Υποβολή αιτήσεων για Κενές θέσεις και θέσεις σε Ειδικές Κατηγορίες (23-27 Ιουλίου 2022)

Φοιτητικά Νέα Νέα-Ανακοινώσεις

Α. ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

Προϋποθέσεις για διεκδίκηση θέσης από ενδιαφερόμενους/ες:

• Να έχουν παρακαθίσει στις Παγκύπριες Εξετάσεις του 2022 (ή του 2021) και να πληρούν τις προϋποθέσεις πρόσβασης (πλαίσια) για τα προγράμματα σπουδών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στα οποία επιθυμούν να εισαχθούν.
  • Να πληρούν τα καθορισμένα κριτήρια των Ειδικών Κατηγοριών
  • Να έχουν εξασφαλίσει βαθμολογία πρόσβασης ίση ή μεγαλύτερη του 80% του τελευταίου εισακτέου στα τμήματα για τα οποία υποβάλλουν αίτηση. Αναλυτικός πίνακας με τις σχετικές βαθμολογίες ανα πρόγραμμα εδώ.

Κατηγορίες:

Κατηγορία Α: Υποψήφιοι/ες από οικογένειες με ειδικές περιστάσεις (μέχρι 5% των Κυπρίων εισακτέων)

Κατηγορία Β: Υποψήφιοι/ες με ειδικές ανάγκες/περιστάσεις (μέχρι 6% των Κυπρίων εισακτέων)

Κατηγορία Γ: Υποψήφιοι/ιες άλλων ειδικών κατηγοριών (μέχρι 3% των Κυπρίων εισακτέων)

Τα αναλυτικά κριτήρια κάθε κατηγορίας ρυθμίζονται με Κανόνες και είναι αναρτημένα εδώ

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:

Οι αιτήσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά (εδώαπό το Σάββατο, 23 Ιουλίου μέχρι και την Τετάρτη, 27 Ιουλίου 2022. Για πληροφορίες, τηλ 25002710/11 και kep@cut.ac.cy. Τηλεφωνική εξυπηρέτηση παρέχεται και το Σαββατοκύριακο, από τις 9 π.μ. μέχρι τις 2 μ.μ.

Λόγω του μικρού χρονικού περιθωρίου που υπάρχει, είναι σημαντικό όπως οι αιτητές/τριες προβούν στις απαραίτητες ενέργειες για να επισυνάψουν όλα τα στοιχεία που απαιτούνται για μια ολοκληρωμένη αίτηση. Οι ελλιπείς αιτήσεις θα λαμβάνονται υπόψιν με βάση όσα στοιχεία έχουν επισυναφθεί μέχρι την προσδιορισμένη προθεσμία.

Σημειώνεται ότι στις περιπτώσεις ατόμων που εξασφάλισαν θέση στο ΤΕΠΑΚ η οποία τους ενδιαφέρει αλλά επιθυμούν να διεκδικήσουν και βελτίωση θέσης μέσω της διαδικασίας των ειδικών κριτηρίων (ή/και των κενών θέσεων), θα πρέπει να προχωρήσουν κανονικά και με την κράτηση θέσης τους.

Β. ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ (Β  ΚΑΤΑΝΟΜΗ)

Η υποβολή αιτήσεων για διεκδίκηση αριθμού θέσεων που ενδέχεται για διάφορους λόγους να κενωθούν θα πραγματοποιείται ηλεκτρονικά, από το Σάββατο, 23 Ιουλίου μέχρι και την Τετάρτη, 27 Ιουλίου 2022. Σημειώνεται ότι στις περιπτώσεις ατόμων που εξασφάλισαν θέση στο ΤΕΠΑΚ η οποία τους ενδιαφέρει αλλά επιθυμούν να διεκδικήσουν και βελτίωση θέσης μέσω της διαδικασίας των κενών θέσεων (ή/και των ειδικών κριτηρίων), θα πρέπει να προχωρήσουν κανονικά και με την κράτηση θέσης τους.

Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν όσοι/ες:

• Μπορούν να φοιτήσουν άμεσα το Σεπτέμβρη του 2022 (αν είναι άρρενες πρέπει να ολοκληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις μέχρι το Σεπτέμβρη 2022)
  • Έχουν παρακαθίσει στις Παγκύπριες Εξετάσεις του 2022 (ή 2021) και πληρούν τις προϋποθέσεις πρόσβασης (απαιτούμενα μαθήματα) για τα προγράμματα σπουδών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στα οποία επιθυμούν να εισαχθούν.
  • Να έχουν εξασφαλίσει βαθμολογία πρόσβασης ίση ή μεγαλύτερη του 90% του τελευταίου εισακτέου στα προγράμματα για τα οποία υποβάλλουν αίτηση. Αναλυτικός πίνακας με τις σχετικές βαθμολογίες ανα πρόγραμμα εδώ.

Οι αιτήσεις και τα δικαιολογητικά υποβάλλονται ηλεκτρονικά από τους/τις ίδιους/ιες τους/τις υποψήφιους/ιες. Οι υποψήφιοι/ιες μπορούν να δηλώσουν μέχρι τρία προγράμματα προτίμησης. Η διαδικασία γίνεται μέσω της ιστοσελίδας (από εδώ).

Για πληροφορίες, τηλ 25002710/11 και kep@cut.ac.cy. Τηλεφωνική εξυπηρέτηση παρέχεται και το Σαββατοκύριακο, από τις 9 π.μ. μέχρι τις 2 μ.μ.

Ανακοίνωση Κατανομής Θέσεων (Κενές Θέσεις & Ειδικές Κατηγορίες)

Οι τελικές αποφάσεις του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου τόσο για τις Ειδικές Κατηγορίες όσο και για ενδεχόμενες Κενές Θέσεις αναμένεται να ανακοινωθούν το πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου 2022. Τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου και όλοι/ες οι υποψήφιοι θα λάβουν σχετικό ηλεκτρονικό μήνυμα.

Γ. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Επιθυμία του Πανεπιστημίου είναι να προσφέρει μια προκαταρκτική ενημέρωση στους/στις νέους/ες φοιτητές/τιρες του για το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος στο οποίο εξασφάλισαν θέση, για τη φοιτητική ζωή, για θέματα Στέγασης καθώς επίσης και για τις υποδομές του Πανεπιστημίου. Για το σκοπό οι νεοεισερχόμενοι/ες φοιτητές/τριες μπορούν να αντλήσουν τις αναγκαίες πληροφορίες μέσω webinar που θα πραγματοποιηθούν την Τρίτη και Τετάρτη, 19 και 20 Ιουλίου, στις 6:30 μμ. Πατήστε εδώ για το πρόγραμμα και τον τρόπο σύνδεσης.

Η ενημέρωση προσφέρεται και για άτομα που επιθυμούν βελτίωση θέσης ή εξασφάλισης θέσης μέσων Β κατανομής ή/και Ειδικών Κατηγοριών

Δ. ΣΤΕΓΑΣΗ

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου διαθέτει περιορισμένο αριθμό διαμερισμάτων στο κέντρο της Λεμεσού όπως επίσης και αριθμό στούντιο στην φοιτητική εστία «Απολλώνια» (περιοχή Τσιρείου σταδίου), τα οποία  διατίθενται σε φοιτητές/τριες με καθορισμένο, χαμηλό ενοίκιο, στη βάση κοινωνικό-οικονομικών κριτηρίων. Το ΤΕΠΑΚ διαθέτει αναλυτικές πληροφορίες για τον τύπο των διαμερισμάτων και τις χρεώσεις, στην ιστοσελίδα (εδώ).

Όσοι/ες θα εξασφαλίσουν θέση μέσω των διαδικασιών Κενών Θέσεων και Ειδικών Κριτηρίων, θα έχουν τη δυνατότητα να υποβάλουν αίτηση στο Γραφείο Στέγασης μόλις ανακοινωθεί η κατανομή των θέσεων.

Περισσότερες πληροφορίες για θέματα διαμονής μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα ή επικοινωνήστε με το Γραφείο Στέγασης στο τηλέφωνο 25002380 και housing@cut.ac.cy

Ε. ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ, ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

Από τη Δευτέρα 5 μέχρι την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2022, θα πραγματοποιηθεί η ενημέρωση των φοιτητών για τα Τμήματα και τις Υπηρεσίες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου καθώς και οι εγγραφές σε μαθήματα. Η εγγραφή στα μαθήματα θα γίνει ηλεκτρονικά από την ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου. Ωστόσο, η συμμετοχή των νεοεισερχόμενων φοιτητών/τριών στην εβδομάδα ενημέρωσης είναι απαραίτητη. Σχετικό πρόγραμμα θα ανακοινωθεί σε κατοπινό στάδιο.

Τα μαθήματα αρχίζουν τη Δευτέρα, 12 Σεπτεμβρίου 2022.

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες μπορείτε να αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου.