Προσβάσιμος Τουρισμός: πρόκληση και πρόσκληση για την Κυπριακή Οικονομία

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η Εκδήλωση που διοργανώθηκε από το Τμήμα Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού σε συνεργασία με την Οργάνωση Παραπληγικών Κύπρου (Ο.ΠΑ.Κ) την Πέμπτη 3 Οκτώβριου στις 18:30, 2019,  με θέμα: ‘Προσβάσιμος Τουρισμός: πρόκληση και πρόσκληση για την Κυπριακή Οικονομία’ στο Αμφιθέατρο Πεύκιος Γεωργιαδης, Κτήριο Ανδρέας Θεμιστοκλέους. Η Ημερίδα τελούσε υπό την αιγίδα του Υφυπουργού Τουρισμού και περιλάμβανε έξι θεματικές ενότητες. Στον χαιρετισμό του ο κ. Σάββας Χατζηκύρου, Λειτουργός ∆ιασφάλισης Ποιότητας Α , εκ μέρους του Υφυπουργού Τουρισμού αναφέρθηκε στην σημασία του Προσβάσιμου Τουρισμού για την Κύπρο και ανέφερε ότι αποτελεί προτεραιότητα του Υφυπουργείου, λαμβάνοντας συγκεκριμένες δράσεις, ώστε να καταστεί η χώρα Προσβάσιμος προορισμός. Στην συνέχεια ο Πρόεδρος του Τμήματος Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού Αναπληρωτής Καθηγητής Αναστάσιος Ζωπιάτης αναφέρθηκε  στις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία και στην ευαισθητοποίηση που απαιτείται από όλους τους φορείς που δραστηριοποιούνται στον τομέα του τουρισμού.

Η πρώτη παρουσίαση είχε ομιλητή τον κ. Δημήτρη Λαμπριανίδης, Πρόεδρος της Οργάνωσης Παραπληγικών Κύπρου (Ο. ΠΑ. Κ). Ο κος Λαμπριανίδης επεσήμανε το μεγάλο κενό που υφίσταται στην προσβασιμότητα του τουριστικού προϊόντος της χώρας μας. Συγγεκριμένα, ανέφερε αν η Κύπρος καταφέρει να προσφέρει ποιοτικές υπηρεσίες προσβασιμότητας, αυτό θα έχει πολλαπλά οφέλη στην τουριστική βιομηχανία. Όπως για παράδειγμα τη μείωση της εποχικότητας, αυξημένα έσοδα, προσέλκυση επισκεπτών υψηλής εισοδηματικής τάξης, αναβάθμιση της τουριστικής εικόνας της χώρας αλλά και προσέλκυση επαναλαμβανόμενων ταξιδιωτών. Γι’ αυτό η προσβασιμότητα δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως νομική υποχρέωση αλλά ως ευκαιρία που πρέπει να αξιοποιήσουμε.

Εν συνεχεία ο κος Ivor Ambrose, Managing Director του European Network of Accessible Tourism (ΕΝΑΤ), προέβαλε το έργο της ENAT με παραδείγματα από προορισμούς πρότυπα σε θέματα προσβασιμότητας. Επιπρόσθετα , αναφέρθηκε στη σημασία της επιμόρφωσης των εργαζομένων στις τουριστικές επιχειρήσεις αλλά και στις πληροφορίες που πρέπει να δίνονται για καλύτερη πρόσβαση στους προορισμούς με στόχο την αναβάθμιση των εμπειριών.

Ο Καθηγητής του Πανεπιστήμιου του Exeter Tim Coles παρουσίασε παραστατικά, μέσω της διαδραστικής ηλεκτρονικής  εφαρμογής menti όπου το κοινό συμμετείχε απαντώντας σε ερωτήσεις σχετικά με το θέμα. Με αυτό τον τρόπο έδειξε ότι η προσβασιμότητα μας αφορά όλους και πρέπει να γίνει συνείδηση με την αλλαγή στην νοοτροπία και στον τρόπο αντιμετώπισης των ατόμων με αναπηρία.

Το δεύτερο μέρος της Ημερίδας αφορούσε παραδείγματα καλών πρακτικών που εφαρμόζονται στην Κύπρο. Η κα Θέκλα Γεωργίου, PRM & Customer Care Officer της Hermes Airports, παρουσίασε παραδείγματα προσβασιμότητας που εφαρμόζονται στα αεροδρόμια. Τα αεροδρόμια της Κύπρου έχουν βραβευτεί διεθνώς και αποτελούν πρότυπα σε θέματα προσβασιμότητας και εξυπηρέτησης πελατών με αναπηρία. Η παρουσίαση του κου Βασίλη Πανταζή, Head of Quality των ξενοδοχείων KANIKA, αφορούσε τις εξατομικευμένες υπηρεσίες για την ασφάλεια των ατόμων με αναπηρία στα ξενοδοχεία τους. Τέλος, η κα Φιορεντίνα Πουλλή, Λειτουργός Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων  στην Εταιρεία Τουριστικής Ανάπτυξης και Προβολής Λεμεσού προέβαλε τη στρατηγική ανάπτυξης της πόλης  με την εγκατάσταση πινακίδων σήμανσης αλλά και ειδικών ραμπών  στις παραλίες. Αναφέρθηκε επίσης στη αξία ανάπτυξης του καταδυτικού τουρισμού για ΑΜΕΑ μέσω ειδικού εξοπλισμού.

Μετά τις παρουσιάσεις ακολούθησαν ερωτήσεις και συζήτηση.  Τέλος το Τμήμα Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού και η Ο. ΠΑ.Κ  μέσω των πρόεδρων τους επεσήμαναν ότι η εν λόγω Ημερίδα θα αποτελέσει αφορμή μιας εποικοδομητικής συνεργασίας με στόχο να καταστεί η Κύπρος προσβάσιμος προορισμός. Την εκδήλωση παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον επαγγελματίες, ακαδημαϊκό προσωπικό, φοιτητές αλλά και πολίτες. Συντονίστριες της εκδήλωσης ήταν η  κα Κατερίνα Παναγιώτου (Ο.ΠΑ.Κ) και η Δρ. Σωτηρούλα Λιασίδου (ΤΕΠΑΚ) .