Το έργο που επιτελεί το ΤΕΠΑΚ στα θέματα που αφορούν την ισότητα των φύλων, εξήρε η Πρόεδρος της Βουλής

Το έργο που επιτελεί το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) στα θέματα που αφορούν την ισότητα των φύλων και την ενδυνάμωση της γυναίκας εντός της πανεπιστημιακής κοινότητας, εξήρε η Πρόεδρος της Βουλής των Αντιπροσώπων, κα. Αννίτα Δημητρίου.

Η κα. Δημητρίου μιλούσε στο πλαίσιο της συζήτησης που διοργάνωσε τη Δευτέρα, 14 Μαρτίου, η Συγκλητική Επιτροπή Ισότητας του ΤΕΠΑΚ, σε συνεργασία με το EUt+ (The European University of Technology), με θέμα την ενδυνάμωση της γυναίκας.

Στη συζήτηση συμμετείχαν, επίσης, η πρώην Δικαστής του Ανώτατου Δικαστηρίου και νύν Επίτροπος Προστασίας των Δικαιωμάτων του Παιδιού, κα. Δέσπω Μιχαηλίδου-Λιβανίου και η Εκτελεστική Διευθύντρια Διεύθυνσης Οικονομικής Διαχείρισης & Δραστηριοτήτων Απομόχλευσης της Τράπεζας Κύπρου, κα. Ελίζα Λειβαδιώτου.

Σε χαιρετισμό του στην εκδήλωση, ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, ανέφερε, μεταξύ άλλων, πως «ως Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, η αλλαγή οργανωσιακής κουλτούρας, η καλλιέργεια θετικού εργασιακού περιβάλλοντος και η προάσπιση των δικαιωμάτων των μελών της κοινότητας μας αποτελούν στρατηγικές μας προτεραιότητες. Σε αυτό το πλαίσιο αποδίδουμε έμφαση, μεταξύ άλλων, στα θέματα ισότητας, στις ίσες ευκαιρίες των φύλων και την ενδυνάμωση της γυναίκας. Η ισότητα των φύλων είναι θέμα που μας αφορά όλους».

«Ως ακαδημαϊκό ίδρυμα, το θέµα της σχέσης γυναικών-επιστήµης και ειδικότερα η υποεκπροσώπηση των γυναικών στην επιστηµονική σταδιοδροµία με το φαινόμενο της εγκατάλειψης της επιστηµονικής σταδιοδροµίας σε δυσανάλογους αριθµούς και σε κάθε επίπεδο και οι επιπτώσεις του στην καινοτομία, την ακαδημαϊκή και εκπαιδευτική αριστεία, μας προβληματίζει έντονα. Οι διαπιστώσεις αυτές μας οδήγησαν στη λήψη σειράς θετικών μέτρων δράσης προκειµένου να υποστηρίξουμε τη θέση των γυναικών στην επιστήµη αλλά και στην εργασία όπου εντοπίζονται αντίστοιχα φαινόμενα, με τις γυναίκες να υποεκπροσωπούνται σε υψηλόβαθμες θέσεις», πρόσθεσε.

«Με σημείο εκκίνησης τη σύσταση της Συγκλητικής Επιτροπής Ισότητας», συνέχισε ο Πρύτανης, « το Πανεπιστήμιο κατάφερε να αναπτύξει πλούσια και στοχευμένη δράση σε θέματα που αφορούν την ισότητα των φύλων. Ενισχυτικά στην προσπάθεια αυτή, λειτουργεί και η συμμετοχή του ΤΕΠΑΚ ως εταίρος στην κοινοπραξία 8 Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων, με στόχο τη δημιουργία του European University of Technology (EUt+), όπου τα θέματα ενσωμάτωσης, συμπερίληψης και ισότητας αποτελούν κεντρικά ζητήματα».

Ο Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης ευχαρίστησε όλα τα μέλη της ακαδημαϊκής, ερευνητικής και διοικητικής κοινότητας του ΤΕΠΑΚ που μέσα από τη δράση τους προωθούν και υλοποιούν καινοτόμες πρωτοβουλίες για την ισότητα των φύλων. «Θερμές ευχαριστίες απευθύνω στη Συγκλητική Επιτροπή Ισότητας για το σημαντικό και αξιόλογο έργο της και για την πρωτοβουλία διοργάνωσης της σημερινής πολύ ενδιαφέρουσας εκδήλωσης», κατέληξε.

Οι τρεις κύριες ομιλήτριες αναφέρθηκαν, μεταξύ άλλων, στην πρόοδο που έχει σημειωθεί μέχρι σήμερα στην Κύπρο στο θέμα της ισότητας των φύλων, στις δυσκολίες που αντιμετώπισαν ως γυναίκες στην επαγγελματική τους ανέλιξη αλλά και τα όσα υπολείπονται ακόμη να γίνουν στον τόπο μας ώστε να υπάρχει πραγματική ισότητα μεταξύ των δυο φύλων. Τη συζήτηση συντόνιζε η Πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας του ΤΕΠΑΚ, Καθηγήτρια Μαρία Κραμβιά-Καπαρδή.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης έγινε συζήτηση με τους συμμετέχοντες, ενώ η Πρόεδρος της Βουλής απένειμε το βραβείο Γυναικείας Προσωπικότητας ΤΕΠΑΚ με τίτλο «Τετραγωνίζοντας τον Κύκλο», το οποίο είχε αποφασίσει ομόφωνα κατά την περσινή χρονιά η Σύγκλητος του ΤΕΠΑΚ, κατόπιν σχετικής εισήγησης της Συγκλητικής Επιτροπής Ισότητας του Πανεπιστημίου. Το βραβείο απονεμήθηκε στην Καθηγήτρια και Πρόεδρο του Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης της Σχολής Επιστημών Υγείας, Κάκια Πετεινού, ως αναγνώριση στην ξεχωριστή εξέλιξη, συνεισφορά και όραμα της.

Τιμής ένεκεν απονεμήθηκε επίσης βραβείο στην Χριστιάνα Φιλίππου, η οποία αποφοίτησε από το ΤΕΠΑΚ και σήμερα διδάσκει σε αυτό, έχοντας καταφέρει να υλοποιήσει σημαντικό έργο στον ερευνητικό τομέα του γνωστικού αντικειμένου.

Το βραβείο σχεδίασε η Καθηγήτρια και Συντονίστρια  του Τμήματος Καλών Τεχνών, Καθηγήτρια Κλίτσα Αντωνίου.

Σημειώνεται πως η θέσπιση του εν λόγω βραβείου ευθυγραμμίζεται πλήρως με τον στρατηγικό στόχο του ΤΕΠΑΚ για ενσωμάτωση των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών στους πυλώνες λειτουργίας του και συγκεκριμένα του Στόχου 5 που αφορά στην ισότητα των φύλων.

Η έγκαιρη αντιμετώπιση της διπολικής διαταραχής καθοριστική για την ποιότητα ζωής των πασχόντων και των οικογενειών τους

Aura Lab: Η δεύτερη συναυλία του MediSouP με τίτλο "Healing. Listening to a Brave New World"

Μικροβιακό Κελί Ηλεκτρόλυσης: Μια καινοτόμα τεχνική για τη διαχείριση τοξικών υγρών αποβλήτων