“New Linguistic and Cognitive Perspectives in Study Abroad Research Workshop”

Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 06 Σεπτεμβρίου στην αίθουσα συνεδριάσεων της Πρυτανείας του ΤΕΠΑΚ, η δεύτερη ομάδα εργασίας (Working Group 2) της Δράσης:  COST Action 15130 - Study Abroad Research in European Perspective (SAREP). Η ημερίδα οργανώθηκε από το Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ, με κύριο οργανωτικό ρόλο είχε το μέλος της ερευνητικής ομάδας και καθηγήτρια του Κέντρου Γλωσσών, Δρ Μαρία Βικτώρια Σουλέ. Την εκδήλωση χαιρέτησαν ο Δρ Martin Howard, Senior Lecturer in French and Applied Linguistics, and Head of School of Languages, Literatures and Cultures στο Πανεπιστήμιο του Κορκ της Ιρλανδίας, ο οποίος έκανε μια εισαγωγή στο όλο πρόγραμμα και η Δρ Σαλώμη Παπαδήμα-Σοφοκλέους, Διευθύντρια του Κέντρου Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ, η οποία καλωσόρισε τους παρευρισκόμενους στην Κύπρο, στη Λεμεσό και στο Πανεπιστήμιο και τόνισε την σπουδαιότητα τέτοιων ακαδημαϊκών εκδηλώσεων που προάγουν την έρευνα και τη δικτύωση. Το ερευνητικό πρόγραμμα SAREP στοχεύει στη μελέτη των δεδομένων που προκύπτουν μέσα από τα προγράμματα ανταλλαγών και δη των γλωσσικών και διαπολιτισμικών ζητημάτων που εγείρονται μέσα από αυτές. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν ακαδημαϊκοί από την Ιρλανδία, τη Δανία, την Εσθονία, την Ισπανία, την Πολωνία, την Αυστρία και τη Βραζιλία.

Κατά τη διάρκεια της ημερίδας παρουσιάστηκαν τα συμπεράσματα που προέκυψαν μέσα από την έρευνα που διεξάγει το εν λόγω ερευνητικό πρόγραμμα. Αξίζει να σημειωθεί ότι πέρα από τη Δρα Μαρία Βικτώρια Σουλέ, κύρια ομιλήτρια ήταν και η καθηγήτρια αγγλικής γλώσσας του Κέντρου Γλωσσών υποψήφια διδάκτωρ Άννα Νικολάου. ​