Η Επίτροπος Περιβάλλοντος πραγματοποίησε τα Εγκαίνια της διαδρομής Αγρο-Ποικιλότητας στην Ανώγυρα

Η Επίτροπος Περιβάλλοντος, κα Ιωάννα Παναγιώτου, τέλεσε τα εγκαίνια της διαδρομής Αγρο-ποικιλότητας που δημιουργήθηκε από το Έργο AgroLIFE (LIFE 13 BIO/CY/001114 - www.agrolife.eu), το Σάββατο, 10 Σεπτεμβρίου 2016 στην Ανώγυρα. Με την ολοκλήρωση των εγκαινίων ακολούθησε ξενάγηση στη διαδρομή. Στόχος της διαδρομής είναι η ανάδειξη των καλλιεργειών χαρουπιάς και της σημασίας τους για την οικονομική ζωή των κατοίκων και τη διατήρηση της βιοποικιλότητας. Η διαδρομή μήκους 7 km ξεκινά από την πλατεία του χωριού και δίνει την ευκαιρία στον περιπατητή να θαυμάσει το τοπίο από άγρια βλάστηση και καλλιέργειες, αλλά και να δει σημαντικά είδη πουλιών, ερπετών και εντόμων που φωλιάζουν σε αυτές.

Επιστημονικός υπεύθυνος του έργου AgroLIFE είναι ο Δρ Μενέλαος Σταυρινίδης, Επίκουρος Καθηγητής στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρο. Εταίροι του έργου είναι το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (Εργαστήριο Διαχείρισης Χερσαίων Οικοσυστημάτων, Αναπληρωτής Καθηγητής Ιωάννης Βογιατζάκης), το Τμήμα Περιβάλλοντος και η ΜΚΟ Terra Cypria. Ο συνολικός προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στα 575.000 ευρώ, εκ των οποίων τα 276.000 χρηματοδοτούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Επιπρόσθετα, το πρωί της ίδιας μέρας το Έργο AgroLIFE διοργάνωσε στο χωριό Ανώγυρα ημερίδα σχετικά με τις «Νέες τάσεις και πρακτικές στην καλλιέργεια της χαρουπιάς». Η ημερίδα είχε μεγάλη επιτυχία με 50 συμμετέχοντες. Στην ημερίδα έγιναν παρουσιάσεις με θέμα «Η καλλιέργεια της χαρουπιάς: Νέες τάσεις και προοπτικές» από τον επίκουρο καθηγητή Γεώργιο Μαγγανάρη και «Χαρούπι: Ευεργετικές ιδιότητες και νέες χρήσεις» από τον Δρ Βλάσιο Γούλα. Επιπρόσθετα ο κος Λεύκιος Σεργίδης (Terra Cypria) μίλησε για τη χρήση ανθρωποπουλιών για την αντιμετώπιση της ποντίκας, του σημαντικότερου εχθρού της χαρουπιάς.

Φωτογραφίες και Βίντεο από τις δραστηριότητες διαθέσιμα εδώ: