The Library Project II: ΕΒΕΛΥΝ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ

Το Library Project* πραγματοποιείται κάθε εξάμηνο στη Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη Λεμεσού. Βασικός στόχος του προγράμματος είναι η προώθηση του πολυμεσικού χαρακτήρα της σύγχρονης τέχνης, καθώς και οι καλλιτεχνικές και επιμελητικές πρακτικές που διερευνούν σημαντικά κοινωνικοπολιτικά θέματα της εποχής μας. Φέτος, θα πραγματοποιηθεί στον κήπο της Βιβλιοθήκης.

Σε συνεργασία με την Αυστριακή Πρεσβεία της Λευκωσίας, το Library Project II προσκαλεί την Έβελυν Αναστασίου να παρουσιάσει ένα έργο που εκκινεί από  τον Μαγικό Αυλό [Die Zauberflöte] (1791) του  Wolfgang Amadeus Mozart. Η κύπρια εικαστικός, μετά από έρευνα που πραγματοποίησε στην Κρατική Βιβλιοθήκη του Βερολίνου, όπου βρίσκονται οι πρωτότυπες παρτιτούρες του εμβληματικού έργου του Αυστριακού συνθέτη, ανακάλυψε μια σειρά «ασυμφωνιών». Ειδικότερα, ανακάλυψε κάποιες «απορριφθείσες» από τον ίδιο τον δημιουργό νότες, οι οποίες δεν παρουσιάστηκαν ποτέ στο κοινό.

Έτσι, με σημείο αναφοράς τις εν λόγω «ασυμφωνίες», και με τη συμμετοχή πολυμελούς συμφωνικής ορχήστρας, η Αναστασίου αναμένεται να παρουσιάσει μια ιδιότυπη εικαστική εγκατάσταση στη Δημοτική Βιβλιοθήκη της Λεμεσού, καταργώντας τα όρια των καλλιτεχνικών ειδών και προτείνοντας μια εξόχως πειραματική αισθητική́ και εκθεσιακή́ εμπειρία.

H εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 14 Νοεμβρίου 2020 και ώρα 19:30, διοργανώνεται από το Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου σε συνεργασία με την Aυστριακή πρεσβεία στην Κύπρο.

Eπιμέλεια: Δρ. Κωνσταντίνος Αργιανάς

Συντονισμός: Κλίτσα Αντωνίου, Εικαστικός, Καθηγήτρια και Πρόεδρος του Τμήματος Καλών Τεχνών

Με τη συμμετοχή της Ορχήστρας Κουμανδαρία. Μαέστρος Δρ. Φράνσις Γκάυ

* Το Library Project II πραγματοποιείται στο πλαίσιο των Εβδομάδων της Γερμανικής Γλώσσας του τρέχοντος έτους.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 14 Νοεμβρίου 2020, στις 19.30, στον κήπο της Δημοτικής Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Λεμεσού (Καραϊσκάκη & Αγίου Ανδρέου 269, Τ.Κ. 3035, Λεμεσός). Είσοδος ελεύθερη.

Υποστηρίζεται από:

Sketchnoting : Ιστότοπος σχετικά με την εκμάθηση του σκίτσου.

Babysicherheit24 : Οδηγός για την εύρεση καλών και ασφαλών βρεφικών προϊόντων.

Pannenhilfe Experten  : Επισκόπηση των καλύτερων Γερμανικών υπηρεσιών οδικής βοήθειας.

Rasierer Tests 24 : Οδηγός αγοράς ηλεκτρικής ξυριστικής μηχανής.

Natrea : Διαδικτυακό κατάστημα για φυσικά και υγιεινά τρόφιμα.

ΟΔΗΓΙΕΣ COVID-19:

Στην εκδήλωση αυτή τηρούνται όλα τα μέτρα ασφαλείας που βασίζονται στις οδηγίες ασφαλείας για τον ιό COVID-19 που εκδίδονται από την Κυπριακή Δημοκρατία και το Υπουργείο Υγείας.

1. Διατηρήστε απόσταση δύο μέτρων ανάμεσα σε εσάς και άλλους επισκέπτες.

2. Βεβαιωθείτε ότι φοράτε τη μάσκα σας σωστά.

3. Όταν κάθεστε στα καθίσματά σας που υποδεικνύεται από τον αρμόδιο συνοδό, συνιστάται επίσης να φοράτε τη μάσκα σας, ωστόσο δεν είναι υποχρεωτικό.

4. Αποφύγετε περιττές κινήσεις αφού καθίσετε στο κάθισμά σας.

5. Μετά το τέλος της παράστασης, περιμένετε το υπεύθυνο άτομο να σας μεταφέρει στην έξοδο.