Συλλυπητήρια ανακοίνωση από το Κέντρο Γλωσσών Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Ο Δ. Ν. Μαρωνίτης εμπλούτισε την ελληνική παιδεία με έργα μεγάλης αξίας

Η διευθύντρια και το προσωπικό του Κέντρου Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ πληροφορήθηκαν με βαθύτατη θλίψη τον θάνατο του καθηγητή Δημήτρη Ν. Μαρωνίτη. Ο Δ. Ν. Μαρωνίτης πέρα από πανεπιστημιακός, υπήρξε μεταφραστής και κριτικός λογοτεχνικών έργων, ερεύνησε εις βάθος τόσο τη σύγχρονη λογοτεχνία όσο και την αρχαία ελληνική γραμματεία και εμπλούτισε την ελληνική παιδεία με έργα μεγάλης αξίας με κορυφαία τη μετάφραση της Ιλιάδας και της Οδύσσειας. Διετέλεσε διδάκτωρ και εντεταλμένος υφηγητής στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Το 1967 συνελήφθη και υπέστη βασανιστήρια από τη στρατιωτική χούντα. Το 1975 επιστρέφει και εργάζεται στην ίδια σχολή μέχρι το 1996. Επίσης, από το 1994 μέχρι και το 2001 διετέλεσε πρόεδρος και γενικός διευθυντής του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας στη Θεσσαλονίκη. Ο Δ.Ν. Μαρωνίτης υπηρέτησε όσο λίγοι την ελληνική γλώσσα και παρέδωσε ένα θησαυρό ανεκτίμητης αξίας προς την εκπαιδευτική, και όχι μόνο, κοινότητα. Το Κέντρο Γλωσσών επιθυμεί να εκφράσει θερμά συλλυπητήρια στους οικείους του εκλιπόντος.