Κοπή Βασιλόπιτας

Πραγματοποιήθηκε σήμερα η καθιερωμένη εκδήλωση για την κοπή της βασιλόπιτας στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου παρουσία του Δημάρχου Λεμεσού, των Αρχών του Πανεπιστημίου και του προσωπικού.

Ο Πρόεδρος του Συμβουλίου κ. Στάθης Παπαδάκης μεταφέροντας ευχές προς το προσωπικό για τη νέα χρονιά, τόνισε ότι το Πανεπιστήμιο, παρόλες τις αντιξοότητες, θα συνεχίσει δυναμικά τη νέα χρονιά με προσήλωση στους στόχους του για εκπαιδευτική και ερευνητική αριστεία. Αναφερόμενος στο έργο του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου ο κ.Παπαδάκης είπε ότι το Συμβούλιο συντονίζει τη διαχείριση όλων των διοικητικών και οικονομικών ζητημάτων με σύνεση και ορθολογιστική προσέγγιση και σε συνεργασία με τη Σύγκλητο βρίσκεται σε διαρκή επικοινωνία με τις αρχές του κράτους και τα αρμόδια Υπουργεία.

Ο Πρύτανης κάνοντας ανασκόπηση του προηγούμενου χρόνου αναφέρθηκε σε επιτυχίες που σημείωσε το Πανεπιστήμιο σε διάφορα φόρα και τόνισε ότι «με την ομόνοια και τη σκληρή δουλειά οι προοπτικές που διανοίγονται για το Πανεπιστήμιο στα επόμενα χρόνια είναι θετικές». Επίσης αναφέρθηκε στα νέα κτήρια του Πανεπιστημίου που θα κοσμήσουν σύντομα τη Λεμεσό: η Πανεπιστημιακή Κλινική Αποκατάστασης (χώρος του Παλαιού Νοσοκομείου της Λεμεσού), Κτήριο Τσεριώτη (επί της οδού Αρχιεπισκόπου Κυπριανού) και Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη (Πρώην Δημοτική Βιβλιοθήκη Πηλαβάκη). Η πανεπιστημιακή Κλινική Αποκατάστασης της Σχολής Επιστημών Υγείας θα ολοκληρωθεί μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2017. Το κτήριο βρίσκεται στο και θα στεγάσει πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια διάγνωσης και αποκατάστασης του Τμήματος. Εργασίες έχουν ξεκινήσει και στο Κτήριο Τσεριώτη το οποίο θα στεγάσει Εργαστήρια του Τμήματος Καλών Τεχνών, το οποίο θα περιλαμβάνει εργαστήρια γλυπτικής, ζωγραφικής, χαρακτικής, πολυλειτουργική αίθουσα διδασκαλίας και άλλους βοηθητικούς χώρους εργασίας και το έργο αναμένεται να ολοκληρωθεί Απρίλη του 2018. Το έργο αυτό σε συνάρτηση με τις προγραμματιζόμενες εργασίες των γειτνιάζοντων κτηρίων Κατσουνωτού και Εθνικής θα αποτελέσουν το Κέντρο Καλών Τεχνών το οποίο και θα είναι στολίδι και σημείο αναφοράς στην κουλτούρα της πόλης μας. Περί τα τέλη του 2017 αναμένονται να ολοκληρωθούν και οι εργασίες ανακαίνισης του κτηρίου της Δημοτικής και Πανεπιστημιακής Βιβλιοθήκης.

Ο Δήμαρχος κ.Νίκος Νικολαίδης ευχήθηκε στο προσωπικό για τη νέα χρονιά και τόνισε ότι η πόλη χρειάζεται την τεχνογνωσία του Πανεπιστημίου και προσβλέπει σε μια αγαστή συνεργασία.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης παρουσιάστηκε η νέα οπτική εταιρική ταυτότητα του πανεπιστημίου και τιμήθηκαν μέλη του προσωπικού τα οποία ολοκλήρωσαν 10 χρόνια υπηρεσίας.