Το ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΡΑΥΜΑΤΟΣ (CERTC) του Τμήματος Νοσηλευτικής, Σχολή Επιστημών Υγείας, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου με επικεφαλής τον Δρ. Παύλο Σαράφη είναι στρατηγικός συνεργάτης του Έργου Erasmus+ «Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Φροντιστών Ασθενών με Ανίατες Νευρολογικές Νόσους» που συντονίζεται από το Εργαστήριο Βιοϊατρικής Τεχνολογίας του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου http://www.biomed.ntua.gr/ourlab/home/tabid/36/language/en-GB/Default.aspx.

Το πρόγραμμα EPoCFiNDS ανταποκρίνεται στην οριζόντια προτεραιότητα της κοινωνικής ένταξης, καθώς στοχεύει στη δημιουργία ενός εκπαιδευτικού προγράμματος για τους φροντιστές ατόμων με Ανίατες Νευρολογικές Νόσους. Μέσω του προγράμματος επιδιώκεται  η καλύτερη φροντίδα η οποία δύναται να βελτιώσει σημαντικά τη φυσική κατάσταση και την ποιότητα ζωής των ατόμων με ειδικές ανάγκες.

Για την εξυπηρέτηση του παραπάνω στόχου, το EPoCFiNDS έχει σχηματίσει μια κοινοπραξία κλινικών εγκαταστάσεων και εκπαιδευτικών δομών που θα εξασφαλίσουν την εκπαίδευση των συμμετεχόντων φροντιστών με βάση την εργασιακή πρακτική και την εφαρμογή των αποκτηθέντων νέων δεξιοτήτων σε πραγματικές συνθήκες.

Τα εργαστήρια θα διεξαχθούν σε όλες τις κλινικές εγκαταστάσεις των 6 στο σύνολο διαφορετικών πόλεων της Ευρώπης, στη Δανία, στο Ηνωμένο Βασίλειο  (Λονδίνο & Νόττινχαμ), στη Ρουμανία, στην Ελλάδα και στην Κύπρο, προκειμένου οι μετέχοντες να ανταλλάξουν απόψεις πάνω σε καλές πρακτικές αλλά και να αποκτήσουν συγκεκριμένη τεχνογνωσία, ενισχύοντας έτσι την κινητικότητα του προσωπικού των εταίρων του προγράμματος. Επιπλέον το EPoCFiNDS πρόκειται να ενισχύσει περαιτέρω την εκπαίδευση και την κατάρτιση των συμμετεχόντων χρησιμοποιώντας μια πλατφόρμα ηλεκτρονικής μάθησης που θα αποτελέσει το βασικό συστατικό της πρόσβασης των φροντιστών στη γνώση και στις μεθόδους. https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus

Έκθεση με έργα φοιτητών του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών σε αφιέρωμα στον Αργεντινό συγγραφέα Χόρχε Λουίς Μπόρχες

Διαγωνισμός για την υποβολή προτάσεων – καινοτόμων ιδεών στον τομέα της Αγροδιατροφής

Το ΤΕΠΑΚ νικητής και στα 2 βραβεία του Fair of European Innovators in Cultural Heritage