Νέο βιβλίο από τον Καθηγητή του ΤΕΠΑΚ Σωτήρη Καλογήρου

Μόλις έχει κυκλοφορήσει το νέο βιβλίο του Καθηγητή Σωτήρη Καλογήρου του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου με τίτλο McEvoy’s Handbook of Photovoltaics: Fundamentals and Applications. Είναι η τρίτη έκδοση του επιτυχημένου βιβλίου το οποίο είναι ογκώδες (1341 σελίδες) και έχει εκδοθεί από τον οίκο Academic Press της Elsevier. Καταπιάνεται με όλα τα θέματα που είναι σχετικά με την φωτοβολταϊκή τεχνολογία, από την φυσική του φωτοβολταϊκού φαινομένου μέχρι την κατασκευή των συλλεκτών και τις εφαρμογές των φωτοβολταϊκών στην γη και το διάστημα. Ο τίτλος του βιβλίου έχει διαφοροποιηθεί λίγο πριν την έκδοση για να δοθεί η απαραίτητη τιμή στον πρόσφατα αποβιώσαντα προηγούμενο ακαδημαϊκό εκδότη Augustin J. McEvoy, γνωστό επιστήμονα στο τομέα των φωτοβολταϊκών.

Περισσότερες πληροφορίες: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128099216000434