Εκπαιδευτική εκδρομή στις Η.Π.Α.

Το Κέντρο Καινοτομίας του ΤΕΠΑΚ CUTing Edge σε συνεργασία με το Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ οργάνωσε μια δωδεκαήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στις ΗΠΑ. Σκοπός της εκδρομής ήταν να δοθεί η ευκαιρία στους φοιτητές να γνωρίσουν πώς λειτουργεί μια κοινωνία που αποτελείται από διάφορες κουλτούρες, να επισκεφθούν τριτοβάθμια εκπαιδευτικά ιδρύματα και να έρθουν σε επαφή με τις ευκαιρίες που αυτά προσφέρουν, να εξασκήσουν τις γλωσσικές τους δεξιότητες και να ανακαλύψουν τη μοναδικότητα που προσφέρουν οι διάφορες γεωγραφικές τοποθεσίες της Αμερικής.

Η εκδρομή ξεκίνησε από τη Νέα Υόρκη όπου οι φοιτητές γνώρισαν μια πολυεθνική πόλη, η οποία φιλοξενεί κουλτούρες από όλο τον κόσμο. Οι φοιτητές επισκέφθηκαν διάφορα μουσεία και αρχιτεκτονικά θαύματα που βρίσκονται στην Νέα Υόρκη. Ακολούθησε η Ουάσιγκτον, εκεί όπου οι φοιτητές είχαν την τιμή να λάβουν επίσημη πρόσκληση από το Υπουργείο Εξωτερικών (State Department) για να φιλοξενηθούν στα γραφεία του.  Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, έγινε συζήτηση για διάφορα θέματα που σχετίζονται με την καινούργια τεχνολογία της εικονικής πραγματικότητας και τις ευκαιρίες που δίνονται μέσα από αυτή, όπως και για τις διάφορες εκδηλώσεις που οργάνωσε το CUTing Edge μέχρι σήμερα. Προτού ολοκληρωθεί η επίσκεψη στο υπουργείο, τρεις φοιτητές είχαν την τύχη να εξασφαλίσουν είσοδο στο Carne Y Arena, μια εμπειρία που επέτρεψε στους φοιτητές με τη βοήθεια της εικονικής πραγματικότητας να ζήσουν τον φόβο και την αγωνία που περνά ο παράνομος μετανάστης διασχίζοντας τα σύνορα μέσα από την έρημο του Μεξικού στην  Αμερική. Επίσης, οι φοιτητές δεν έχασαν και την ευκαιρία να εξερευνήσουν αυτή την ιστορική πόλη με τα πολλά της μουσεία και μνημεία.

Ακολούθησαν το Λάς Βέγκας και το Λος Άντζελες. Στις πόλεις αυτές οι φοιτητές επισκέφθηκαν το εθνικό πάρκο Red Rock Canyon και αρχιτεκτονικά και μηχανολογικά θαύματα όπως το Hoover Dam στη Νεβάδα. Έπειτα, η εκδρομή περιελάμβανε επισκέψεις σε τριτοβάθμια ιδρύματα στο πανεπιστήμιο της Νεβάδα στο Λάς Βέγκας και στο California Institute of Technology (Caltech) στην Pasadena. Κατά τη διάρκεια των επισκέψεων οι φοιτητές ξεναγήθηκαν σε διάφορους χώρους των πανεπιστημίων, σε εργαστήρια και βιβλιοθήκες. Κατά τη διάρκεια των επισκέψεων οι φοιτητές είχαν τη δυνατότητα να συζητήσουν με άλλους  φοιτητές για τη φοιτητική ζωή και για τις ευκαιρίες σπουδών στα ιδρύματα αυτά. Η επίσκεψη στην Καλιφόρνια επεφύλαξε μια έκπληξη στους φοιτητές καθώς σε συγκεκριμένο χώρο που επισκέφθηκαν γίνονταν τα γυρίσματα της δημοφιλούς τηλεοπτικής σειράς Tudors και είχαν την μοναδική ευκαιρία να κλέψουν μερικές ματιές από την παραγωγή της συγκεκριμένης σειράς. Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με την εξερεύνηση του Λος Άντζελας και της Σάντα Μόνικα στον Ειρηνικό Ωκεανό.

Αυτή η εκπαιδευτική εκδρομή στην Αμερική ήταν ξεχωριστή για όλους τους φοιτητές διότι κάλυψαν πάνω από 4500 χιλιόμετρα ξεκινώντας από τον Ατλαντικό Ωκεανό και φτάνοντας μέχρι τον Ειρηνικό μέσα από βουνά και ερήμους. Αυτό το ταξίδι, λαμβάνοντας υπόψη την ποικιλία και διαφορετικότητα των βιωμάτων, προσέφερε στους φοιτητές μια αξέχαστη εμπειρία εμπλουτίζοντας σε βάθος τις γνώσεις τους.

Έναρξη εξετάσεων για το τμήμα Καλών Τεχνών

Σημαντικές οι επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στη γεωργία και στην καταπολέμηση σοβαρών εχθρών των καλλιεργειών

Άριστα αποτελέσματα της Συνάντησης “STM - Port Collaborative Decision Making (PortCDM)”