2ο Διεθνές Συνέδριο #AMIRetreat2017

Συνέδρια

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του 2ου Διεθνούς Συνεδρίου #AMIRetreat2017, το οποίο διεξήχθη στο διάστημα 1-3 Σεπτεμβρίου 2017 στις εγκαταστάσεις του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (κτίριο «Τάσσος Παπαδόπουλος»). Το Συνέδριο είχε θέμα «Δημοσιογραφία, Κοινωνία και Πολιτική στην Εποχή των Ψηφιακών Μέσων» και διοργανώθηκε από το Advanced Media Institute, το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Κέντρο Σπουδών Δημοσιογραφίας και Πολιτισμού του Πανεπιστημίου του Bournemouth της Μ. Βρετανίας και το Ερευνητικό Εργαστήριο Νέας Οικονομίας και Ανάπτυξης του Πανεπιστημίου της Casablanca του Μαρόκο. Το #AMIRetreat2017 είχε τεθεί υπό την υποστήριξη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και ειδικότερα του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου, ακαδημαϊκά μέλη του οποίου συμμετείχαν με εισηγήσεις και παρουσιάσεις των ερευνητικών τους έργων στο Συνέδριο. Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου προσέφερε τις εγκαταστάσεις και τη διοικητική υποστήριξη για τη διεξαγωγή του Συνεδρίου, ενώ ο Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου Διονύσης Πάνος, συμμετείχε στην Οργανωτική του Επιτροπή εκ μέρους του ΤΕΠΑΚ. Στο Συνέδριο #AMIRetreat2017 συμμετείχαν ακαδημαϊκοί, ερευνητές και δημοσιογράφοι από 45 διαφορετικές χώρες, εκπροσωπώντας ένα ιδιαίτερα μεγάλο αριθμό σχετικών επιστημονικών πεδίων. Κεντρικοί Ομιλητές του Συνεδρίου ήταν ο Καθηγητής Nico Carpentier του Πανεπιστημίου της Uppsala, o Καθηγητής Paul Michailides του Emerson College των Η.Π.Α. και ο Κυβερνητικός Εκπρόσωπος της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης.

Εναρκτήριους χαιρετισμούς στο #AMIRetreat2017 απηύθυναν ο Πρύτανης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου Καθηγητής κ. Ανδρέας Αναγιωτός, η Διευθύντρια του Advanced Media Institute και Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου κ. Σοφία Ιορδανίδου, η Διευθύντρια του Γραφείου Τύπου και Πληροφοριών κ. Σοφία Μιχαηλίδη και ο Γενικός Γραμματέας Τύπου και Ενημέρωσης της Ελληνικής Κυβέρνησης κ. Λευτέρης Κρέτσος.

Το Συνέδριο περιελάβανε 21 διαφορετικά panels, στα οποία συζητήθηκαν και αναλύθηκαν όλες οι τελευταίες επιστημονικές εξελίξεις για θέματα έντονου ενδιαφέροντος της παγκόσμιας συγκυρίας, όπως η διασπορά ψευδών ειδήσεων και η παραπληροφόρηση στα Νέα Μέσα, ο ρόλος των Κοινωνικών Δικτύων στις εκλογικές διαδικασίες και τις πολιτικές εκστρατείες των υποψηφίων, η προστασία των προσωπικών δεδομένων και τα συστήματα παρακολούθησης της ηλεκτρονικής ζωής, φαινόμενα όπως η λειτουργία του Wikileaks και η υπόθεση του Edward Snowden, η επίδραση της εθνικής ταυτότητας στην παραγωγή των ειδήσεων, τα κοινωνικά κινήματα στο Διαδίκτυο και τα Νέα Μέσα, ο ψηφιακός εγγραμματισμός, οι παγκόσμιες πολιτικές σχετικά με τη λειτουργία των Μέσων, η Ψηφιακή Διπλωματία, η προσφυγική κρίση, οι πολεμικές συγκρούσεις και η τρομοκρατία όπως παρουσιάζονται στα Μέσα και την Ειδησεογραφία, οι ψηφιακές επικοινωνιακές συμπεριφορές, η τεχνοφιλία / τεχνοφοβία κ.α.

Συμμετοχή Ακαδημαικών του ΤΕΠΑΚ στο πρώτο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με τίτλο «Conference on Interdisciplinary Approaches to Linguistic Theory»

«Οινούσα Κύπρος»: 1ο Παγκύπριο συνέδριο για το κυπριακό κρασί

ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ “Η βρυσομάνα της ανοικτής ποιητικής διαλεκτικής του Βασίλη Μιχαηλίδη”