Νέο ακαδημαϊκό άνοιγμα ΤΕΠΑΚ στην Κίνα

Στο πλαίσιο ενίσχυσης της στρατηγικής συνεργασίας με κινεζικά πανεπιστήμια, το ΤΕΠΑΚ υπέγραψε ακόμα μια διμερή συμφωνία συνεργασίας με το κρατικό Jinan University, ένα από τα παλαιότερα πανεπιστήμια της Κίνας, το οποίο κατέχει σημαντική θέση στην ιστορία της κινεζικής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Στις 9 Δεκεμβρίου 2019 επισκέφτηκε το ΤΕΠΑΚ ο Πρύτανης και αντιπροσωπεία από το κινέζικο πανεπιστήμιο Jinan University. Ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός πραγματοποίησε σύντομη παρουσίαση των Τμημάτων και της ερευνητικής δραστηριότητας που αναπτύσσεται στο ΤΕΠΑΚ. Τόνισε ότι η διεθνοποίηση αποτελεί έναν από τους στρατηγικούς στόχους του ΤΕΠΑΚ, με την Κίνα να αποτελεί έναν από τους βασικούς στρατηγικούς  εταίρους του Πανεπιστημίου.

Ο Πρύτανης του Jinan University συνεχάρη το ΤΕΠΑΚ για τη διεθνή δικτύωση και τη φήμη που έχει αποκτήσει λόγω των ψηλών διεθνών κατατάξεων που έχει τα τελευταία χρόνια και ανέφερε ότι πιστεύει πολύ στην ανάπτυξη ουσιαστικών συνεργειών. Τέλος, προσκάλεσε επίσημα την ηγεσία του ΤΕΠΑΚ να επισκεφθεί την Κίνα.

Στη συνάντηση διαφάνηκε ότι υπάρχει μεγάλη επικάλυψη γνωστικών αντικειμένων ανάμεσα στα δύο πανεπιστήμια, ιδιαίτερα στους τομείς της μηχανικής, χημείας, κλινικής ιατρικής, επιστήμης των υλικών, περιβαλλοντικής επιστήμης, κοινωνικών επιστημών και διοίκησης και επιχειρήσεων. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην ανάπτυξη τουλάχιστον ενός κοινού προγράμματος σπουδών, στην υποβολή κοινών ερευνητικών προτάσεων και στην ανταλλαγή φοιτητών και προσωπικού.

Να σημειωθεί ότι στο Jinan University φοιτούν 40.029 φοιτητές. Το κινεζικό Πανεπιστήμιο διαθέτει ένα πλήρες φάσμα επιστημονικών και ιατρικών κλάδων, με 37 κολέγια και μεταπτυχιακά σχολεία, 58 τμήματα και 20 άμεσα συνδεδεμένα ερευνητικά ιδρύματα, 94 προπτυχιακά μαθήματα, 40 εξουσιοδοτημένες σπουδές πρώτου επιπέδου, 24 τομείς για διδακτορικές σπουδές, 31 προγράμματα επαγγελματικής εκπαίδευσης.

Στο τέλος της συνάντησης υπογράφτηκε πρωτόκολλο ακαδημαϊκής και ερευνητικής συνεργασίας καθώς και συμφωνία για ανταλλαγή φοιτητών και προσωπικού.