Βραβείο Πράσινων Δημοσίων Συμβάσεων για το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Βράβευση για 3η συνεχόμενη χρονιά του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου για τις Πράσινες Δημόσιες Συμβάσεις, στη κατηγορία ‘Γενική Πολιτική’, από το Τμήμα Περιβάλλοντος του Υπουργείου Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος.

Η τελετή βράβευσης έγινε στη Κεντρική Τράπεζα τη Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2016. Το βραβείο παρέλαβε ο συντονιστής του Γραφείου Περιβαλλοντικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου, Ανδρέας Διονυσίου, από τον Υπουργό Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος, κ. Νίκο Κουγιάλη.

Τα βραβεία πραγματοποιήθηκαν φέτος για πρώτη φορά, ταυτόχρονα με το Διεθνές Φόρουμ CompraVerde – BuyGreen (αντίστοιχα βραβεία στην Ιταλία), που πραγματοποιήθηκε στην Ιταλία, σε συνεργασία με το Ενεργειακό Γραφείο Κυπρίων Πολιτών και τη στήριξη της Επιστημονικής Γραμματείας Θεσμικών Θέσεων της Ιταλίας.

Η βράβευση του Πανεπιστημίου στη κατηγορία ‘Γενική Πολιτική’’ αντικατοπτρίζει τη σημασία ενσωμάτωσης Περιβαλλοντικών Προδιαγραφών που δίνει το Πανεπιστήμιο σε όλα τα επίπεδα αγοράς προμηθειών και υπηρεσιών ακολουθώντας πιστά το στόχο για ένα Πράσινο Πανεπιστήμιο.

Ευχαριστίες σε όλη τη Πανεπιστημιακή Κοινότητα για την ομαδικότητά τους και θερμή υποστήριξη.