Εβδομάδα Ιταλικής Γλώσσας

Οι φοιτητές και η διδάσκουσα του μαθήματος Ιταλική Γλώσσα I και ΙΙ κα Ευτυχία Ξερού, του Κέντρου Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργάνωσαν εκδηλώσεις για την Εβδομάδα της Ιταλικής Γλώσσας στον Κόσμο.

Η εβδομάδα της Ιταλικής Γλώσσας στον Κόσμο εορτάζεται φέτος για 21η χρονιά στις 18-23 Οκτωβρίου 2021. Φέτος είναι αφιερωμένη στον Dante, πατέρα της Ιταλικής Γλώσσας. Ο Dante Alighieri γεννήθηκε στη Φλωρεντία το 1265, ήταν ποιητής, συγγραφέας και πολιτικός. Είναι ο συγγραφέας της Divina Commedia, η οποία θεωρείται παγκοσμίως το σπουδαιότερο έργο γραμμένο στην Ιταλική Γλώσσα και παράλληλα αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας.

Οι εκδηλώσεις της Εβδομάδας της Ιταλικής Γλώσσας στον Κόσμο στο Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου ξεκίνησαν με έκθεση έργων των φοιτητών της Ιταλικής Γλώσσας Ι και ΙΙ. Το θέμα της έκθεσης ήταν ο Ιταλικός Πολιτισμός (γλώσσα, τέχνη, μουσική, φεστιβάλ, κουζίνα, γεωγραφία και ιστορία). Στην έκθεση έργων, η οποία έγινε στις 20 Οκτωβρίου 2021, οι φοιτητές παρουσίασαν τα έργα τους, τα οποία είχαν μορφή γλυπτών, βίντεο και παρουσιάσεων. Οι εκδηλώσεις της Εβδομάδας της Ιταλικής Γλώσσας συνεχίστηκαν με παρουσίαση ταινίας την ίδια ημέρα. Επιπρόσθετα κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων διαβάστηκε και το μήνυμα του Πρέσβη κ. Andrea Cavallari, το οποίο στάλθηκε στο Κέντρο Γλωσσών επί ευκαιρίας των εορτασμών.

Εβδομάδα Ιταλικής Γλώσσας

ESP Teaching and Teacher Education – Call for Book Chapter Abstracts