COLECO: Ανάπτυξη Μεταπτυχιακών μαθημάτων στη θεματική: «Συμμετοχική οικονομία στην Ευρώπη»

Το έργο με ακρωνύμιο: COLECO, χρηματοδοτείται στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS + της ΕΕ και έχει ως στόχο του την εξέταση των λειτουργικών μεθόδων και των επιπτώσεων της συμμετοχικής οικονομίας στην ΕΕ, με έμφαση στις πλατφόρμες Peer to Peer (P2P). Τα αποτελέσματα του ερευνητικού αυτού έργου θα οδηγήσουν τους εταίρους στην ανάπτυξη δυο μαθήματων μεταπτυχιακού επιπέδου, τα οποία στοχεύουν στο να καλύψουν το γνωσιολογικό κενό που υπάρχει σήμερα, με το πρώτο να εστιάζει γενικά στη θεματική της συμμετοχικής οικονομίας ενώ το δεύτερο θα εστιάζει πιο συγκεκριμένα στις πλατφόρμες P2P στο χώρο της φιλοξενίας.

Στη συνεχώς μεταβαλλόμενη οικονομία, κρίνεται σημαντικό να μπορούμε να κινούμαστε παράλληλα με τους σύγχρονους ρυθμούς της εποχής. Η διείσδυση και η απότομη άνοδος της συμμετοχικής οικονομίας στο χώρο της φιλοξενίας έχει ταρακουνήσει τα θεμέλια της ξενοδοχειακής βιομηχανίας αφού στον παραδοσιακό μέχρι σήμερα τομέα αυτό, έχει παρεισφρήσει με σημαντικές αξιώσεις μια άτυπη μορφή παροχής υπηρεσιών φιλοξενίας η οποία εκπροσωπείται μέσα από πλατφόρμες διάχυσης όπως η Airbnb, η HomeAway, η FairBnb, η HomeExchange, η CouchSurfing και άλλες.

Ανάμεσα σε άλλα, το έργο θα εξετάσει τις κοινωνικές, οικονομικές και ηθικές προεκτάσεις από αυτή τη νέα μορφή παροχής υπηρεσιών φιλοξενίας σε διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες, συμπεριλαμβανομένων των επιπτώσεων στον παραδοσιακό κλάδο φιλοξενίας, στις τιμές των ακινήτων, στη κατανάλωση, στην αλλοίωση του χαρακτήρα των παραδοσιακών γειτονιών, κ.ο.κ.

Το υλικό το οποίο θα παραχθεί για σκοπούς ανάπτυξης των δυο μεταπτυχιακών μαθημάτων, θα διατίθεται επίσης (σε μια απλοποιημένη έκδοση) μέσα από ανοικτή ηλεκτρονική πλατφόρμα εκπαίδευσης, ούτως ώστε ο κάθε ενδιαφερόμενος να μπορεί να έχει πρόσβαση στο υλικό που θα παραχθεί.

Τα παραδοτέα θα υποστηρίζουν την Ευρωπαϊκή ατζέντα για τη μεταρρύθμιση της Ανώτερης Εκπαίδευσης και παράλληλα το έργο θα ενταχθεί σε αμοιβαίου οφέλους συνέργειες, τόσο με εκπαιδευτικά ιδρύματα στην Ευρώπη, όσο και μέσω συνεργειών με τους φορείς που εκπροσωπούν τον κλάδο αυτό, όπως για παράδειγμα με τον Ευρωπαϊκό Σύνδεσμο παραθεριστικών κατοικιών (European Holiday Home Association – EHHA).

Στο έργο συμμετέχουν έξι Πανεπιστήμια – εταίροι ως ακολούθως:

Leeds Beckett University, UK (Επικεφαλής εταίρος)

University of Zagreb, Croatia

Cyprus University of Technology, Cyprus