Το ΤΕΠΑΚ συμμετέχει στην Eυρωπαϊκή Εβδομάδα Αθλητισμού

Νέα-Ανακοινώσεις Φοιτητικά Νέα

Στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής εβδομάδας αθλητισμού #BE ACTIVE 23 – 30/09/2021, το Τμήμα Αθλητισμού του Τεχνολογικού Πανεπιστήμιου Κύπρου διοργάνωσε σειρά αθλητικών και ψυχαγωγικών δραστηριότητων, με στόχο να ενθαρρύνει τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας και το κοινό να γνωρίσουν και να ασχοληθούν με αθλήματα που δεν είναι ευρέως γνωστά. Συγκεκριμένα:

• Την Πέμπτη 23 Σεπτεμβρίου 2021 σε συνεργασία με το σωματείο μαχητικών αθλημάτων Muay Thai, or “Thai Boxing” fight and fitness πραγματοποιήθηκε δραστηριότητα μαχητικού αθλητισμού με αθλητικό –εκπαιδευτικό - ψυχαγωγικό χαρακτήρα αυτοάμυνας .  Απευθυνόταν σε αθλούμενους που επιθυμούν να γνωρίσουν μια πολεμική τέχνη η οποία έχει σχεδιαστεί ειδικά για να προωθήσει το επίπεδο της φυσικής κατάστασης και αντοχής. Περιλαμβάνει κλασσικές μεθόδους προπόνησης μαχητικών αθλημάτων όπως τρέξιμο, σχοινάκι, ασκήσεις αντίστασης, ασκήσεις κοιλιακών, και σε ορισμένες περιπτώσεις ασκήσεις με βάρη. Στόχος της δράσης ήταν η ενθάρρυνση και γνωριμία για ενασχόληση με το μαχητικό αθλητισμό και ειδικά την αυτοάμυνα.
  • Το Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου 2021 στο παραλιακό μέτωπο της Λεμεσού, πραγματοποιήθηκε η δραστηριότητα "Γνωρίστε το Τρίαθλο", η οποία είχε αθλητικό – ψυχαγωγικό χαρακτήρα.  Ο αγώνας περιλάμβανε 100μ. κολύμπι, 5.000μ ποδηλασία και 2.500μ. τρέξιμο. Απευθυνόταν σε αθλούμενους και όχι αθλητές που δεν είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν σύνθετα αθλήματα μη ευρέως γνωστά, αλλά ελκυστικά, με έντονο το στοιχείο της παραλίας – βουνού (δάσος) και θάλασσας. Στόχος της δράσης ήταν η ενθάρρυνση για ενασχόληση των πολιτών και όλης της Πανεπιστημιακής κοινότητας με την άθληση, τη διασκέδαση και την απόδραση από την καθημερινότητα. Στη δραστηριότητα συμμετείχαν φοιτητές και φοιτήτριες του Πανεπιστημίου μας, μέλη του προσωπικού και συμμετέχοντες στο πρόγραμμα ανταλλαγής Erasmus+.

• Την Κυριακή, 26 Σεπτεμβρίου 2021, διοργανώθηκε σε συνεργασία με το Σωματείο Δρομέων ΕΥΖΗΝ και με  την υποστήριξη της κοινότητας Αμιάντου η 4η Φιλανθρωπική Αθλητική Ημερίδα  «ΕΥ-ΖΗΝ» Τρέχουμε για την ζωή. Για πρώτη φορά φέτος, με εισήγηση του Αθλητικού τμήματος προστέθηκε ο αγώνας  «CUT Family Run» 1.500μ. υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου. Δόθηκε έτσι η δυνατότητα σε κάθε οικογένεια να συμμετέχει είτε ατομικά είτε ως ομάδα. O χαρακτήρας του CUT Family Run 1.500μ. ήταν περισσότερο ψυχαγωγικός παρά αγωνιστικός.

Στα πλαίσια της διοργάνωση πραγματοποιήθηκαν οι πιο κάτω αγώνες δρόμου:

- 12.000μ. για ερασιτέχνες και για συστηματικά αθλούμενους δρομείς

-  5.000μ. για ερασιτέχνες δρομείς

- «ΤΕΠΑΚ» CUT Family Run, 1.500 μ. με χαρακτήρα ψυχαγωγικό ‘’περπατώ για την Ζωή’’ ( υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου )

- Συμβολικός αγώνας ΑΜΕΑ σε τροχοκαθήσματα με συν-διοργανωτής «IFAISTOS SPORTS CUB»

- Παιδικός αγώνα δρόμου 500μ. & 1.000μ.

Για το 2021 το Αθλητικό Tμήμα έβαλε για πρώτη φορά ως κύριο στόχο του την ενεργοποίηση του Εθελοντισμού μέσω της φοιτητικής μας κοινότητας στοίχημα το οποίο και κέρδισε τόσο τον Μάιο 2021 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Στίβου με 25 εθελοντές όσο και πρόσφατο Τρίαθλο Σεπτέμβριος 2021 με 10 εθελοντές.