Αρχίζει το μεγαλύτερο θερινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα Κλιματικής Καινοτομίας με συνδιοργανωτή το ΤΕΠΑΚ και το Climate-KIC

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) ενώνει τις δυνάμεις του με μερικά από τα καλύτερα Ευρωπαϊκά πανεπιστήμια και το Δικτυο Climate-KIC για την διοργάνωση του Journey, του μεγαλύτερου θερινού εκπαιδευτικού προγράμματος κλιματικής καινοτομίας. Από την 1η μέχρι τις 15 Ιουλίου, το ΤΕΠΑΚ θα φιλοξενήσει 36 μεταπτυχιακούς φοιτητες και νέους επαγγελματίες από όλο τον κόσμο, που θα εκπαιδευθούν στην κλιματική καινοτομία και επιχειρηματικότητα.

Η πρόσφατη ένταξη της Κύπρου στο δίκτυο Climate-KIC έφερε στην Κύπρο μια αύξηση στις δράσεις κλιματικής καινοτομίας για φοιτητές, νέους επαγγελματίες, ιδρυτές νεοφυών επιχειρήσεων καθώς και δημόσιων και ιδιωτικών οργανισμών. Μιλώντας για το Journey ο Αντιπρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθ. Κρίστης Χρυσοστόμου δήλωσε: «Είναι μεγάλη τιμή για το πανεπιστήμιο μας η συνδιοργάνωση του Climate-KIC Journey που συνδέεται άμεσα με τη στρατηγική του πανεπιστημίου μας σε θέματα αριστείας και εξωστρέφειας σε εφαρμοσμένη έρευνα αιχμής και εκπαίδευση». Ο Επ. Καθ. στο ΤΕΠΑΚ και συντονιστής εκπαιδευτικών προγραμμάτων Climate-KIC στην Κύπρο, Δρ Στέλιος Γιατρός δήλωσε: «Ευελπιστούμε ότι η φιλοξενία ταλαντούχων φοιτητών από όλο τον κόσμο θα τους δώσει τα εφόδια και έμπνευση για να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις της κλιματικής αλλαγής».

Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει το απόγευμα της 1ης Ιουλίου και την εναρκτήρια εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία της η κα Ανδρούλλα Βασιλείου, τέως Ευρωπαία Επίτροπος Εκπαίδευσης, Πολιτισμού, Πολυγλωσσίας και Νεολαίας. Κατα τη διάρκεια του προγράμματος οι συμμετέχοντες θα ενταχθούν σε μικρές ομάδες και θα κληθούν να δημιουργήσουν επιχειρηματικά μοντέλα που να απαντούν σε συγκεκριμένες προκλήσεις της κλιματικής αλλαγής. Το εντατικό πρόγραμμα στο ΤΕΠΑΚ θα περιλαμβάνει διαλέξεις και εργαστήρια στην κλιματική αλλαγή και τη μέτρηση των επιπτώσεων της, ανάλυση κύκλου ζωής, Design Thinking, στοιχεία λογιστικής για νεοφυείς επιχειρήσεις και αειφόρων επιχειρηματικών μοντέλων, επαγγελματικές επισκέψεις καθώς και την ευκαιρία δικτύωσης με κυπριακές νεοφυείς επιχειρήσεις του ClimateLaunchpad και StartupCyprus. Στο πρόγραμμα θα συνεισφέρουν ακαδημαϊκοί και επιστήμονες από το ΤΕΠΑΚ και άλλα ακαδημαϊκά ιδρύματα, αλλά και επαγγελματίες από την βιομηχανία, και τον τομέα συμβουλευτικών υπηρεσιών. Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί την τρίτη εβδομάδα στη Σόφια, όπου οι φοιτητές χωρισμένοι σε ομάδες θα παρουσιάσουν τις επιχειρηματικές τους ιδέες.
Επικοινωνία και περισσότερες πληροφορίες.

Dr Stelios Yiatros e: stylianos.yiatros@cut.ac.cy / +357 25 002094
Facebook: @ClimateKIC @cyprus100renewable @CyprusUniversityTechnology
Twitter: @ClimateKIC @sust_energy_lab @steliosyiatros @a_charalambides @CyUniTech