Κυπρο-Ρωσική Σύνοδος “Universities Ideas Into the City Practice”

Πραγματοποιήθηκε στις 13 και 14 Μαΐου σε πολύ θετικό κλίμα και με πολύ καλά αποτελέσματα επίσκεψη στο ΤΕΠΑΚ εικοσαμελούς αποστολής από την Αγία Πετρούπολη μέσα στο πλαίσιο των εργασιών της ετήσιας Κυπρο-Ρωσικής Συνόδου “Universities Ideas Into the City Practice”, που πραγματοποιείται από το 2011 σε συνεργασία του Δήμου Λεμεσού και του Πανεπιστημίου μας.

Την τελετή έναρξης, η οποία πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δήμου Λεμεσού, τίμησαν με την παρουσία τους και απηύθυναν χαιρετισμό ο Πρέσβης της Ρωσικής Ομοσπονδίας στην Κύπρο κος Στάνισλαβ Οσάτσι, ο Δήμαρχος Λεμεσού κος Ανδρέας Χρήστου και η Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ Καθηγήτρια Ελπίδα Κεραυνού-Παπαηλιού. Χαιρετισμούς απηύθηναν επίσης η κα Άννα Παπασάββα, εκπρόσωπος του Υπουργείου Εξωτερικών, η κα Irina Ganus, Αναπληρώτρια Πρόεδρος της Επιτροπής Επιστημών και Ανώτατης Εκπαίδευσης της Αγίας Πετρούπολης και ο κος Alexander Ksenofontov, Αναπληρωτής Πρόεδρος της Επιτροπής Μέσης Εκπαίδευσης της Αγίας Πετρούπολης.

Στις εργασίες της Συνόδου έλαβαν μέρος ακαδημαϊκοί από Πανεπιστήμια της Αγίας Πετρούπολης και από το ΤΕΠΑΚ, εκπρόσωποι του Υπουργείου Παιδείας, του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Κύπρου και του Υπουργείου Εμπορίου, Τουρισμού και Ενέργειας, καθώς και εκπρόσωποι του Κυπριακού Οργανισμού Τουρισμού, του Συμβουλίου Υδατοπρομήθειας Λεμεσού, του Συμβουλίου Αποχετεύσεων Λεμεσού-Αμαθούντας και της Τουριστικής Εταιρείας Ανάπτυξης της Λεμεσού.

Κατά τη διήμερη Σύνοδο συζητήθηκαν προτάσεις για συνεργασία σε διάφορες Θεματικές ενότητες:

Εκπαίδευση: Περαιτέρω συνεργασίες μεταξύ Πανεπιστημίων και Σχολείων Αγίας Πετρούπολης και Λεμεσού: (α) Συμμετοχή σε Διεθνή πανεπιστημιακά προγράμματα και στήριξη ερευνητικών και επιστημονικών πρωτοβουλιών (β) Joint MSc Program in Νanotechnology with fiber Optics (Πανεπιστήμιο ΙΤΜΟ Αγ. Πετρούπολης και ΤΕΠΑΚ) (γ) Προοπτικές περαιτέρω συνεργασίας μεταξύ σχολείων Αγ. Πετρούπολης και Λεμεσού (δ) Ο ρόλος του Τεχνοπάρκου ως εργαλείο στήριξης για δράσεις καινοτομίας για φοιτητές και αποφοίτους (ε) το πρόγραμμα Ρωσικής γλώσσας στο ΤΕΠΑΚ (στ) Εφαρμογές του “Internet of Things”.

Εναλλακτικές μέθοδοι διδασκαλίας και μάθησης: (α) Οι εμπειρίες από τη συνεργασία του ΤΕΠΑΚ με την Ακαδημία Μεταπτυχιακής εκπαίδευσης καθηγητών/ δασκάλων της Αγίας Πετρούπολης (β) Προληπτική διαχείριση σε προχωρημένου επιπέδου εκπαίδευση για δασκάλους (γ) Εκπαίδευση Διευθυντικών στελεχών Σχολείων (δ) Τηλε-εκπαίδευση για άτομα με δυσκολίες όρασης.

Τηλεϊατρική και Τηλεπικοινωνίες: Επίδειξη, στο Ερευνητικό Εργαστήριο τηλεϊατρικής του ΤΕΠΑΚ, εκ του μακρόθεν υπερηχογραφηκής εξέτασης (από Κύπρο στη Γαλλία) με τη χρήση τηλε-ρομποτικής. Στο Εργαστήριο του ΤΕΠΑΚ ήταν ενεργητικά παρών, μαζί με τους ακαδημαϊκούς του πανεπιστημίου μας - μέλη της ερευνητικής ομάδας - Σώτο Βοσκαρίδη και Σωτήρη Αυγουστή και τον γυναικολόγο ιατρό Δρα Γιώργο Γεωργίου, και ο εμπνευστής του συγκεκριμένου Συστήματος Καθηγητής Pierre Vieyres, του Πανεπιστημίου Ορλεάνης της Γαλλίας.

Ανταλλαγή φοιτητών και μαθητών μεταξύ Λεμεσού – Αγίας Πετρούπολης:
(α) Συμμετοχή φοιτητών του ΤΕΠΑΚ σε καλοκαιρινό σχολείο σε Πανεπιστήμιο της Αγίας Πετρούπολης το 2014 (β) Καλοκαιρινές διακοπές στη Λεμεσό ορφανών παιδιών από την Αγία Πετρούπολη (γ) Ευκαιρίες και προοπτικές για αμοιβαία συνεργασία στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (δ) Πολιτιστικές ανταλλαγές μαθητών του Λανιτείου Λυκείου και του κλασσικού Γυμνασίου 610 της Αγίας Πετρούπολης και (ε) Ανταλλαγές φοιτητών για απόκτηση εργασιακής εμπειρίας μέσω του προγράμματος ανταλλαγής IAESTE.

Ενέργεια (Πρόγραμμα “Pure Cyprus”):

Ολοκληρώθηκαν οι τελικές παρουσιάσεις, ανταλλαγές απόψεων και ο συντονισμός σχετικά με την υπό μελέτη κατασκευή Φωτοβολταϊκού Πάρκου στη Λεμεσό με ταυτόχρονη παραγωγή υδρογόνου. Η τελική μελέτη βιωσιμότητας αναμένεται να κατατεθεί πολύ σύντομα από το Πανεπιστήμιο ΙΤΜΟ της Αγίας Πετρούπολης στο Δημαρχείο Λεμεσού, το ΤΕΠΑΚ και το Υπουργείο Ενέργειας.

Υδάτινοι Πόροι και απόβλητα νερού:

Στη θεματική ενότητα που αφορούσε τους υδάτινους πόρους και τη διαχείριση αποβλήτων νερού, παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα της ερευνητικής δραστηριότητας του Αναπληρωτή Καθηγητή του ΤΕΠΑΚ, Δρα Κώστα Κώστα, σχετικά με το σύστημα που έχει αναπτυχθεί για τη διαχείριση των αποβλήτων νερού και το βιο-διασπώμενα στερεά απόβλητα. Κάτω από τη θεματική ενότητα, έγιναν εισηγήσεις για συνεργασία από κυρίως μεταξύ της εταιρείας ύδρευσης και αποχέτευσης της Αγ. Πετρούπολης Vodokanal και του Συμβουλίου Αποχετεύσεων Λεμεσού- Αμαθούντας και την Υδατοπρομήθεια Λεμεσού.

Συνεργασία στον Τουριστικό Τομέα:

Κύριο θέμα συζήτησης στη θεματική ενότητα του τουρισμού αποτέλεσε η προώθηση των δυο πόλεων ως τουριστικούς προορισμούς και η ανάπτυξης του τουριστικού ρεύματος αλλά και της επιχειρηματικής/επενδυτικής δραστηριότητας. Εκ μέρους του St.Petersburg Institute of Hospitality έγιναν εισηγήσεις για ανταλλαγή φοιτητών και ακαδημαϊκού προσωπικού με το αντίστοιχο Τμήμα Διοίκησης Ξενοδοχείων του ΤΕΠΑΚ και η ανάπτυξη κοινών ακαδημαϊκών προγραμμάτων.

Η μεγάλη επιτυχία της Κυπρο-Ρωσικής Συνόδου “Universities Ideas Into the City Practice 2015” στηρίχθηκε στην άψογη συνεργασία του ΤΕΠΑΚ με το Δημαρχείο Λεμεσού και τους άλλους φορείς και οργανισμούς που έλαβαν μέρος αλλά και στον συντονισμό των εμπλεκόμενων ακαδημαϊκών του Πανεπιστημίου μας με τις Υπηρεσίες Έρευνας και Διεθνούς Συνεργασίας, Διαχείρισης Περιουσίας, Συστημάτων Πληροφορικής και Τεχνολογίας, Σπουδών και Φοίτησης, της Βιβλιοθήκης και του Κέντρου Γλωσσών.

Η επόμενη αντίστοιχη συνάντηση θα γίνει στην Αγία Πετρούπολη την Άνοιξη του 2016.