Μελέτη rECORD: Μην αργείς! Καταγραφή των Ρευματικών και Μυοσκλετικών παθήσεων στην κοινότητα

To Τμήμα Νοσηλευτικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου σε συνεργασία με την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, τη Ρευματολογική Εταιρεία Κύπρου και τον Αντιρρευματικό Σύνδεσμο ανακοινώνουν την έναρξη της μελέτης rECORD με θέμα: «Συχνότητα των ρευματικών και μυοσκελετικών παθήσεων στον Κυπριακό πληθυσμό και η επιβάρυνση τους στη καθημερινή λειτουργικότητα και στη ποιότητα ζωής».

Στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης του κοινού και της κοινωνικής προσφοράς, Νοσηλεύτριες και Νοσηλευτές από το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ θα επισκέπτονται κατά τους επόμενους μήνες επιλεγμένες κοινότητες και γειτονίες ανά το παγκύπριο για να διεξάγουν ανιχνευτικό έλεγχο συμπτωμάτων που σχετίζονται με τις ρευματικές και μυοσκελετικές παθήσεις., ενώ όπου χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση θα γίνεται παραπομπή για εξέταση χωρίς κόστος από Ειδικό Ρευματολόγο-Μέλος της Ρευματολογικής Εταιρείας Κύπρου.

Η έγκαιρη αναγνώριση των συμπτωμάτων, η ορθή διάγνωση και η έγκαιρη έναρξη κατάλληλης θεραπείας είναι ιδιαίτερα σημαντική για την καλύτερη πρόγνωση της νόσου.

Αφορά στην πρώτη πληθυσμιακού-επιπέδου επιδημιολογική μελέτη καταγραφής της συχνότητας αυτών των παθήσεων στην κοινότητα και θα έχει Παγκύπρια εμβέλεια. Με σύνθημα: «ΜΗΝ ΑΡΓΕΙΣ. Κατέγραψε τα συμπτώματα σου τώρα», πρώτος σταθμός της μελέτης, η κοινότητα της Κυπερούντας, όπου το Σάββατο 5/10/2019 θα βρίσκεται ομάδα νοσηλευτών, ιατρών, φοιτητών και εθελοντών από τους τέσσερις φορείς.

Οι ρευματικές παθήσεις είναι πολλές και τα συμπτώματα ποικίλλουν. Είναι παθήσεις του μυοσκελετικού συστήματος και του συνδετικού ιστού, με κοινά χαρακτηριστικά συμπτώματα τον πόνο, τη δυσκαμψία και τον περιορισμό των κινήσεων στις αρθρώσεις. Ορισμένες δεν περιορίζονται στο μυοσκελετικό σύστημα, αλλά προσβάλλουν διάφορα άλλα όργανα ή συστήματα. Με βάση τα στοιχεία του Ελληνικού Ιδρύματος Ρευματολογίας, μέχρι και 87% του πληθυσμού δεν φαίνεται να γνωρίζει τι είναι οι ρευματικές παθήσεις, ούτε ότι θα πρέπει να απευθυνθεί σε ρευματολόγο όταν παρουσιάσει πόνο σε μια ή περισσότερες αρθρώσεις, σε τένοντες, στη μέση ή στον αυχένα.

Διεθνώς, οι ρευματικές και μυοσκελετικές παθήσεις συγκαταλέγονται στα συχνότερα χρόνια νοσήματα και οι περισσότερες είναι αγνώστου αιτιολογίας. Περιλαμβάνονται στις κυριότερες αιτίες επιβάρυνσης της υγείας, αφού επηρεάζουν σημαντικά τη λειτουργικότητα και την ποιότητα ζωής και αποτελούν την μεγάλη αιτία ανικανότητας παγκοσμίως αφού εκτιμάται ότι ευθύνονται για το 50% της μακροχρόνιας λειτουργικής ανικανότητας, το 30% των απουσιών από την εργασία και το 20% των ιατρικών επισκέψεων.

Η μελέτη θα ενισχύσει τις προσπάθειες της Ρευματολογικής Εταιρείας και του Αντιρρευματικού Συνδέσμου για ευαισθητοποίηση των Κυπρίων πολιτών σχετικά με τις ρευματικές παθήσεις, ενώ τα επιστημονικά ευρήματα της μελέτης θα παρέχουν πολύτιμη πληροφόρηση για την επιβάρυνση αυτών των παθήσεων στο Κυπριακό πληθυσμό και τις ανάγκες των ατόμων με ρευματικές και μυοσκελετικές παθήσεις.

Η ανταπόκριση των πολιτών στον ανιχνευτικό έλεγχο, είτε οι ίδιοι αντιμετωπίζουν κάποια συμπτώματα είτε όχι, είναι ιδιαίτερα σημαντική αφού από την εθελοντική συμμετοχή όλων μας εξαρτάται η αντιπροσωπευτικότητα των αποτελεσμάτων. Η μελέτη rECORD θα επισκεφτεί πολλές γειτονιές και κοινότητες ανά το Παγκύπριο κατά τους επόμενους μήνες και καλούμε τους πολίτες να ανταποκριθούν στο κάλεσμα και να στηρίξουν αυτή την δράση.

«ΜΗΝ ΑΡΓΕΙΣ. Κατέγραψε τα συμπτώματα σου τώρα»

Στοιχεία επικοινωνίας φορέων υποστήριξης της μελέτης:

Αντιρρευματικός Σύνδεσμος Κύπρου

Τηλέφωνο: