Το ΤΕΠΑΚ διοργάνωσε το 20ο Παγκόσμιο Συνέδριο για την Περιβαλλοντική Φορολογία

Στις 25-28 Σεπτεμβρίου διοργανώθηκε από το ΤΕΠΑΚ στη Λεμεσό το 20ο Παγκόσμιο Συνέδριο για την Περιβαλλοντική Φορολογία (20th Global Conference on Environmental Taxation). Πρόκειται για παγκόσμιο συνέδριο που αφορά έρευνα σχετικά με την επίδραση δημοσιονομικών μεταρρυθμίσεων (φόροι, επιδοτήσεις, εμπόριο εκπομπών κλπ.) στο περιβάλλον και την οικονομική ανάπτυξη.

Την έναρξη των εργασιών του συνεδρίου κήρυξε ο Υπουργός Οικονομικών κ. Χάρης Γεωργιάδης, ο οποίος ανακοίνωσε ότι και η Κύπρος προσανατολίζεται προς την υιοθέτηση μιας Πράσινης Φορολογικής Μεταρρύθμισης. Το Υπουργείο Οικονομικών επεξεργάζεται πρόταση πολιτικής, σε συνεργασία με το ΤΕΠΑΚ, η οποία θα προωθηθεί για δημόσια διαβούλευση στις αρχές του 2020, ώστε να ξεκινήσει να εφαρμόζεται από το 2021.

Εκτός από τις παράλληλες επιστημονικές συνεδρίες, κατά τη διάρκεια του συνεδρίου διεξήχθησαν και τρεις δημόσιες συζητήσεις αναφορικά με τις προοπτικές για τη φορολόγηση των εκπομπών άνθρακα, θέματα κοινωνικής δικαιοσύνης όταν θεσπίζονται περιβαλλοντικοί φόροι και τον ρόλο που μπορεί να έχει η πράσινη φορολογία στον περιορισμό των εκπομπών της ναυτιλίας. Οι συζητήσεις προκάλεσαν ζωηρή ανταλλαγή απόψεων μεταξύ στελεχών από Πανεπιστήμια, διεθνείς οργανισμούς και Υπουργεία Οικονομικών.

Τους συνέδρους, που προέρχονταν από 26 χώρες από όλο τον κόσμο, υποδέχθηκαν ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός, ο Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου κ. Νικόλας Ιορδάνου και ο Δήμαρχος Λεμεσού κ. Νίκος Νικολαΐδης. Εκτός από τη διεθνή συμμετοχή, στο συνέδριο παραβρέθηκαν στελέχη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, ο πρεσβευτής του Ισραήλ κ. Sammy Revel, εκπρόσωποι της ολλανδικής διπλωματικής αποστολής στην Κύπρο, ο Γενικός Γραμματέας της ΣΕΚ κ. Ανδρέας Μάτσας, ο Αναπληρωτής Διευθυντής της Υπηρεσίας Ενέργειας κ. Χαράλαμπος Ρούσος, η προϊσταμένη της Μονάδας Οικονομικής Διπλωματίας του Υπουργείου Εξωτερικών κα Φράνσις Λανίτου, λειτουργοί του Υπουργείου Οικονομικών, της Ελεγκτικής Υπηρεσίας, της Ομοσπονδίας Εργοδοτών και Βιομηχάνων, του Ενεργειακού Γραφείου Κυπρίων Πολιτών, στελέχη από τον ναυτιλιακό τομέα και άλλοι.