Εκδήλωση προς τιμήν του αείμνηστου Χρηστάκη Μιχαηλίδη για τη σημαντική δωρεά του στη Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη

Σε κλίμα βαθιάς συγκίνησης πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018 εκδήλωση προς τιμήν του αείμνηστου Χρηστάκη Μιχαηλίδη για τη δωρεά του στη Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη.

Πρόκειται για μια πολύτιμη και πολύγλωσση συλλογή βιβλίων που αριθμεί γύρω στις 6.000 τίτλους μεγάλου φάσματος από φιλοσοφία, λογοτεχνία αλλά κυρίως εικαστικές τέχνες, γλυπτική, αρχιτεκτονική, ζωγραφική και μουσεία. Επίσης, η συλλογή περιλαμβάνει βιβλία λογοτεχνίας από Έλληνες και ξένους συγγραφείς. Η προσωπική συλλογή του Μιχαηλίδη καθίσταται πλέον κοινό κτήμα των ανθρώπων της πόλης του και αποτελεί συλλογή-στολίδι στη νέα συλλογή Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στη Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη.

Σε χαιρετισμό του ο Πρύτανης καθηγητής Αντρέας Αναγιωτός ευχαρίστησε δημόσια την οικογένεια Μιχαηλίδη για την ιδιαίτερα τιμητική και γενναιόδωρη προσφορά τους στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. «Είμαστε πραγματικά ευγνώμονες και χαιρετίζουμε την αξιέπαινη παραχώρηση της συλλογής βιβλίων τέχνης στο Πανεπιστήμιο». Ο αδελφός του Χ. Μιχαηλίδη, κος Μάριος Μιχαηλίδης, αναφέρθηκε στη μεγάλη του αγάπη για τα βιβλία και την πνευματικότητα του, αλλά και στην αγάπη του για τον τόπο που γεννήθηκε. Αυτό τον οδήγησε στο να υλοποιήσει την επιθυμία του αδελφού του και να δωρήσει τη συλλογή βιβλίων του στη Βιβλιοθήκη της γενέτειρας του. Ο κ Μάριος Μιχαηλίδης τόνισε, μεταξύ άλλων, ότι εκτός από το βιβλιογραφικό υλικό, αρκετές προσωπικές δημοσιεύσεις του Χ. Μιχαηλίδη στην ιστορία και κριτική της τέχνης  μαρτυρούν τη μεγάλη του αγάπη για τις εικαστικές τέχνες.

Ο Χρηστάκης Μιχαηλίδης γεννήθηκε στη Λεμεσό , το 1949 και απεβίωσε το 2017 στο Λονδίνο.. Φοίτησε στο Λανίτειο Γυμνάσιο και μετά τη θητεία του στο στρατό, μετέβη το 1969 στην Αγγλία όπου σπούδασε στο Πανεπιστήμιο του Hull, αποφοιτώντας με πτυχίο στα Ιταλικά και Γαλλικά, με διάκριση. Στη συνέχεια, η έρευνα του επικεντρώθηκε στην κριτική της τέχνης στη Γαλλία, στα μέσα του 19ου  αιώνα, ιδιαίτερα , στον Baudelaire. Υπήρξε επιμελητής στη Βρετανική Βιβλιοθήκη (British Lίbrary) για σχεδόν 40 χρόνια. Η μεγάλη αγάπη του για τον ευρωπαϊκό πολιτισμό και ειδικότερα για τις εικαστικές τέχνες , τον κατέστησε ειδήμονα στο αντικείμενο και τον ώθησε στην απόκτηση μεγάλης συλλογής έργων τέχνης. Ο Χρηστάκης Μιχαηλίδης ήταν πολύ γνωστός εμπειρογνώμονας στην ιστορία της τέχνης , έχοντας δημοσιεύσεις στα περιοδικά Burlington, Quarterly Print,  Bulletin of the Musée Eugène Carrière και στη Βρετανική Βιβλιοθήκη. Συνέταξε , επίσης, τη σημαντική έκδοση , Rome: World Bibliographical-  (CΙioPress, 2000).