From Investigations to Action: Can We Bank on Banking Commissions?

Ακόμη μια επιτυχημένη εκδήλωση του Τμήματος Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού ολοκληρώθηκε στις 18 Οκτώβριου στις 18:00, 2019,  με θέμα: ‘From Investigations to Action: Can We Bank on Banking Commissions?’ στο Αμφιθέατρο 1, Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος. Η εκδήλωση περιελάμβανε δυο ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις.  Η εκδήλωση είχε ομιλητές τον Ύπατο Αρμοστή της Αυστραλίας στην Κύπρο Samuel Beever και τον Καθηγητή του Πανεπιστημίου Κύπρου Σταύρο Ζένιο. Πιο συγκεκριμένα, η εκδήλωση άρχισε με χαιρετισμό από τον πρόεδρο του Τμήματος Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού κ. Αναστάσιο Ζωπιάτη. Ο κ. Ζωπιάτης ευχαρίστησε τους ομιλητές  και ανάμεσα σε άλλα  αναφέρθηκε στην σημασία των τραπεζών στην Κύπρο με γνώμονα την σωστή πολιτική για να αποφευχθούν οι παθογένειες που οδήγησαν στην οικονομική κρίση του 2013. Επίσης, την εκδήλωση χαιρέτισε και κ. Σάκη Φιδογίαννη, Chair of the Australian Alumni όπου αναφέρθηκε στο πόσο σημαντικό είναι να ανταλλάσσονται απόψεις για οικονομικά θέματα μεταξύ χωρών ούτως ώστε να προβάλλονται σωστές πρακτικές στην επίλυση οικονομικών προβλημάτων. Περαιτέρω επισήμανε τον σημαντικό  ρόλο που  διαδραματίζουν τόσο οι ομογενείς της Αυστραλία άλλα και οι απόφοιτοι Αυστραλιανών Πανεπιστήμιων  στα κυπριακά δρώμενα.

Στην παρουσίαση του ο Ύπατος Αρμοστής της Αυστραλίας,  κο Samuel Beever, αναφέρθηκε στην οικονομική κατάσταση της χώρας και στις πολιτικές που εφαρμόζονται. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε  στην πρόσφατη Έκθεση για τον Τραπεζικό Τομέα της Αυστραλίας και στην ανάγκη να  παρθούν  μέτρα και να προχωρήσουν οι Αρχές  στη ψήφιση νομοθεσιών για να αποφθεχθούν λάθη  του παρελθόντος. Η Αυστραλία πλέον έχει θέσει τα θεμέλια με γνώμονα σωστές πολιτικές για την εύρυθμη λειτουργιά του τραπεζικού συστήματος και την ανθεκτικότητα του να αντεπεξέλθει οποιεσδήποτε αντιξοότητες. Κυρίως στόχος είναι να θεμελιωθεί ένα κράτος αξιών που  βάζει ως  προτεραιότητα την ευημερία των πολιτών του.

Εν συνεχεία στην παρουσίαση του ο Καθηγητής  Σταύρος Ζένιος από του Πανεπιστημίου Κύπρου  αναφέρθηκε εκτεταμένα στις εκθέσεις που έγιναν στην Κύπρο. Συγκριμένα, το 2013, ‘η Ανεξάρτητη Επιτροπή για το Μέλλον του Τραπεζικού Τομέα (Independent Commission on the Future of the Cyprus Banking Sector)’ εξέδωσε δύο εκθέσεις όπου καταγράφηκαν  εισηγήσεις για βελτιώση του τραπεζικού συστήματος. Δυστυχώς ανάφερε οι  εκθέσεις δεν αποτέλεσαν μάθημα και ακολούθησε το κλείσιμο  της Λαικής Τράπεζας και του Συνεργατισμού με αλυσιδωτές επιπτώσεις στην οικονομία και την κοινωνία. Η ανικανότητα τόσο του κράτους όσο και των τραπεζών για χρηστή διοίκηση είχαν ως συνέπεια να επιδράσουν αρνητικά στην αντίληψη των Κυπρίων και να μην τις εμπιστεύονται. Η κρατική ρητορική απέδειξε ότι δεν ισχύει στην πραγματικότητα και οι διαβεβαιώσεις για ένα δυνατό και βιώσιμο οικονομικό μέλλον. Η Κύπρος πρέπει να δημιουργήσει οικονομικά μοντέλα που να είναι εφαρμόσιμα και ένα τραπεζικό σύστημα αξιόπιστο  που δεν θα πάσχει από παρωχημένες νοοτροπίες άλλα θα  πρωτοπορεί με την δημιουργεί των  κατάλληλων   προϋποθέσεων   που θα οδηγήσουν σε μια εύρωστη οικονομία θέτοντας ως προτεραιότητα την ευημερία του τόπου.

Μετά τις παρουσιάσεις ακολούθησαν ερωτήσεις και συζήτηση. Την εκδήλωση παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον  φοιτητές, ακαδημαϊκό προσωπικό, επαγγελματίες αλλά και πολίτες από κάθε Επαρχία.

Ο συντονισμός της εκδήλωσης έγινε  από την  Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Λογιστικής του τμήματος Δρ. Μαρία Κραμβιά-Καπαρδή, και υποστηρίχτηκε  από το Σύνδεσμο Εγκεκριμένων Λογιστών Κύπρου, το Cyprus Institute of Financial Services, το Σύνδεσμο Τραπεζών Κύπρου και το Australian Alumni Association Cyprus. Εν κατά κλείδι,  εθελοντές φοιτητές του τμήματος  συμμετείχαν στην οργάνωση της εκδήλωσης.​