Το ΤΕΠΑΚ διοργανώνει το 15ο Διεθνές Συνέδριο Sound & Music Computing

To Τμήμα Επικοινωνίας & Σπουδών Διαδικτύου του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργανώνει το 15ο Διεθνές Συνέδριο Sound & Music Computing, από τις 4 μέχρι τις 7 Ιουλίου στη Λεμεσό. Για πρώτη φορά στην Κύπρο, διοργανώνεται ένα συνέδριο τέτοιας εμβέλειας και θεματικής, φιλοξενώντας έργα περίπου 120 ακαδημαϊκών, συνθετών και καλλιτεχνών, συμβάλλοντας έτσι στη διεθνή ακαδημαϊκή και καλλιτεχνική πρόοδο στον τομέα του ήχου, της μουσικής και της τεχνολογίας.

Η ευρύτερη θεματική του συνεδρίου είναι Sonic Crossings. Ο ήχος και η μουσική μπορούν και διασχίζουν σύνορα, εξουδετερώνοντας συνοριογραμμές και ξεπερνώντας φυσικούς και ψηφιακούς περιορισμούς. Η θεματική του Συνεδρίου βασίζεται σε αυτήν την ιδιότητα των ηχητικών κυμάτων, ειδικά μέσα στο πλούσιο πολιτισμικό (ηχο)τοπίο της Κύπρου.

Οι επίσημοι προσκεκλημένοι του Συνεδρίου για τις keynote παρουσιάσεις, είναι οι Trevor Wishart, Claude Cadoz και Rebecca Fiebrink, και θα μιλήσουν στο Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος (Αμφιθέατρο Ι), όπου θα λάβουν χώρα όλες οι ακαδημαϊκές εργασίες του Συνεδρίου.

Τα 60 Συναυλιακά Έργα που έχουν επιλεχθεί, θα παρουσιαστούν σε τρεις συναυλίες:

Οι δύο θα λάβουν χώρα στο Θέατρο Ριάλτο, στις 4&6 του μήνα, όπου θα εκτελεσθούν ακουσματικά έργα σε οκταφωνία, καθώς και έργα σύγχρονης μουσικής από τις ορχήστρες Artefacts Ensemble (gr), Chronos Ensemble (cy) και την πιανίστα Anna D' Errico.

Η άλλη συναυλία στο Παλιό Ξυδάδικο στις 5 Ιουλίου, αφορά κυρίως έργα για electronics.

Παράλληλα, και κατά τη διάρκεια των εργασιών του συνεδρίου, 6 καλλιτεχνικές εγκαταστάσεις με έμφαση στον ήχο και την τεχνολογία θα είναι ανοιχτές στη Στοά Λανίτη του ΤΠΚ, στο Neme Arts Center και στο Ριάλτο.

Το εισιτήριο για τους μη συνέδρους κοστίζει €10 ανά συναυλία (Ριάλτο, Ξυδάδικο), ενώ η είσοδος για τις εγκαταστάσεις θα είναι ελεύθερη για το κοινό.

Περισσότερες πληροφορίες στο http://smc2018.cut.ac.cy