Υποτροφίες για το πρόγραμμα Climate Innovation Leadership για μεταπτυχιακούς φοιτητές του ΤΕΠΑΚ

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου φέρνει για πρώτη φορά στην Κύπρο την συνδιοργάνωση του προγράμματος Climate Innovation Leadership και το οποίο δίνει δικαίωμα συμμετοχής σε 15 μεταπτυχιακούς του φοιτητές/τριες να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα, μαζί με φοιτητές από το TU Delft, Sorbonne, University of Bologna, Utrecht University, Universidade Nova de Lisboa και Riga Technical University.

Οι φοιτητές/τριες που θα επιλεγούν θα έχουν την ευκαιρία από τον Φεβρουάριο μέχρι το Δεκέμβριο 2021 να αναπτύξουν δεξιότητες καινοτομίας, ηγεσίας και επιχειρηματικότητας σχετικές με την κλιματική αλλαγή και τη βιώσιμη ανάπτυξη, ως συμπλήρωμα του προγράμματος σπουδών που παρακολουθούν στο ΤΕΠΑΚ.

Αυτό θα γίνει μέσα από:

• Μηνιαίες διαδικτυακές τηλεσυναντήσεις σε ομάδες με άλλους φοιτητές των πιο πάνω πανεπιστημίων με την υποστήριξη ενός EIT Climate-KIC coach.
  • Συμμετοχή σε 5 διαδικτυακά σεμινάρια Spark!
  • Παρακολούθηση 2 διαδικτυακών μαθημάτων από την πλατφόρμα του EIT Climate-KIC σε διάφορες θεματικές (κλιματική επιστημη, επιχειρηματικότητα, συστημική καινοτομία, design thinking)
  • Συμμετοχή στο θερινό εκπαιδευτικό πρόγραμμα  κλιματικής καινοτομίας ΕΙΤ Climate-KIC Journey
  • Εργασία σε ένα challenge based project που μπορεί να έχει σχέση είτε με την διπλωματική εργασία του/της φοιτητή/τριας ή κάποια άλλη πρόκληση που μπορεί να τον/την ενδιαφέρει.

Το πρόγραμμα προσφέρεται ΔΩΡΕΑΝ στους/στις φοιτητές/τριες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και είναι μια καλή ευκαιρία να ενισχύσουν τα προσόντα τους και το βιογραφικό τους.

Oι αιτήσεις για συμμετοχή είναι ανοικτές μέχρι την 20η Δεκεμβρίου και γίνονται μέσω του σύνδεσμου: https://climateinnovationleadership.climate-kic.org/application-information/

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες χρειαστείτε παρακαλώ όπως επικοινωνήσετε με τον υπεύθυνο του προγράμματος Στυλιανό Γιατρό στο Stylianos.yiatros@cut.ac.cy