Τελετή Βράβευσης Πρωτευσάντων Φοιτητών και Φοιτητριών της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Η Σχολή Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος του ΤΕΠΑΚ πραγματοποίησε την τελετή βράβευσης των πρωτευσάντων φοιτητών και φοιτητριών των Τμημάτων Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων (ΓΕΒΕΤ)  και Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος (ΕΤΕΠ) στις 18 Ιουνίου 2019, στη Δημοτική Πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη Λεμεσού. Στην τελετή παραβρέθηκαν φοιτητές, γονείς, χορηγοί, ο Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης Καθηγητής Κρίστης Χρυσοστόμου και μέλη του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού της Σχολής, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε η Επίτροπος Περιβάλλοντος κυρία Ιωάννα Παναγιώτου.

Τα βραβεία για τους αριστούχους φοιτητές ήταν ευγενική χορηγία του Ιδρύματος Μελέτης της Δημοκρατίας Ανδρέας Αρμεύτης, του Συμβουλίου Αποχετεύσεων Λεμεσού-Αμαθούντας και των εταιρειών Ecofuel (Cyprus), Remedica, KEAN, Premier Shukuroglou, Biotronics, Παραδεισιώτης, Τεχνοχημική και Meydan Solutions.

Κατά τη διάρκεια της τελετής παρουσιάστηκαν οι διατριβές μεταπτυχιακών φοιτητών των δύο Τμημάτων της Σχολής, που ασχολήθηκαν με τα εξής θέματα:

Μαρίνα Ευθυμίου (ΓΕΒΕΤ):
«Επίδραση διαφορετικών μεθοδολογιών εξαγωγής DNA στην ανάλυση του μικροβιώματος κυπριακών παραδοσιακών αλλαντικών»

Κυριάκος Σιαλής (ΕΤΕΠ):
«Τεχνοοικονομική ανάλυση επεμβάσεων για τη δημιουργία κτιρίων χαμηλού ανθρακικού αποτυπώματος»

Για τους τελειοφοίτους του Τμήματος Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων απονεμήθηκε πρώτο βραβείο στην Ειρήνη Ττίγκη, δεύτερο βραβείο στην Ηλιάνα Χαραλάμπους και τρίτο βραβείο στην Ελένη Δίσπυρου.

Για τους τελειοφοίτους του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος απονεμήθηκε πρώτο βραβείο στον Ανδρέα Χρίστου, δεύτερο βραβείο στη Σταυρούλα Ηλία και τρίτο βραβείο στον Νικόλαο Λύτρα.

Οι πρωτεύσαντες τελειόφοιτοι Ανδρέας Χρίστου και Ειρήνη Ττίγκη έκαναν μια σύντομη αντιφώνηση προς το κοινό.

Για το πρώτο, δεύτερο και τρίτο έτος σπουδών του Τμήματος Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων, απονεμήθηκαν βραβεία στους φοιτητές Διαμάντω Κόκκινου, Πελοπίδα Αντωνίου και Δημήτρη Ζήνωνος αντίστοιχα για την καλύτερη ακαδημαϊκή επίδοση.

Για το πρώτο, δεύτερο και τρίτο έτος σπουδών του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος, απονεμήθηκαν βραβεία στους φοιτητές Κωνσταντίνα Συμεωνίδου, Αλεξάνδρα Καβαλλιεράτου και Νεκτάριο Ευσταθίου  αντίστοιχα για την καλύτερη ακαδημαϊκή επίδοση.

Στην τελετή βράβευσης εκφώνησαν χαιρετισμό δύο παλαιότεροι απόφοιτοι της Σχολής που σήμερα εργάζονται σε εταιρείες σχετικές με το αντικείμενο σπουδών τους. Συγκεκριμένα, μίλησαν η Άννα Σοφοκλέους, απόφοιτη του Τμήματος ΕΤΕΠ, που εργάζεται ως Μηχανικός Περιβάλλοντος στην εταιρεία AECOM Deutschland GmbH στη Γερμανία, και ο Ηλίας Νικολάου, απόφοιτος του Τμήματος ΓΕΒΕΤ, που εργάζεται ως Υπεύθυνος Υγιεινής και Ασφάλειας Τροφίμων στην Εταιρεία Blue Island Plc. Και οι δύο τόνισαν το υψηλό επίπεδο γνώσεων που έλαβαν κατά τις προπτυχιακές σπουδές τους στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το οποίο τους βοήθησε να προχωρήσουν σε μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό και να ανταγωνιστούν χωρίς πρόβλημα ξένους συμφοιτητές και άλλους συναδέλφους τους όταν αναζητούσαν εργασία.

H τελετή ολοκληρώθηκε με χαιρετισμό που απηύθυνε ο Γενικός Διευθυντής της εταιρείας ΚΕΑΝ κ. Μάριος Κασάπης, ο οποίος μίλησε για τις εργασιακές εμπειρίες του από τον τομέα της βιομηχανίας και αναφέρθηκε στις ιδιότητες που πρέπει να καλλιεργήσουν οι απόφοιτοι για μια επιτυχή επαγγελματική πορεία.