Επανέκδοση κωδικού φοιτητών σε 3 απλά βήματα

Φοιτητικά Νέα

Η ΥΣΠΤ στην προσπάθεια για αναβάθμιση/ανανέωση των υπηρεσιών της, ακολουθώντας τις τελευταίες τάσεις της τεχνολογίας έχει υλοποίηση την υπηρεσία αυτοεξυπηρέτησης έκδοσης νέου κωδικού με τη χρήση Short Message Service (SMS) με τη χρήση κινητού τηλέφωνου.

Ακολουθώντας την φιλοσοφία του «Two-factor authentication» δηλ. κάτι που γνωρίζει και κάτι που κατέχει ο χρήστης ,γίνεται η ταυτοποίηση του φοιτητή και η έκδοση νέου κωδικού.

Συγκεκριμένα η υπηρεσία είναι παρά πολύ απλή (1-2-3 Steps CUT Password Reset web service), με τρία απλά βήματα ο φοιτητής έχει στη κατοχή του νέο κωδικό για τα συστήματα του πανεπιστημίου.

ΒΗΜΑ ΠΡΩΤΟ
Ο φοιτητής επισκέπτεται τον ιστοχωρο https://cutpassreset.cut.ac.cy από το κινητό του, ταμπλέτα, φορητό ηλεκτρονικό υπολογιστή ή άλλο Η.Υ.

Ο φοιτητής συμπληρώνει τις πληροφορίες που μόνο εκείνος γνωρίζει , ηλεκτρονική διεύθυνση του πανεπιστημίου, αριθμό πολιτικής ταυτότητας, αριθμό φοιτητικής ταυτότητας (αριθμός συστήματος SIS) και αριθμό κινητού τηλεφώνου.

ΒΗΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ
Παρουσιάζεται νέα οθόνη η οποία ζητά τον τετραψήφιο μοναδικό κωδικό ο οποίος όμως υπάρχει μόνο στο κινητό τηλέφωνο του ενδιαφερόμενου φοιτητή.

Εφόσον ο φοιτητής εισαγάγει τον τετραψήφιο μοναδικό κωδικό τότε θα εμφανιστεί η επόμενη οθόνη και θα έχει λάβει νέο SMS με καινούργιο κωδικό για τα συστήματα του πανεπιστημίου.

ΒΗΜΑ ΤΡΙΤΟ
Σε περίπτωση αποτυχίας θα εμφανιστεί η πιο κάτω οθόνη, διαφορετικά θα εμφανιστεί οθόνη επιτυχίας και ο φοιτητής θα έχει νέο κωδικό στο κινητό του.

Επανέκδοση κωδικού φοιτητών σε 3 απλά βήματα

ΒΗΜΑ ΠΡΩΤΟ