ΤΟ ΤΕΠΑΚ χαιρετίζει τα 100 χρόνια (1920-2020) από την ίδρυση του Αθηναϊδείου Γυμνασίου

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, στο πλαίσιο της κοινωνικής του προσφοράς και εμπλοκής του στα δρώμενα της τοπικής κοινωνίας και ιδιαίτερα αυτά της εκπαίδευσης, χαιρετίζει έμπρακτα τους εορτασμούς των 100 χρόνων από την ίδρυση του Αθηναϊδείου Γυμνασίου Καθολικής όπως θα είναι και η νέα του ονομασία, μετά από την πρόσφατη απόφαση της Εφορίας Ελληνικών Εκπαιδευτηρίων Λεμεσού.

Στο πλαίσιο των εορτασμών των 100 χρόνων λειτουργίας του σχολείου, ο Καθηγητής και Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, Παντελεήμων Κελίρης θα παρουσιάσει το βιβλίο της κ. Σαλώμης Παπαδήμα-Σοφοκλέους, Επίκουρης Καθηγήτριας Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας και Διευθύντριας του Κέντρου Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, με τίτλο «Η ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ  1920 -1950. Βιογραφία ενός σχολείου της Λεμεσού». Η συγγραφή του βιβλίου αποτελεί μέρος της ερευνητικής δραστηριότητας της συγγραφέως.

Το βιβλίο καταγράφει την ιστορία των πρώτων 30 χρόνων της Σχολής που πήρε διάφορες ονομασίες από το 1950 και εντεύθεν (Αθηναΐδειον Γυμνάσιον Θηλέων,  Β΄ Γυμνάσιο Θηλέων Λεμεσού, ΣΤ’ Γυμνάσιο Θηλέων Λεμεσού, Γυμνάσιο Καθολικής). Από τις 25 Νοεμβρίου ονομάζεται Αθηναΐδειο Γυμνάσιο Καθολικής. Το βιβλίο περιγράφει την ιδιωτική πρωτοβουλία τεσσάρων εκπαιδευτικών (Αθηναΐδος Λανίτου, Λέας Ταβελούδη, Ευφροσύνης Λοΐζου-Χουρμουζίου και Μαρίας Μορίδου), να ιδρύσουν ένα σχολείο το οποίο θα εξυπηρετούσε τις τότε ανάγκες της εποχής, ιδιαίτερα αυτές των νέων γυναικών, που άρχισαν να εισέρχονται τότε στον χώρο εργασίας. Περιγράφεται η περιρρέουσα ατμόσφαιρα της ίδρυσης της Ιδιωτικής Σχολής, το προσωπικό, τα προγράμματα και μέθοδοι διδασκαλίας, οι ενδοσχολικές και εξωσχολικές δραστηριότητες, τη συμμετοχή στα κοινά και τη κοινωνική δράση της Σχολής, καθώς και τις δυσκολίες που συνάντησε στη διάρκεια των 30 πρώτων χρόνων της λειτουργίας της. Περιγράφεται επίσης, η στήριξη που έτυχε από διάφορους φορείς της Λεμεσού, καθώς και  τις διακρίσεις και τα επιτεύγματα από την πολύχρονη και πολυσχιδή δράση της.

Η παρουσίαση του βιβλίου θα γίνει στις 27 Ιανουαρίου 2021 στις 6:00 μ.μ. στο Αθηναΐδειο Γυμνάσιο Καθολικής.

Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει έκθεση φωτογραφίας από το πολύτιμο αρχείο του Γυμνασίου Καθολικής, σε συνεργασία με το Ιστορικό Αρχείο Λεμεσού, αντιφώνηση από την συγγραφέα, καθώς και σύντομο καλλιτεχνικό πρόγραμμα από τους μαθητές του σχολείου.

Την εκδήλωση θα χαιρετήσει ο έντιμος Υπουργός Παιδείας Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας  κ. Πρόδρομος Προδρόμου.