Έναρξη έργου "Κέντρα Εξυπηρέτησης Μεταναστών (ΚΕΜ)"

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε συνεργασία με το ΤΕΠΑΚ, και το CARDET ανακοινώνουν την έναρξη του Έργου με τίτλο «Κέντρα Εξυπηρέτησης Μεταναστών» (KEM) - Migrant Info-Centre (MIC)» - CY/2020/AMIF/S02.N02.1.3/4» Ένταξη/Νόμιμη Μετανάστευση) που συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Ασύλου, Μετανάστευσης και Ένταξης και την Κυπριακή Δημοκρατία. Το Έργο υλοποιείται από 15/12/2020 μέχρι 14/06/2022.

Σκοπός του Έργου είναι η παροχή υποστηρικτικών υπηρεσιών με στόχο την εξυπηρέτηση και πληροφόρηση των διαφόρων κατηγοριών των δικαιούχων διεθνούς προστασίας και μεταναστών που διαμένουν στην Κυπριακή Δημοκρατία, προκειμένου να επιτευχθεί η αποτελεσματικότερη ένταξη τους στις τοπικές κοινωνίες. Τα Κέντρα λειτουργούν στη Λευκωσία, στη Λάρνακα, στη Λεμεσό και στην Πάφο και προσφέρουν μεταξύ άλλων υπηρεσίες ενημέρωσης για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους, μετάφραση/διερμηνεία, βοήθεια για εξεύρεση εργασίας και στέγασης, ενημέρωση για ευκαιρίες εκπαίδευσης, παραπομπή σε άλλους οργανισμούς και υπηρεσίες κ.α.

Οι παρεχόμενες υπηρεσίες υλοποιούνται υπό το πρίσμα διαφορετικών προσεγγίσεων όπως:  κοινωνική και ψυχολογική υποστήριξη, εξατομικευμένη επικοινωνία και αξιοποίηση της πληροφορικής τεχνολογίας, συνηγορία και επικοινωνία με τις αρμόδιες κρατικές υπηρεσίες και τμήματα κλπ.

Οι κύριοι πυλώνες παροχής υπηρεσιών αφορούν τους ακόλουθους τομείς:

• Εργασία
  • Εκπαίδευση
  • Υγεία
  • Κοινωνική φροντίδα
  • Άρση των κοινωνικών και οικονομικών ανισοτήτων

Τα Κέντρα λειτουργούν 6 ημέρες την εβδομάδα συμπεριλαμβανομένης της Κυριακής. Οι ώρες λειτουργίας των Κέντρων είναι από τις 10:00 πμ. μέχρι τις 18:00 μμ. Δευτέρα – Παρασκευή και τις Κυριακές από τις 10:00 π.μ. μέχρι τις 17:00.

Παγκύπριο τηλ. επικοινωνίας: 22 080350  και Fax: 22842222

Ιστοσελίδα: www.mihub.eu , E-mail: info@mihub.eu

WAP:    Migrant Information Centre (MIC)

The Action is co-funded by the Asylum, Migration and Integration Fund (90%) and the Republic of Cyprus (10%).

Η ταινία μικρού μήκους κινουμένων σχεδίων «Ό,τι να 'ναι» του φοιτητή Αντρέα Κουμίδη, φιναλίστ σε διεθνές φεστιβάλ

Σειρά  διαδικτυακών ενημερώσεων για όλα όσα αφορούν τη φοίτηση στo ΤΕΠΑΚ

To προφίλ υγείας του κυπριακού πληθυσμού, ανέλυσε ο Δρ Κωνσταντίνος Μακρής στο πλαίσιο της εκδήλωσης EU4HEALTH

Οι κύριοι πυλώνες παροχής υπηρεσιών αφορούν τους ακόλουθους τομείς:

• Εργασία
  • Εκπαίδευση
  • Υγεία
  • Κοινωνική φροντίδα
  • Άρση των κοινωνικών και οικονομικών ανισοτήτων

Παγκύπριο τηλ. επικοινωνίας: 22 080350  και Fax: 22842222

Ιστοσελίδα: www.mihub.eu , E-mail: info@mihub.eu

WAP:    Migrant Information Centre (MIC)