Πρόσκληση συμμετοχής σε διαδικτυακό εκπαιδευτικό σεμινάριο με θέμα «Επικοινωνιακός Γραμματισμός» (Media Literacy)

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ “Media Lab - Βridging Cross-border Gaps”, θα διεξαχθεί διαδικτυακό εκπαιδευτικό σεμινάριο με θέμα «Αποτελεσματικός σχεδιασμός και υλοποίηση παρεμβάσεων για κριτική σκέψη των νέων μέσω του γραμματισμού στα μέσα επικοινωνίας».

Λόγω των περιορισμών στη διακίνηση που επιβάλλουν τα μέτρα διαχείρισης της πανδημίας, το εκπαιδευτικό σεμινάριο θα διεξαχθεί εξ αποστάσεως μεταξύ 24-27 Σεπτεμβρίου 2020.

Σκοπός του σεμιναρίου είναι η παροχή υλικού για δράσεις και πρωτοβουλίες σε σχέση με τον επικοινωνιακό γραμματισμό, καθώς επίσης μια δέσμης εργαλείων (impact assessment tool-kit) για την αξιολόγηση της επίδρασης της σχετικής εκπαίδευσης.

Συγκεκριμένα, το εκπαιδευτικό σεμινάριο περιλαμβάνει παρουσίαση ερευνητικού υλικού, διαλέξεις, προβολή οπτικοακουστικού περιεχομένου, ομάδες συζήτησης. Κατά τις 4 μέρες του σεμιναρίου (24-27 Σεπτεμβρίου) οι συμμετέχοντες θα χρειαστεί να είναι online για περίπου 3 ώρες ημερησίως. Θα δίνεται επίσης υλικό το οποίο θα μπορούν να επεξεργαστούν για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων.

Το εκπαιδευτικό σεμινάριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, δημοσιογράφους, ερευνητές, επαγγελματίες και εργαζόμενους σε οργανισμούς που ασχολούνται με την επικοινωνία ή/και την εκπαίδευση των νέων. Μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί φοιτητές οι οποίοι ενδιαφέρονται για θέματα ψηφιακού γραμματισμού και παιδείας στα Mέσα, είναι επίσης ευπρόσδεκτοι.

Στους συμμετέχοντες θα δοθούν πιστοποιητικά συμμετοχής.

Θα συμμετέχουν 30 εκπρόσωποι από τις έξι συνεργαζόμενες χώρες του προγράμματος: Λιθουανία, Λετονία, Ελλάδα, Πολωνία, Κύπρος και Βόρεια Μακεδονία.

Δηλώσεις συμμετοχής μπορούν να υποβάλλονται στα email: melikara@hotmail.com και lia.spyridou@gmail.com. Παρακαλούμε όπως δηλώσετε όνομα, ιδιότητα, στοιχεία επικοινωνίας (τηλέφωνο και email).

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε:

Μελίνα Καραγεωργίου, διδακτορική φοιτήτρια, ερευνήτρια στο πρόγραμμα MediaLab, mi.karageorgiou@cut.ac.cy

Λία Σπυρίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Επιστημονική υπεύθυνη του MediaLab, l.spyridou@cut.ac.cy