Ανοικτή πρόσκληση προς Επαγγελματίες Υγείας στη Φροντίδα Μητρότητας-Νεογνού για συμμετοχή στην πανευρωπαϊκή μελέτη IMAgiNE EURO για την ποιότητα της παρεχόμενης φροντίδας με βάση τα κριτήρια του ΠΟΥ

Το Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και ο διαχρονικός εταίρος Birth Forward συμμετέχουν, ως εθνικοί φορείς, στην πανευρωπαϊκή μελέτη IMAgiNE EURO - Improving MAternal and Newborn CarE in the European Region. Η μελέτη έχει πανευρωπαϊκή εμβέλεια και συντονίζεται από το Ινστιτούτο για τη Μητρική και Νεογνική Υγεία “Burlo Garofolo” στην Τεργέστη της Ιταλίας, Συνεργαζόμενο Κέντρο του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ).

Στη μελέτη IMAgiNE EURO συμμετέχουν άνω των 60 φορέων από 22 χώρες, Στοχεύει στην καταγραφή, ανάλυση, περιγραφή και διάχυση δεδομένων σχετικά με την ποιότητα των υπηρεσιών υγείας για τη Μητέρα και το Νεογνό στην Ευρωπαϊκή περιφέρεια του ΠΟΥ. Από το Μάρτιο 2020 μέχρι σήμερα, έχουν καταθέσει τις απόψεις τους άνω των 60 000 γυναικών και 10 000 επαγγελματιών υγείας από όλη την Ευρωπαϊκή περιφέρεια, μη συμπεριλαμβανομένης όμως της Κύπρου. Η Κύπρος είναι μια από τις λιγοστές Ευρωπαϊκές χώρες που δεν έχουν ακόμα συμβάλει σε αυτή την πανευρωπαϊκή προσπάθεια αποτύπωσης και, παράλληλα, διαμόρφωσης κριτηρίων και προτύπων ποιότητας για την μητρική-νεογνική φροντίδα.

Η ανοικτή πρόσκληση απευθύνεται προς όλους τους επαγγελματίες υγείας που εμπλέκονται στην παροχή φροντίδας προς τις μητέρες και τα νεογνά - γυναικολόγους-μαιευτήρες, μαίες/μαιευτές, παιδίατρους, νεογνολόγους και νοσηλευτές/ νοσηλεύτριες σε δομές μητρικής-νεογνικής φροντίδας. Η συμμετοχή αφορά στη συμπλήρωση ανώνυμου διαδικτυακού ερωτηματολογίου, χωρίς δυνατότητα ταυτοποίησης ατόμων, δομών, συμβάντων ή καταστάσεων. Η διάρκεια συμπλήρωσης του ερωτηματολογίου είναι περίπου 10-15 λεπτά.

Το ερωτηματολόγιο προς τους επαγγελματίες υγείας διατίθεται:

Σημαντικά ευρήματα από τη μελέτη αποτέλεσαν πρόσφατα θέμα ειδικής έκδοσης (supplement) του περιοδικού International Journal of Gynaecology and Obstetrics, η οποία διατίθεται σε ανοικτή πρόσβαση: https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/toc/18793479/2022/159/S1. Τα πρώτα δημοσιευμένα αποτελέσματα αφορούν στις απόψεις και στις εμπειρίες που κατέθεσαν οι ίδιες οι γυναίκες για την ποιότητα της παρεχόμενης φροντίδας, ενώ επί του παρόντος συνεχίζεται η συλλογή και η επεξεργασία των απόψεων των επαγγελματιών υγείας-παρόχων της φροντίδας.

Στην Κύπρο, το ερωτηματολόγιο της IMAgiNE EURO  έχει ενταχθεί στους δράσεις του ευρύτερου έργου RESPECT (Toward a culture of Respectful Maternity Care(RMC): Enhancing Shared Decision Making and Informed Choice), το οποίο λαμβάνει χρηματοδότηση από το πρόγραμμα CERV (Citizens, Equality, Rights and Values) της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ήδη βρίσκεται σε εξέλιξη σχετική διαδικτυακή μελέτη, η οποία απευθύνεται στις γυναίκες που γέννησαν στην Κύπρο τα τελευταία 5 χρόνια, ενώ παράλληλα, προγραμματίζονται κατά τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο ομαδικές συναντήσεις όπου οι νέες μητέρες θα έχουν την ευκαιρία να  μοιραστούν τις δικές τους εμπειρίες, απόψεις και εισηγήσεις για το θέμα.

Το διετές πρόγραμμα RESPECT, θα αναπτύξει σειρά από ερευνητικές, ενημερωτικές και εκπαιδευτικές δράσεις στη βάση αρχών Συμμετοχικής Έρευνα Δράσης, συμπεριλαμβανομένης ανοικτής πρόσκλησης προς την επαγγελματική κοινότητα και τους σχετικούς επιστημονικούς και άλλους εμπλεκόμενους φορείς σε συνδιαβούλευση και συνδιαμόρφωση στρατηγικής προώθησης προτύπων, κριτηρίων και βέλτιστων πρακτικών Φροντίδας της Μητρότητας,

Περισσότερες πληροφορίες στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης των φορέων επικοινωνίας: Birth Forward και Baby Buddy Forward.

Επικοινωνία: respect@birthforward.com

Συντονιστής έργου:

Τμήμα Νοσηλευτικής, Σχολή Επιστημών Υγείας, ΤΕΠΑΚ, www.cut.ac.cy/faculties/hsc/nur

Εταίροι

Birth Forward (Κύπρος),  www.birthforward.com/

RODA – Parents in Action (Κροατία),  www.roda.hr/en/

University of Genoa, Faculty of Medicine and Surgery, UNIGE, https://unige.it/

Συνεργαζόμενοι φορείς:

ΟΣΑΚ – Ομοσπονδία Συνδέσμων Ασθενών Κύπρου,  https://cypatient.org/

MIGS – Mediterranean Institute of Gender Studies, https://medinstgenderstudies.org/

Με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης μέσω του προγράμματος:

CERV 2021-2027 «Πολίτες, Ισότητα, Δικαιώματα και Αξίες».

Το ερωτηματολόγιο προς τους επαγγελματίες υγείας διατίθεται:

Επικοινωνία: respect@birthforward.com

Συντονιστής έργου:

Εταίροι

Birth Forward (Κύπρος),  www.birthforward.com/

RODA – Parents in Action (Κροατία),  www.roda.hr/en/

University of Genoa, Faculty of Medicine and Surgery, UNIGE, https://unige.it/

Συνεργαζόμενοι φορείς:

ΟΣΑΚ – Ομοσπονδία Συνδέσμων Ασθενών Κύπρου,  https://cypatient.org/

Με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης μέσω του προγράμματος:

CERV 2021-2027 «Πολίτες, Ισότητα, Δικαιώματα και Αξίες».