Πρόσκληση συμμετοχής σε εκπαιδευτικό σεμινάριο με θέμα «Επικοινωνιακός Γραμματισμός» (media literacy) στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus+

Στόχος του προγράμματος “Media Lab - Βridging Cross-border Gaps” που υλοποιείται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ είναι η ανάπτυξη καινοτόμων εργαλείων και η εκπαίδευση ατόμων για την αντιμετώπιση των ελλείψεων στο πεδίο του επικοινωνιακού γραμματισμού.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν η Κύπρος (μέσω του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου) και οργανισμοί από τη Λιθουανία, τη Λετονία, την Ελλάδα, την Πολωνία και τη Βόρεια Μακεδονία.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει μία σειρά εκπαιδευτικών σεμιναρίων που απευθύνονται σε εκπαιδευτικούς, δημοσιογράφους, επαγγελματίες και εργαζόμενους σε οργανισμούς που ασχολούνται με τους νέους και την εκπαίδευση. Μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί φοιτητές οι οποίοι ενδιαφέρονται για θέματα ψηφιακού γραμματισμού και παιδείας στα Mέσα, είναι επίσης ευπρόσδεκτοι.

Στόχος των σεμιναρίων είναι η παροχή τεχνογνωσίας ώστε οι νέοι άνθρωποι να είναι σε θέση να αμφισβητούν, να αξιολογούν και να αποκωδικοποιούν το περιεχόμενο των μέσων επικοινωνίας, καθώς επίσης η ανάπτυξη και ενίσχυση διασυνοριακών δικτύων για την αντιμετώπιση των υφιστάμενων διασυνοριακών κενών στην παιδεία στα μέσα επικοινωνίας.

Το πρώτο training θα πραγματοποιηθεί στα Σκόπια της Βόρειας Μακεδονίας από τις 9 έως τις 12 Ιανουαρίου 2020. Ως μέρα άφιξης στα Σκόπια προτείνεται η 8η Ιανουαρίου και ως ημέρα αναχώρησης η 13η Ιανουαρίου. Το πρόγραμμα καλύπτει τα έξοδα αεροπορικού εισιτηρίου, διαμονή σε ξενοδοχείο στο κέντρο των Σκοπίων και όλα τα γεύματα.

Το training περιλαμβάνει παρουσίαση ερευνητικού υλικού, προβολή οπτικοακουστικού περιεχομένου, ομάδες συζήτησης, καθώς επίσης επιτόπιες επισκέψεις σε οργανισμούς που δραστηριοποιούνται στην αλυσίδα γραμματισμού στα μέσα επικοινωνίας (σχολεία, πανεπιστήμια, δημοσιογραφικούς οργανισμούς, ΜΚΟ και το Ινστιτούτο Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης).

Θα συμμετέχουν 30 εκπρόσωποι από τις έξι συνεργαζόμενες χώρες.

Δηλώσεις συμμετοχής μπορούν να υποβάλλονται στα email: melikara@hotmail.com και lia.spyridou@gmail.com. Παρακαλούμε όπως δηλώσετε όνομα, ιδιότητα, στοιχεία επικοινωνίας (τηλέφωνο και email), και ημερομηνίες διαθεσιμότητας.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε:

Μελίνα Καραγεωργίου, διδακτορική φοιτήτρια, ερευνήτρια στο πρόγραμμα MediaLab, melikara@hotmail.com

Λία Σπυρίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Επιστημονική υπεύθυνη του MediaLab, l.spyridou@cut.ac.cy

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.