Μνημόνιο Συνεργασίας ανάμεσα στο Υπουργείο Υγείας της Κυπριακής Δημοκρατίας και του Τεχνολογικού Πανεπιστήμιο Κύπρου

Κατόπιν πρωτοβουλίας του Υπουργείου Υγείας της Κυπριακής Δημοκρατίας  και του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, υπογράφεται την Τρίτη 09 Απριλίου 2019,  Μνημόνιο Συνεργασίας ανάμεσα στο Υπουργείο Υγείας της Κυπριακής Δημοκρατίας και του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Σκοπός της εν λόγω συμφωνίας είναι η από κοινού προώθηση δράσεων για επιστημονική ανάπτυξη, προώθηση Πολιτικών Υγείας για την προαγωγή της υγείας, τη βελτίωση του περιβάλλοντος και της κοινωνικής φροντίδας καθώς και η συνεργασία στα πλαίσιο του Προγράμματος/Δικτύου Υγιών Πόλεων της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας (Π.Ο.Υ.) με στόχο να διευρυνθεί η επιστημονική, εκπαιδευτική, και πολιτιστική συνεργασία και η υλοποίηση κοινών δράσεων.

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου είναι ανεξάρτητος φορέας Δημοσίου Δικαίου και η Σχολή Επιστημών Υγείας η οποία δραστηριοποιείται ανάμεσα σ’ άλλα στους τομείς της έρευνας και εκπαίδευσης σε θέματα της δημόσιας υγείας και περιβάλλοντος, με την παρούσα συμφωνία καθίσταται επίσημος επιστημονικός συνεργάτης του Δικτύου Υγιών Πόλεων του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας.

Η συνεργασία αναμένεται να είναι αμοιβαία επωφελής και να συμβάλει στη περαιτέρω διασύνδεση των δυο οργανισμών για την αντιμετώπιση και τον χειρισμό κοινών προκλήσεων της δημόσιας υγείας που αφορούν στον πληθυσμό της Κύπρου. Στο πλαίσιο του Μνημονίου, θα οργανώνονται από κοινού επιστημονικές και πολιτιστικές δραστηριότητες, συμμετοχές σε ερευνητικά προγράμματα, ανταλλαγή πληροφοριών/βέλτιστων πρακτικών, και επιστημονικές δημοσιεύσεις για την προαγωγή και προώθηση των αρχών του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (Π.Ο.Υ.)

Το    Μνημόνιο Συνεργασίας   θα   υπογράψουν  η Διευθύντρια Ιατρικών Υπηρεσιών και Υπηρεσιών Δημόσιας Υγείας  δρ. Ελισάβετ Κωνσταντίνου, εκ μέρους του Υπουργείου Υγείας και ο Πρύτανης Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός, εκ μέρους του  Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.