Ανακοίνωση κατανομής κενών θέσεων 2019-20 (Β Κατανομή)

Φοιτητικά Νέα Σπουδές

22 Ιουλίου 2019

Επιτυχόντες (παίρνουν θέση) / Όλες οι αιτήσεις

Ανακοινώνεται η κατανομή συνολικά 199 κενών θέσεων, εκ των οποίων οι 47 προέκυψαν από εσωτερική βελτίωση θέσης. Στην καθορισμένη προθεσμία, 8-10 Ιουλίου 2019, υποβλήθηκαν συνολικά 1591 δηλώσεις προτίμησης προγραμμάτων.

Στη διαδικασία κατανομής περιλήφθηκαν οι αιτήσεις που πληρούσαν τα καθορισμένα κριτήρια: α) τήρηση πλαισίων πρόσβασης με βαθμολογία 2019 ή 2018, β) βαθμολογία πρόσβασης τουλάχιστον 90% του τελευταίου εισακτέου, γ) δυνατότητα άμεσης φοίτησης.

Αναλυτικά ο αριθμός θέσεων που κατανεμήθηκε:

Θέσεις
Πτυχίο Καλών Τεχνών 5
ΣΥΝΟΛΟ 199

Αποτελέσματα

Τα αποτελέσματα αναρτώνται με βάση τον αριθμό φοιτητή, τον οποίο κάθε υποψήφιος έλαβε κατά τη δημιουργία της αίτησής του και μπορεί να τον δει στο Portal (με χρήση των κωδικών που στάληκαν στο προσωπικό email). Όλοι οι υποψήφιοι θα μπορούν (εντός δύο ημερών) να δουν την έκβαση της αίτησής τους και μέσα από το Portal, έχοντας πρόσβαση με τους κωδικούς που έλαβαν κατά την υποβολή της αίτησής τους.

Σε περίπτωση που οποιοσδήποτε υποψήφιος κρίνει ότι έχει γίνει λάθος κατά την αξιολόγηση της αίτησής του, μπορεί να υποβάλει εντός 48 ωρών από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, γραπτή και αιτιολογημένη ένσταση, προς τον Προϊστάμενο της ΥΣΦΜ, στο φαξ 25-002756 ή στο studies@cut.ac.cy

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους υποψήφιους για την προτίμηση προς τα Προγράμματα του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και συγχαίρουμε όλους όσοι εξασφάλισαν θέση.

Γ Κατανομή

Σε περίπτωση που μέχρι και την περίοδο εγγραφής σε μαθήματα (αρχές Σεπτεμβρίου) διαπιστωθούν κενά, το Πανεπιστήμιο θα προχωρήσει σε Γ κατανομή. Θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου και θα ενημερωθούν (με email) όσοι υπέβαλαν αίτηση στη Β Κατανομή ώστε να υποβάλουν εκ νέου δήλωση ενδιαφέροντος.

ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ / ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

Οι εισακτέοι φοιτητές παρακαλούνται να ακολουθήσουν προσεκτικά τις οδηγίες που αναφέρονται στην ιστοσελίδα, πατώντας σε αυτό το σύνδεσμο. Η αποδοχή θέσης θα πρέπει να ολοκληρωθεί μέχρι τις 28 Ιουλίου 2019.

ΣΤΕΓΑΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΕ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΕΣΤΙΕΣ

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ενοικιάζει αριθμό διαμερισμάτων στη Λεμεσό, τα οποία  διαθέτει σε φοιτητές με ενοίκιο που καλύπτει γύρω στο 50% του κόστους, στη βάση κοινωνικό-οικονομικών κριτηρίων. Αναλυτικές πληροφορίες για τον τύπο των διαμερισμάτων και τις χρεώσεις, στην ιστοσελίδα (εδώ).

Οι αιτήσεις διαμονής για τις Φοιτητικές Εστίες μπορούν να υποβάλλονται  την Πέμπτη και Παρασκευή, 25-26 Ιουλίου 2019 μεταξύ των ωρών 09:00 π.μ -14:00 μ.μ, στο Γραφείο Στέγασης της ΥΣΦΜ (Γωνία Αθηνών και Ν. Ξιούτα, Λεμεσός).

Οι αιτήσεις με όλα τα δικαιολογητικά θα πρέπει να υποβληθούν δια χειρός στο Γραφείο Στέγασης στις καθορισμένες ημερομηνίες (25-26 Ιουλίου) και, αφού ελεχθούν, θα καταχωρηθούν ηλεκτρονικά στο σύστημα επί τόπου (εδώ). Εκπρόθεσμες και ελλιπείς αιτήσεις δεν θα γίνονται δεκτές.

Περισσότερες πληροφορίες για θέματα διαμονής μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα ή επικοινωνήστε με το Γραφείο Στέγασης στα τηλέφωνα 25 002534 και 25 002412.

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ, ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

Από τη Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου μέχρι την Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου 2019, θα πραγματοποιηθεί η  ενημέρωση των φοιτητών για τα Τμήματα και τις Υπηρεσίες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου καθώς και οι εγγραφές σε μαθήματα όλων των φοιτητών. Η εγγραφή στα μαθήματα θα γίνει ηλεκτρονικά από την ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου. Ωστόσο, η συμμετοχή όλων των νεοεισερχόμενων φοιτητών στην εβδομάδα ενημέρωσης είναι απαραίτητη. Σχετικό πρόγραμμα θα ανακοινωθεί σε κατοπινό στάδιο.

Τα μαθήματα αρχίζουν τη Δευτέρα, 9 Σεπτεμβρίου 2019.

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες μπορείτε να αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου.