Ημερίδα στο ΤΠΚ για τις προοπτικές της Γαλάζιας Οικονομίας

Σημαντική ημερίδα υπό τον τίτλο «Στοχεύοντας στην Ανάπτυξη της Γαλάζιας Οικονομίας» πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου στο ΤΕΠΑΚ, η οποία διοργανώθηκε από το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Κύπρο και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, με τη στήριξη του Δήμου Λεμεσού και του Europe Direct Λεμεσού.

Η Ημερίδα τελούσε υπό την αιγίδα του Υπουργού Μεταφορών Μάριου Δημητριάδη, και στην παρουσίασή του αναφέρθηκε πως η κυπριακή ναυτιλία αποτελεί σήμερα έναν από τους σημαντικότερους πυλώνες της κυπριακής οικονομίας και η συνεχής ανάπτυξη της συνεισφέρει σημαντικά στην ανάκαμψη της κυπριακής οικονομίας και στη δημιουργία νέων, ποιοτικών θέσεων εργασίας για τους νέους της χώρας.

Χαιρετισμό απηύθυνε επίσης και ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Ανδρέας Αναγιωτός, ο οποίος σημείωσε πως η Γαλάζια ανάπτυξη αποτελεί προτεραιότητα στον στρατηγικό προγραμματισμό του Πανεπιστημίου και είναι το πρώτο δημόσιο πανεπιστήμιο στην Κύπρο το οποίο προχώρησε στη δημιουργία υψηλού επιπέδου προπτυχιακού προγράμματος σπουδών Εμπορίου, Χρηματοοικονομικών, Ναυτιλιάς και MSc στη Ναυτιλία και Οικονομικά και MSc στη Ναυτιλία και Διοίκηση Επιχειρήσεων. Το ΤΕΠΑΚ, υπογράμμισε ο Πρύτανης Αναγιωτός, έχει εξασφαλίσει χρηματοδότηση σε ερευνητικό έργο “Sea Traffic Management Validation” με συνολικό προϋπολογισμό € 43 εκ.

Κατά την εναρκτήρια τελετή απηύθυναν επίσης χαιρετισμούς ο Επικεφαλής του Γραφείου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Κύπρο, Αντρέας Κεττής και ο Δήμαρχος Λεμεσού, Ανδρέας Χρίστου.

Το Α` μέρος της Ημερίδας περιλάμβανε, παρουσιάσεις από τον Χρήστο Οικονόμου, εκ μέρους της Γενικής Διεύθυνσης για τις Θαλάσσιες Υποθέσεις και την Αλιεία (DG MARE), της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και τον Βασίλη Δημητριάδη, εκ μέρους της Γενικής Διεύθυνσης για την Κινητικότητα και τις Μεταφορές (DG MOVE), της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Πολιτικές παρεμβάσεις γύρω από το θέμα έγιναν από δυο Κύπριους ευρωβουλευτές, την Ελένη Θεοχάρους και τον Δημήτρη Παπαδάκη.

Στο Β` μέρος της Ημερίδας παρουσιάστηκαν τέσσερις εισηγήσεις, με την πρώτη να αφορά το "Ερευνητικό Πρόγραμμα RAOP-MED: Ανάπτυξη Μοντέλων και Χαρτών Αξιολόγησης, Επικινδυνότητας και Ευαισθησίας της Ανατολικής Μεσογείου", από τον Κώστα Κώστα, Καθηγητή στο Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος, ΤΠΚ.

Η δεύτερη εισήγηση, από τον Αναπληρωτή Διευθυντή του Τμήματος Εμπορικής Ναυτιλίας, Γιάννη Ευστρατίου αφορούσε τη "Συνδρομή της Κυπριακής Ναυτιλίας στην ανάπτυξη της Γαλάζιας Οικονομίας στην Κύπρο", όπου έγινε αναφορά στις προοπτικές που τα ναυτιλιακά επαγγέλματα προσφέρουν για επιτυχημένη σταδιοδρομία και πολύ καλές απολαβές.

Η τρίτη εισήγηση με τίτλο "Προοπτικές για τα ναυτιλιακά επαγγέλματα στην Κύπρο", έγινε από τον Αλέξανδρο Ιωσηφίδη, Βοηθό Γενικό Διευθυντή του Κυπριακού Ναυτιλιακού Επιμελητηρίου και Κύπριο Πρεσβευτή Ναυτιλίας στο Διεθνή Ναυτιλιακό Οργανισμό.Ο κ. Ιωσηφίδης εξήγησε πως ενάμιση εκατομμύριο ναυτικοί εργάζονται στη διεθνή ναυτιλία, σε έναν τομέα με πολυεθνικά πληρώματα και με γλώσσα εργασίας την αγγλική, ενώ ανέλυσε τους τομείς εργοδότησης της ναυτιλιακής βιομηχανίας που προσφέρονται ως επιλογές στους νέους μας.

Εκ μέρους του Ινστιτούτου Θαλασσίων Υποθέσεων Ανατολικής Μεσογείου, ο Πρόεδρος του Ζαχαρίας Σιόκουρος ανέλυσε το θέμα "Θαλάσσια και Ναυτική Τεχνολογία, Έρευνα και Καινοτομία - ευκαιρίες για την Κύπρο", όπου μίλησε για τα συγκριτικά μας πλεονεκτήματα, όπως τις άριστες "Γαλάζιες" υποδομές και προοπτικές, τόσο θαλάσσιες/ναυτιλιακές, όσο και ενεργειακές, λιμενικές και τουριστικές.

Η Ημερίδα ολοκληρώθηκε με δημόσια συζήτηση με τους συμμετέχοντες, πολλοί από τους οποίους ήταν μέλη της φοιτητικής κοινότητας του ΤΕΠΑΚ, μαθητές Λυκείου και εκπρόσωποι διάφορων οργανισμών και από την τοπική αυτοδιοίκηση.
Παρακολουθήστε την Ημερίδα: https://www.youtube.com/watch?v=Aju9BplED2o

Παρουσιάσεις: