Copernicus Earth Observation Big Data for Cultural Heritage

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ανακοινώνει την έναρξη ενός νέου ερευνητικού έργου με τίτλο “Copernicus Earth Observation Big Data for Cultural Heritage” (Δορυφορικά Δεδομένα Copernicus για την Πολιτιστική Κληρονομιά) και ακρωνύμιο NAVIGATOR, το οποίο υλοποιείται στα πλαίσια του προγράμματος «Νησίδες Αριστείας» των Προγραμμάτων «RESTART 2016-2020» του Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας Κύπρου (ΙδΕΚ), για Έρευνα, Τεχνολογική Ανάπτυξη και Καινοτομία. Η ερευνητική πρόταση του έργου κατετάγη στη δεύτερη θέση από το σύνολο 124 προτάσεων που υποβλήθηκαν στην ερευνητική  περιοχή «Φυσικές Επιστήμες και Μηχανική» της σχετικής πρόσκλησης, με βαθμολογία 14.82 / 15.

Στην κοινοπραξία του έργου συμμετέχουν το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής (Εργαστήριο Τηλεπισκόπησης και Γεωπεριβάλλοντος) του ΤΕΠΑΚ (Συντονιστής), και το Γερμανικό Κέντρο Διαστήματος DLR (Ερευνητικός Φορέας Εξωτερικού).  Το έργο NAVIGATOR (με αριθμό συμβολαίου EXCELLENCE/0918/0052) έχει διάρκεια 24 μήνες, με επίσημη έναρξη την 2α Οκτωβρίου 2019, και θα λάβει συνολικό προϋπολογισμό €250,000. Το έργο συγχρηματοδοτείται από διαρθρωτικά ταμεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην Κύπρο και από την Κυπριακή Δημοκρατία. Η εναρκτήρια συνάντηση του έργου πραγματοποιήθηκε στις 16 Οκτωβρίου 2019. Κατά τη συνάντηση τα μέλη της κοινοπραξίας προγραμμάτισαν τις επερχόμενες δράσεις του έργου.

Το ερευνητικό έργο NAVIGATOR έχει ως στόχο την παρακολούθηση και κατ’ επέκταση προστασία του δομημένου αρχαιολογικού περιβάλλοντος από φυσικούς και ανθρωπογενείς κινδύνους, διά μέσου διαχείρισης και αξιοποίησης δεδομένων τηλεπισκόπησης, προερχόμενων από το ευρωπαϊκό διαστημικό πρόγραμμα Copernicus (το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα για την Παρατήρηση και Παρακολούθηση της Γης).

Το Copernicus είναι πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης που αποσκοπεί στην ανάπτυξη ευρωπαϊκών υπηρεσιών πληροφόρησης που βασίζονται σε γεωσκόπηση με δορυφόρους και σε επιτόπιες αναλύσεις (μη διαστημικών) δεδομένων. Επικεφαλής στην εν λόγω πρωτοβουλία είναι η Ευρωπαϊκή Επιτροπή σε συνεργασία με τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος (ΕΟΔ) και τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος (ΕΟΠ). Το πρόγραμμα Copernicus απαρτίζεται από τρία σκέλη: ένα σκέλος υπηρεσιών, ένα σκέλος διαστήματος (π.χ. δορυφόροι Sentinels) και ένα επίγειο σκέλος (π.χ. αισθητήρες εδάφους). Το Copernicus είναι σε θέση να επεξεργαστεί τα επίγεια και δορυφορικά δεδομένα και να παρέχει στους χρήστες αξιόπιστες και ενημερωμένες πληροφορίες μέσω μιας σειράς υπηρεσιών.

Η ιδέα του ερευνητικού έργου NAVIGATOR βασίζεται στις προτεραιότητες που θέτει η Έξυπνη Εξειδίκευση της Κύπρου (S3Cy), με στόχο τη δημιουργία κρίσιμης μάζας ερευνητών με εμπειρία στις διαστημικές τεχνολογίες για την προστασία του δομημένου πολιτιστικού περιβάλλοντος. Το έργο NAVIGATOR αναμένεται όπως ενισχύσει περαιτέρω το επιστημονικό υπόβαθρο της ερευνητικής ομάδας του ΤΕΠΑΚ σε εξειδικευμένα θέματα τηλεπισκόπησης με εφαρμογές στον τομέα της Πολιτιστικής Κληρονομιάς, όπως είναι οι νέοι αναδυόμενοι θεματικοί τομείς των διαστημικών εφαρμογών του προγράμματος Copernicus.

Σημειώνεται ότι το έργο συνάδει με  τις ευρύτερες θεματικές του Κέντρου Αριστείας «Ερατοσθένης» του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, οι οποίες αφορούν και τη χρήση τεχνικών Τηλεπισκόπησης, Παρατήρησης της Γης, Γεωπληροφορικής στην Αρχαιολογία και Πολιτιστική Κληρονομιά. Επιπρόσθετα, το εμπλεκόμενο δίκτυο συνεργασίας έχει συνεργαστεί με επιτυχία στο παρελθόν σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα του Ορίζοντα 2020, όπως το έργο Twinning-ATHENA, και το υπό εξέλιξη έργο Teaming-EXCELSIOR.

Περισσότερες πληροφορίες για το έργο στον ακόλουθο σύνδεσμο: http://web.cut.ac.cy/navigator/