Εισδοχή Ελλαδιτών 2015

ΟΔΗΓΙΕΣ ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΕΛΛΑΔΙΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2015-2016

Οδηγίες

Παρακαλούμε διαβάστε πολύ προσεκτικά την πιο κάτω ανακοίνωση που αφορά την Εγγραφή σας στο Πανεπιστήμιο, θέματα Στέγασης καθώς και τη βδομάδα Ενημέρωσης και εγγραφής σε μαθήματα για το ακαδημαϊκό έτος 2015/16.

ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ανακοινώνει τα αποτελέσματα των Ελλαδιτών υποψηφίων που έχουν εξασφαλίσει θέση στο Πανεπιστήμιο για το ακαδημαϊκό έτος 2015/2016. Τα αποτελέσματα βρίσκονται αναρτημένα στην ιστοσελίδα της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας στη διεύθυνση: www.cut.ac.cy.

Οι επιτυχόντες Ελλαδίτες φοιτητές και φοιτήτριες που επιθυμούν να κρατήσουν τη θέση και να φοιτήσουν το Σεπτέμβριο του 2015, θα πρέπει να ακολουθήσουν μια σύντομη διαδικασία ώστε να αποκτήσουν κωδικούς για πρόσβαση στη Διαδικτυακή Πύλη του Πανεπιστημίου (CUT Portal). Για οδηγίες χρήσης πατήστε εδώ. Η προθεσμία διεκπεραίωσης της διαδικασίας κράτησης θέσης λήγει στις 25 Αυγούστου 2015.

Επιπρόσθετα, όσοι αποδεκτούν τη θέση θα πρέπει να αποστείλουν ηλεκτρονικά (vasiliki.vasiliou@cut.ac.cy ή studies@cut.ac.cy) μια μικρή φωτογραφία για σκοπούς έκδοσης φοιτητικής ταυτότητας και να καταβάλουν το εφάπαξ ποσό των €40 ως τέλος εγγραφής και κάλυψη διαφόρων υπηρεσιών. Περισσότερες πληροφορίες την πληρωμή του ποσού, καθώς και την εβδομάδα ενημέρωσης, τις εγγραφές σε μαθήματα και την έναρξη των μαθημάτων περιλαμβάνονται σε σχετική ανακοίνωση (πατήστε εδώ).

Σε περίπτωση όπου αριθμός επιτυχόντων δεν επιβεβαιώσουν τη θέση τους και παραμείνουν ορισμένες κενές θέσεις, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Πανεπιστήμιο Κύπρου θα προχωρήσει σε νέα Β’ κατανομή των θέσεων. Δικαίωμα διεκδίκησης των κενών θέσεων, είτε για εξασφάλιση θέσης είτε για βελτίωσή της, θα έχουν μόνο οι υποψήφιοι που υπέβαλαν εμπρόθεσμα αίτηση στην Α´ κατανομή. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν σχετικό έντυπο, το οποίο θα βρίσκεται στην ιστοσελίδα των δύο Πανεπιστημίων, με τηλεομοιότυπο (φαξ) στο 00357 2289 5377 ή στο ustudies@ucy.ac.cy, από την Παρασκευή 28 Αυγούστου μέχρι και την Τετάρτη 2 Σεπτεμβρίου 2015. Τα αποτελέσματα της νέας κατανομής αναμένεται να ανακοινωθούν στις 7 Σεπτεμβρίου 2015, στη ιστοσελίδα.

ΣΤΕΓΑΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΕ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΕΣΤΙΕΣ

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ενοικιάζει αριθμό διαμερισμάτων / δωματίων στη Λεμεσό, τα οποία διαθέτει σε φοιτητές με ενοίκιο που καλύπτει γύρω στο 50% του κόστους, στη βάση κοινωνικό-οικονομικών κριτηρίων. Το ενοίκιο για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016 κατά τύπο δωματίου έχει ως εξής:

Τύπος

Ύψος ενοικίου               2015-2016

Δωμάτιο (με κοινόχρηστη κουζίνα)

€180

Στούντιο

€200

Ενός υπνοδωματίου (μονάρι)

€220

Δύο υπνοδωματίων (δυάρι)

€300 (€150 ανά άτομο)

Τριών υπνοδωματίων (τριάρι)

€390 (€130 ανά άτομο)

Οι αιτήσεις διαμονής από πρωτοετείς ελλαδίτες φοιτητές για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016 μπορούν να υποβληθούν μεταξύ των ημερομηνιών 26 – 28 Αυγούστου 2015. Οι αιτήσεις μπορούν να αποσταλούν συμπληρωμένες μαζί με τα σχετικά δικαιολογητικά, ηλεκτρονικά στο housing@cut.ac.cy ή με τηλεομοιότυπο στο 0035725002684 ή αυτοπροσώπως στο Κτήριο της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας, Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης στο ισόγειο (Γωνία Αθηνών και Νικολάου Ξιούτα, Λεμεσός).

Μπορείτε να εξασφαλίσετε την αίτηση από την ιστοσελίδα του ΤΕΠΑΚ http://www.cut.ac.cy/studies/accommodation/ και να την αποστείλετε συμπληρωμένη μαζί με τα σχετικά δικαιολογητικά. Εκπρόθεσμες αιτήσεις καθώς και αιτήσεις με ελλιπή δικαιολογητικά δεν γίνονται δεκτές.

Η Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Mέριμνας (ΥΣΦΜ) θα αξιολογήσει τις αιτήσεις στη βάση των καθορισμένων κριτηρίων και θα ανακοινώσει την κατανομή των φοιτητών στα διαμερίσματα, στην ιστοσελίδα του ΤΕΠΑΚ, το αργότερο δύο βδομάδες από τη λήξη υποβολής των αιτήσεων.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους κανόνες επιλογής ενοίκων μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα http://www.cut.ac.cy/studies/accommodation ή επικοινωνήστε με το Γραφείο Στέγασης στα τηλέφωνα 25002426 και 25002412.

ΔΙΑΜΟΝΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΟ «ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥ ΤΕΠΑΚ»

Για όσους ενδιαφέρονται να ενοικιάσουν διαμέρισμα παρέχεται η δυνατότητα για διαμονή στο «Δίκτυο Συνεργαζομένων Διαμερισμάτων» με το ΤΕΠΑΚ. Στο «Δίκτυο» έχουν ενταχθεί πλήρως εξοπλισμένα διαμερίσματα τα οποία έχουν αξιολογηθεί από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο και πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις, διασφαλίζοντας για τους φοιτητές του ΤΕΠΑΚ ποιότητα στη διαμονή και καθορισμένο ύψος ενοικίου. Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με τον αρμόδιο Λειτουργό της ΥΣΦΜ, κ. Κωνσταντίνο Αναξαγόρου στο τηλ. 25002532 ή επισκεφτείτε την ιστοσελίδα για τις διαθέσιμες επιλογές.

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ, ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

Το ακαδημαϊκό έτος 2015-16 αρχίζει την Τρίτη, 1η Σεπτεμβρίου 2015 με τη βδομάδα ενημέρωσης και εγγραφής σε μαθήματα. Τα μαθήματα αρχίζουν τη Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2015, με βάση το ωρολόγιο πρόγραμμα που θα δημοσιευτεί τη βδομάδα ενημέρωσης. Οι εγγραφές σε μαθήματα θα γίνονται μέσω της Διαδικτυακής Πύλης (CUT-Portal) από την Τετάρτη, 2 Σεπτεμβρίου μέχρι και την Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου 2015.

Σχετική ανακοίνωση με αναλυτικές πληροφορίες είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα (πατήστε εδώ)

CUT Portal - Οδηγίες Χρήσης