων επικοινωνίας, καθώς επίσης η ανάπτυξη και ενίσχυση διασυνοριακών δικτύων για την αντιμετώπιση των υφιστάμενων διασυνοριακών κενών στην παιδεία στα μέσα επικοινωνίας.

Η μεθοδολογία της εκπαίδευσης περιλαμβάνει παρουσίαση ερευνητικού υλικού, προβολή οπτικοακουστικού περιεχομένου, ομάδες συζήτησης, καθώς επίσης επιτόπιες επισκέψεις σε οργανισμούς.

Ως μέρα άφιξης στο προτείνεται η 25η Μαρτίου και ως ημέρα αναχώρησης η 30η Μαρτίου. Το πρόγραμμα καλύπτει τα έξοδα αεροπορικού εισιτηρίου, διαμονή σε ξενοδοχείο και όλα τα γεύματα.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται για περισσότερες πληροφορίες:

1. Μελίνα Καραγεωργίου, διδακτορική φοιτήτρια, ερευνήτρια στο πρόγραμμα MediaLab, melikara@hotmail.com

2. Λία Σπυρίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Επιστημονική υπεύθυνη του MediaLab, l.spyridou@cut.ac.cy

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Διεθνής συνάντηση εργασίας ερευνητών για διδασκαλία και εξάσκηση στους τομείς της Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς

Υπογραφή πρωτοκόλλου συνεργασίας Τεχνολογικού Πανεπιστημίου και Μαρωνιτικής κοινότητας της Κύπρου

STEAM (Sea Traffic Management in the Eastern Mediterranean) - Ενημερωτικό Δελτίο

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει μία σειρά εκπαιδευτικών σεμιναρίων.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται για περισσότερες πληροφορίες:

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.