Διεξήχθη την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2020, με συμμετοχή πέραν των 150 ατόμων, διαδικτυακή ημερίδα με τίτλο «Από το αγρόκτημα στο πιάτο: Υπολείμματα γεωργικών φαρμάκων στα τρόφιμα και η ανάγκη για εναλλακτικά σκευάσματα».

Η ημερίδα επικεντρώθηκε στην παρουσία υπολειμμάτων φυτοπροστατευτικών ουσιών σε γεωργικά προϊόντα της Κύπρου, η οποία είναι ιδιαίτερα υψηλή  σε σχέση με άλλα κράτη-μέλη της ΕΕ. Η Κύπρος κατατάσσεται σχεδόν ετήσια στην πρώτη τριάδα των χωρών της ΕΕ όσον αφορά στη συχνότητα των υπερβάσεων των μέγιστων επιτρεπτών ορίων υπολειμμάτων στα τρόφιμα. Τα αποτελέσματα των δειγματοληψιών του Κρατικού Χημείου για την παρουσία υπολειμμάτων γεωργικών φαρμάκων στα τρόφιμα παρουσίασε η Λειτουργός Δρ Δέσπω Λουκά Χριστοδούλου. Στη συνέχεια, ο Κωνσταντίνος Μακρής, Αναπληρωτής Καθηγητής Περιβαλλοντικής Υγείας στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, παρουσίασε αποτελέσματα έρευνας που δείχνουν ότι παιδιά που τρέφονται με βιολογικά προϊόντα έχουν χαμηλότερη έκθεση σε γεωργικά φάρμακα σε σύγκριση με παιδιά που τρέφονται με προϊόντα συμβατικής γεωργίας.  Η Δρ Μαργαρίτα Χατζηστυλλή, Λειτουργός στο Τμήμα Γεωργίας ανέλυσε τη νέα Στρατηγική της ΕΕ «Από το Αγρόκτημα στο Πιάτο», με ιδιαίτερη έμφαση στο στόχο της Ευρωπαικής Ένωσης για μείωση της χρήσης γεωργικών φαρμάκων κατά 50% μέχρι το 2030. Η ημερίδα συνεχίστηκε με ομιλία από τη Δρ Αιμιλία Μαρκέλλου, ερευνήτρια στο Μπενάκειο Φυτοπαθολογικό Ινστιτούτο στην Ελλάδα, ο οποία παρουσίασε τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα χαμηλού κινδύνου, τα οποία μπορούν να υποκαταστήσουν τη χρήση κάποιων συνθετικών γεωργικών φαρμάκων. Ο Δρ Απόστολος Πέκας, ερευνητής στην εταιρεία βιολογικής καταπολέμησης BioBest στο Βέλγιο, μίλησε για τη δυνατότητα χρήσης ωφέλιμων εντόμων και άλλων οργανισμών για την αντιμετώπιση των φυτοφάγων ειδών που προκαλούν ζημιές. Τέλος, ο Επίκουρος Καθηγητής Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων Μενέλαος Σταυρινίδης μίλησε για την έρευνα που γίνεται στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου σε συνεργασία με την εταιρεία Meydan Solutions για την ανάπτυξη σκευασμάτων για αντιμετώπιση εχθρών και προαγωγή της υγείας των φυτών.

Στην ημερίδα απευθύνθηκε χαιρετισμός του Υπουργού Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος, κ. Κώστα Κάδη. Επίσης, χαιρετισμό απηύθυνε ο Πρόεδρος του Συμβουλίου Γεωπόνων, κ. Γιώργος Σπύρου.  Η ημερίδα διοργανώθηκε στο πλαίσιο του έργου «PlantSafe: Φυτικά αιθέρια έλαια: Χρήση ως φυτοπροστατευτικά προϊόντα χαμηλού κινδύνου, ως ρυθμιστές ανάπτυξης φυτών και ως απολυμαντικά για μετασυλλεκτική προστασία» (www.sustagric.com/plantsafe.html), το οποίο χρηματοδοτείται από το Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας της Κυπριακής Δημοκρατίας. Το έργο συντονίζεται από την εταιρεία Meydan Solutions.