Υποτροφίες ακαδημαϊκής αριστείας για διδακτορικές σπουδές προσφέρει το ΤΕΠΑΚ

Υποτροφίες ακαδημαϊκής αριστείας για διδακτορικές σπουδές, προσφέρει, για πρώτη φορά φέτος, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), το οποίο έχει προκηρύξει περιορισμένο αριθμό θέσεων για μεταπτυχιακές σπουδές Διδακτορικού επιπέδου (PhD) για εισαγωγή τον Σεπτέμβριο του 2021.

Οι υποτροφίες ακαδημαϊκής αριστείας αφορούν αποκλειστικά σε νεοεισερχόμενους φοιτητές διδακτορικού επιπέδου και καλύπτουν πλήρως τα δίδακτρα, ενώ περιλαμβάνουν και μηνιαίο επίδομα €1200. Προσφέρονται, επίσης, υποτροφίες στη βάση κοινωνικό - οικονομικών κριτηρίων, οι οποίες παραχωρούνται με τη μορφή της πλήρους (100%) ή μερικής (50%) κάλυψης διδάκτρων.

Επιπρόσθετα, το Πανεπιστήμιο παραχωρεί κάθε χρόνο μέχρι 20 στούντιο στη φοιτητική εστία Απολλώνια για τις ανάγκες νεοεισερχόμενων ξένων μεταπτυχιακών φοιτητών.

Ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων, Καθηγητής Παντελής Κελίρης, χαιρετίζει με ιδιαίτερη ικανοποίηση τη διαμόρφωση πολιτικής και την παραχώρηση, για πρώτη φορά, υποτροφιών σε φοιτητές διδακτορικού επιπέδου με βάση το κριτήριο της ακαδημαϊκής αριστείας. Σημειώνει πως «το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου στο πλαίσιο της προσπάθειάς του να δημιουργήσει ευκαιρίες για περαιτέρω προσήλωση και εμβάθυνση στην έρευνα των φοιτητών/τριών διδακτορικού επιπέδου, έχει εισαγάγει την πολιτική υποτροφιών αριστείας με στόχο αφ’ ενός την προσέλκυση υψηλού επιπέδου διδακτορικών φοιτητών/τριών και αφ’ ετέρου την οικονομική στήριξή τους».

Ο Καθηγητής Π. Κελίρης, τoνίζει πως σύμφωνα με τη νέα πολιτική «το Πανεπιστήμιο χορηγεί αριθμό υποτροφιών ακαδημαϊκής αριστείας σε νεοεισερχόμενους διδακτορικούς φοιτητές/τριες σε διδακτορικά προγράμματα σπουδών, πλήρους φοίτησης, παρέχοντας την αναγκαία οικονομική στήριξη, ούτως ώστε οι φοιτητές/τριες να επικεντρώνονται στις διδακτορικές σπουδές τους και να εντρυφούν απρόσκοπτα στην έρευνά τους».

Στη συνέχεια, ο Αντιπρύτανης αναφέρεται στην ανοδική πορεία του ΤΕΠΑΚ στις διεθνείς κατατάξεις, οι οποίες πιστοποιούν το κύρος του ως ένα διεθνώς αναγνωρισμένο ακαδημαϊκό και ερευνητικό Ίδρυμα και ως ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια του τόπου. Επισημαίνει πως «το Πανεπιστήμιο μέσα από τη σύντομη αλλά δημιουργική πορεία ανάπτυξής του καταξιώθηκε διεθνώς και σήμερα βρίσκεται για τρίτη συνεχή χρονιά, ανάμεσα στα 301-350 κορυφαία πανεπιστήμια παγκοσμίως (Τimes Higher Education World University Rankings 2021) και ανάμεσα στα 57 καλύτερα νέα πανεπιστήμια του κόσμου (Τimes Higher Education Young University Rankings 2020). Οι διακρίσεις αυτές και άλλες εξ ίσου σημαντικές, είναι αποτέλεσμα της αφοσίωσης στην αριστεία και στη συνεχή εξέλιξη. Παράλληλα, καταδεικνύουν την προσήλωση του Πανεπιστημίου στην ποιότητα της προσφερόμενης εκπαίδευσης και έρευνας. Στρατηγικός μας στόχος αποτελεί η περαιτέρω προώθηση και ανάπτυξη υψηλού επιπέδου έρευνας, σε τομείς αιχμής, στην οποία οι νέοι διδακτορικοί φοιτητές μας αναμένεται να διαδραματίσουν σημαντικό και καθοριστικό ρόλο.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων είναι η 15η Απριλίου 2021. Όλες οι πληροφορίες για τις προσφερόμενες διδακτορικές θέσεις και τη διαδικασία υποβολής αίτησης βρίσκονται αναρτημένες στην επίσημη ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου και οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποκτήσουν πρόσβαση σε αυτές μέσω του ακόλουθου συνδέσμου: https://www.cut.ac.cy/news/article/?contentId=435850

Οι υποψήφιοι διδακτορικοί φοιτητές μπορούν, επίσης, να αποτείνονται για πληροφορίες στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας (kep@cut.ac.cy) και στα τηλέφωνα 25002710 ή 25002711.