Τελετή Βράβευση πρωτευσάντων φοιτητών στο Κ.Γ

Η εκδήλωση για τη βράβευση των πρωτευσάντων φοιτητών του Κέντρου Γλωσσών έχει καθιερωθεί πλέον ως θεσμός και διεξάγεται κάθε χρόνο με τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους. Για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017, η εν λόγω εκδήλωση διεξήχθη στις 08 Ιούνιου 2017 στο Αμφιθέατρο 2 του Κτηρίου Τάσος Παπαδόπουλος. Πέραν των τιμώμενων προσώπων και των καθηγητών τους, στην εκδήλωση παραβρέθηκαν γονείς, συγγενείς και φίλοι των φοιτητών, οι οποίοι είδαν τους κόπους και τις προσπάθειες των δικών τους ανθρώπων να ανταμείβονται.

Την επιμέλεια και παρουσίαση της εκδήλωσης είχε η καθηγήτρια αγγλικής γλώσσας κυρία Μάρω Νεοφύτου. Η εκδήλωση άρχισε με σύντομο χαιρετισμό από τη διευθύντρια του Κέντρου Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ, Δρα Σαλώμη Παπαδήμα, η οποία υπογράμμισε τη σημασία της επιβράβευσης των φοιτητών οι οποίοι διακρίνονται σε ήθος και επίδοση κατά τη διάρκεια των σπουδών τους. Παράλληλα, η κυρία Παπαδήμα τόνισε τον ρόλο που κατέχουν οι γλώσσες στον σύγχρονο κόσμο, καταγράφοντας τα πλεονεκτήματα των ατόμων που γνωρίζουν δύο ή περισσότερες γλώσσες, τόσο σε προσωπικό όσο και σε επαγγελματικό επίπεδο. Τέλος, η διευθύντρια του Κέντρου Γλωσσών εξέφρασε τη χαρά κα την υπερηφάνεια του Πανεπιστημίου για τους φοιτητές που διακρίθηκαν στα μαθήματα γλωσσών κατά τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους 2016-2017 και τους ευχήθηκε καλή επιτυχία στα μελλοντικά τους σχέδια.

Στη συνέχεια οι φοιτητές έλαβαν τα βραβεία τους ανά γλώσσα. Τα βραβεία απένειμαν οι διδάσκοντες καθηγητές του Κέντρου Γλωσσών. Αναλυτικά, βραβεύθηκαν οι παρακάτω φοιτητές/φοιτήτριες:

1. Ο Μάριος Σταυρίδης, τεταρτοετής φοιτητής από τη Σχολή Μηχανικής και Τεχνολογίας του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών, βραβεύθηκε για την επίδοσή του στο μάθημα της γαλλικής γλώσσας
  2. Η φοιτήτρια Παναγιώτα Γρηγορίου, του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών της Σχολή Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, έλαβε βραβείο στο μάθημα ελληνικής γλώσσας για ακαδημαϊκούς σκοπούς
  3. Οι σπουδάστριες Alla Bychkova, η Katerina Peskova και η Tatiana Bondareva
    συμμετείχαν στα προγράμματα ελληνικής γλώσσας για το ευρύ κοινό, και αρίστευσαν στα επίπεδα Α1, Α2 και Β1 αντίστοιχα
  4. Η φοιτήτρια Δέσποινα Φραντζή, του Τμήματος Εμπορίου, Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας βραβεύθηκε για την υψηλότερη επίδοση στο μάθημα της αγγλικής γλώσσας
  5. Η φοιτήτρια Μήνα Πουγιούκκα, του Τμήματος Εμπορίου Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας της σχολής Διοίκησης και Οικονομίας, πρώτευσε στη γερμανική γλώσσα.
  6. Η φοιτήτρια Έμιλυ Χατζηλοϊζου, του Τμήματος Εμπορίου Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας της σχολής Διοίκησης και Οικονομίας βραβεύθηκε για την επίδοσή της στην ισπανική γλώσσα
  7. Η φοιτήτρια Αντωνία Πέτρου, του Τμήματος Εμπορίου Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας βραβεύθηκε για το μάθημα της ιταλικής γλώσσας
  8. Η φοιτήτρια Τζοάνα Σωτηρίου, του Τμήματος Εμπορίου Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας, βραβεύθηκε ως πρώτη σε επίδοση φοιτήτρια στο μάθημα της ρωσικής γλώσσας

Πέραν των βραβεύσεων για τις επιδόσεις των φοιτητών στα μαθήματα γλωσσών, το Κέντρο Γλωσσών απένειμε ιδιαίτερες τιμές στον φοιτητή Κύπρος Πετρακκίδης ο οποίος εργάστηκε μαζί με συμφοιτητές του για την ετοιμασία του βιβλίου μαγειρικής Cut & Cook. Το βιβλίο αυτό αποτελεί έργο των φοιτητών του μαθήματος της αγγλικής γλώσσας για φοιτητές του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών, οι οποίοι, με τη καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους, κας Παναγιώτας Χ’Κωνσταντίνου, και χρησιμοποιώντας τις γνώσεις που απέκτησαν από τα μαθήματα αγγλικών καθώς και την κατάρτιση τους στα πολυμέσα και τις γραφικές τέχνες, εκπόνησαν ένα βιβλίο μαγειρικής, από φοιτητές για φοιτητές, από τα έσοδα του οποίου θα ενισχυθούν άποροι φοιτητές του Πανεπιστημίου. Για το παράδειγμα αυτό του τρόπου διδασκαλίας των γλωσσών από το Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ που στηρίζεται σε σύγχρονες θεωρίες μάθησης και μεθόδους διδασκαλίας της γλώσσας και συνδυάζει την εκμάθηση της γλώσσας με τις σπουδές των φοιτητών και την κοινωνική προσφορά τους μίλησε τόσο η καθηγήτρια αγγλικών κυρία Παναγιώτα Χ΄Κωνσταντίνου όσο και ο φοιτητής Κύπρος Πετρακκίδης .

Το τελετουργικό της εκδήλωσης ολοκληρώθηκε με μια ομιλία από τον Κενυάτη φοιτητή του Κέντρου Γλωσσών, Σάμουελ Σουρτάν. Ο Σάμουελ, φοιτητής της Νοσηλευτικής, ο οποίος συμμετείχε κατά τη διάρκεια του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους στα Προπαρασκευαστικό Πρόγραμμα Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού, μίλησε σε πολύ καλά ελληνικά για τις πρώτες του εμπειρίες στη χώρα μας, για τα δύσκολά του χρόνια στην Κένυα, τις διαπολιτισμικές διαφορές καθώς και για το πώς άλλαξε η ζωή του από τότε που κατάφερε να μάθει την ελληνική γλώσσα. Το κοινό άκουσε με ιδιαίτερη προσοχή τα λεγόμενα του Σάμουελ εκφράζοντας τον θαυμασμό του για την ικανότητα του να εκφράζεται τόσο άνετα στην ελληνική γλώσσα.

Τέλος, ακολούθησε δεξίωση κατά την οποία δόθηκε η ευκαιρία σε φοιτητές, καλεσμένους και διδακτικό προσωπικό του Κέντρου Γλωσσών για περαιτέρω γνωριμία και ανταλλαγή απόψεων. Οι παρευρισκόμενοι εξέφρασαν την ευχαρίστηση τους για την εκδήλωση, η οποία δίνει ένα ιδιαίτερο κίνητρο προς τους φοιτητές μας να στοχεύσουν την αριστεία.