Η νέα εποχή είναι εδώ, είμαστε κι εμείς στη νέα εποχή (4.6.2020)

Αγαπητά μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας

Ολοκληρώνεται αυτή τη βδομάδα το πρόγραμμα τελικών εξετάσεων του εαρινού εξαμήνου του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Ενός εξαμήνου κατά το οποίο δοκιμάστηκαν τα αντανακλαστικά της Διοίκησης στη λήψη αποφάσεων, η ικανότητα μετατροπής της θεωρητικής γνώσης σε νέες εφαρμοσμένες μεθόδους διδασκαλίας των Διδασκόντων, η δυνατότητα γρήγορης προσαρμογής σε νέα δεδομένα από πλευράς Διεύθυνσης και ασφαλώς οι ψυχικές δυνάμεις όλων.

Στην κορυφή των προτεραιοτήτων μας θέσαμε από την πρώτη στιγμή την προστασία της υγείας των φοιτητών και του προσωπικού μας. Ταυτόχρονα, στοχεύσαμε στην ολοκλήρωση του ακαδημαϊκού εξαμήνου σε σχέση με τα μαθήματα, δεν αφήσαμε κανένα περιθώριο να χαθεί το εξάμηνο για τους φοιτητές μας. Αποφασιστικά και έγκαιρα διαμορφώσαμε και υλοποιήσαμε ένα καθοδηγητικό πλαίσιο  για το σχεδιασμό εναλλακτικών εξ αποστάσεως μεθόδων αξιολόγησης μαθημάτων και στο οποίο εντάχθηκαν πέραν των 480 μαθημάτων σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο. Αξιοποιήσαμε με επάρκεια τις τεχνολογικές μας υποδομές, ενισχύσαμε το συνεργατικό πνεύμα των ανθρώπων μας, επιδείξαμε τη μέγιστη θέληση να μη μείνει κανένας πίσω.

Το καθοδηγητικό μας πλαίσιο περιλάμβανε μια σειρά από εναλλακτικούς τρόπους αξιολόγησης, που μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν συνδυαστικά ή μεμονωμένα, συμπεριλαμβανομένων και μεθόδων και εργαλείων διεξαγωγής εξ αποστάσεως εξετάσεων.  Διασφαλίσαμε επίσης την τήρηση ορισμένων βασικών αρχών όπως η εγκυρότητα, η διαφάνεια, η ισονομία, η συμπερίληψη, η αξιοπιστία, η ακαδημαϊκή ακεραιότητα και η προστασία προσωπικών δεδομένων.

Η προσπάθεια αυτή και η επιτυχής της κατάληξη ήταν συλλογική υπόθεση. Μας ενθουσίασε η σοβαρότητα και η προσήλωση των εκπροσώπων των φοιτητών μας που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα για συμμετοχή στην ομάδα διαχείρισης κρίσης που συγκροτήσαμε. Ενίσχυσε την  αισιοδοξία μας ο ζήλος και η αποτελεσματικότητα που επέδειξαν τα αρμόδια διοικητικά στελέχη που στήριξαν όλες τις πτυχές των ενεργειών μας. Μας προσέδωσε νέα αυτοπεποίθηση η ευρυμάθεια και η προθυμία των ακαδημαϊκών μας να θέσουν γνώσεις και εμπειρίες στην υπηρεσία ενός μεγάλου και συλλογικού στόχου. Μας έκαναν περήφανους οι φοιτήτριες και οι φοιτητές μας για το κουράγιο, την επιμονή και την ανταπόκριση που επέδειξαν σε αυτές τις πρωτοφανείς και απαιτητικές συνθήκες.

Απευθύνω εγκάρδιες ευχαριστίες σε όλες και όλους που συνέβαλαν στην ομαδική μας επιτυχία,  τα στελέχη και τους προϊστάμενους των Διοικητικών Υπηρεσιών μας, τον Διευθυντή, τα μέλη ΔΕΠ, ΕΕΠ, Ειδικούς Επιστήμονες, τους Προέδρους Τμημάτων, τους Κοσμήτορες των Σχολών και τους Αντιπρυτάνεις του Πανεπιστημίου μας. Ιδιαίτερες ευχαριστίες προς όσους με προθυμία υπερέβησαν τα στενά πλαίσια των καθηκόντων τους και έσπευσαν να υποστηρίξουν άλλους φοιτητές και συναδέλφους.

Οι τελευταίοι δυο και πλέον μήνες δεν ήταν μόνο πιεστικοί. Ήταν και διδακτικοί, ή τουλάχιστον έτσι οφείλουμε να τους αξιολογήσουμε. Οι απροσδόκητες ανάγκες μας ώθησαν στην εξεύρεση και εφαρμογή νέων λύσεων. Η αντίληψη μας για τη εκπαίδευση, την έρευνα, την καθημερινή μας δουλειά στο Πανεπιστήμιο, τη θέση μας στην Ευρώπη και στον κόσμο έχει διευρυνθεί, δεν πρέπει να πάμε πίσω, μόνο μπροστά είναι η κατεύθυνση.

Είμαστε πολύ περήφανοι για όσα πετύχαμε στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου​. Αποδείξαμε, πρώτα στους εαυτούς μας, ότι μπορούμε και για καλύτερα, και για μεγαλύτερα. Κάναμε όλοι μαζί το πανεπιστήμιο μας περήφανο.

Η νέα εποχή είναι εδώ, είμαστε και εμείς στη νέα εποχή.

Σας ευχαριστώ,

Παναγιώτης Ζαφείρης