Eργαστήρι για προώθηση και διατήρηση των κυπριακών Αγροτικών Περιοχών Υψηλής Φυσικής Αξίας στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έργου AgroLIFE (LIFE13 BIO/CY/001114) "Προώθηση και μακροπρόθεσμη διατήρηση των αγροτικών περιοχών Υψηλής Φυσικής Αξίας στην Κύπρο" (www.agrolife.eu), θα πραγματοποιηθεί εργαστήρι με θέμα «Αγροτικές Περιοχές Υψηλής Φυσικής Αξίας: Επιστήμη, Πολιτική και Αγρο-τουρισμός» στον Πολυχώρο ΚΤΙΣΙΣ (πλησίον Πλατείας Ηρώων) του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στις 1-3 Μαρτίου 2017 στη Λεμεσό.

Στόχος του εργαστηρίου είναι η ανταλλαγή απόψεων, γνώσεων και εμπειριών πάνω σε θέματα που αφορούν στις αγροτικές περιοχές Υψηλής Φυσικής Αξίας (ΥΦΑ), στη θέσπιση πολιτικών για τη διατήρηση των περιοχών αυτών, όπως επίσης και στη διερεύνηση της σύνδεσης των αγροτικών περιοχών ΥΦΑ με τον τομέα του αγρο-τουρισμού στην Κύπρο. Οι ΥΦΑ αποτελούν αγροτικά οικοσυστήματα τα οποία ευνοούν τη βιοποικιλότητα και την παρουσία ειδών και ενδιαιτημάτων, η διατήρηση των οποίων έχει μεγάλη σημασία σε ευρωπαϊκό, εθνικό και τοπικό επίπεδο.

Στο εργαστήρι θα παραστούν επιστήμονες και εκπρόσωποι δημοσίων και ιδιωτικών φορέων τόσο από την Κύπρο όσο και από το εξωτερικό. Για δηλώσεις συμμετοχής μπορείτε να επικοινωνήσετε στο τηλέφωνο 96205210 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση info@agrolife.eu.

Υπενθυμίζεται ότι το έργο AgroLIFE [LIFE13 BIO/CY/001114] συγχρηματοδοτείται από το πρόγραμμα LIFE+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με προϋπολογισμό 575,520 Ευρώ, με διάρκεια έργου τρία έτη και με στόχο να θέσει σε δοκιμή, εφαρμογή και αξιολόγηση δράσεις και μεθοδολογίες για τη διατήρηση των Αγροτικών Περιοχών Υψηλής Φυσικής Αξίας (ΑΠΥΦΑ) στην Κύπρο. Στις ΑΠΥΦΑ εφαρμόζονται παραδοσιακές καλλιεργητικές πρακτικές χαμηλών εισροών, οι οποίες ενισχύουν τη βιοποικιλότητα και τις υπηρεσίες οικοσυστήματος. Παράλληλα διατηρούνται φυσικά και αρχιτεκτονικά χαρακτηριστικά σημαντικά σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο. Το AgroLIFE υλοποιεί δράσεις όπως η αποκατάσταση και διαφοροποίηση των παραδοσιακών φυσικών φρακτών και φύτευση των λωρίδων βλάστησης, η δημιουργία μιας βάσης γνώσεων για αμπελώνες και καλλιέργειες χαρουπιών Υψηλής Φυσικής Αξίας στην Κύπρο, η αποκατάσταση ξηροδομών και η δημιουργία μικροενδιαιτημάτων για σημαντικά είδη και η εφαρμογή βιώσιμων γεωργικών πρακτικών με απώτερο στόχο τη διατήρηση της βιοποικιλότητας σε αμπελώνες και καλλιέργειες χαρουπιών. Οι εταίροι που συμμετέχουν στο έργο είναι το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Τμήμα Περιβάλλοντος και η Terra Cypria.