Ειδική Επιστήμονας του ΤΕΠΑΚ μίλησε σε μαθητές/τριες δημοτικού με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ωκεανών

Επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο Πάνω Πολεμιδιών Καρμιώτισσας πραγματοποίησε η Ειδική Επιστήμονας στο Τμήμα Χημικών Μηχανικών του ΤΕΠΑΚ, με εξειδίκευση στη θαλάσσια και περιβαλλοντική ρύπανση, Δρ Ολυμπία Νησιφόρου, όπου είχε την ευκαιρία να μιλήσει σε μαθητές/τριες για την Παγκόσμια Ημέρα των Ωκεανών και συγκεκριμένα για τη θεματική ενότητα ΦΥΚΗ.

Η επίσκεψη της Δρος Νησιφίου έγινε στις 7/6/2023 με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ωκεανών (8 Ιουνίου 2023) και στο πλαίσιο του Προγράμματος «Ερευνητές και Ερευνήτριες στα Σχολεία», μετά από πρόσκληση του Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας (ΙδΕΚ ) για συμμετοχή σε επισκέψεις σε σχολεία Δημοτικής και Μέσης εκπαίδευσης

Κύριος στόχος του Προγράμματος είναι η αύξηση της επαφής και διάδρασης των μαθητών/τριών αλλά και Εκπαιδευτικών με ερευνητές/τριες ενώ σκοπός των επισκέψεων είναι με απλό και άμεσο τρόπο να παρουσιαστεί στους μαθητές/τριες η σημασία της επιστήμης, της έρευνας και της καινοτομίας καθώς και του επαγγέλματος του ερευνητή/ερευνήτριας ως επιλογή για το μέλλον.

Κατά την παρουσίαση της, η  Δρ Νησιφόρου ανέφερε ότι τα φύκια (ή πιο σωστά τα «φύκη» - ενικός το «φύκος»), είναι εξελικτικά κατώτερα θαλάσσια φυτά που δεν έχουν ρίζες, βλαστούς, φύλλα, άνθη και καρπούς. Πρέπει να γνωρίζουμε ότι φύκη είναι ότι αποτελούν πολύ καλούς δείκτες καθαρότητας των νερών και χρησιμοποιούνται από τους επιστήµονες ως βιοδείκτες για τον έλεγχο της ποιότητας της θάλασσας.

Η χρήση αυτή των φυκών βασίζεται στο γεγονός ότι υπάρχουν κάποια είδη τα οποία συναντώνται µόνο σε καθαρά νερά ενώ σε ρυπασµένες θάλασσες εξαφανίζονται.

Αντίθετα, υπάρχουν κάποια άλλα είδη φυκών π.χ χλωροφυκη όπως η Ulva προτιμούν τα ρυπασμένα νερά. Σε γενικές γραµµές, τα καφετί και σχετικά µεγάλα φύκη αναπτύσσονται σε καθαρές θάλασσες, όπως τα είδη Cystoseira που µοιάζουν µε µικρούς θάµνους ή δεντράκια και έχουν σκληρή υφή.

Στο τέλος της ενημέρωσης οι μαθητές της τρίτης δημοτικού έφτιαξαν ερμπάριο (herbarium) με διάφορα χλωροφύκη και φαιοφύκη.

Το Πρόγραμμα υλοποιείται  στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έργου CONNECT (Cyprus ON a mission to Engage, inspire and Connect with citizens through the European Researcher’s Night) και χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα Ορίζοντας Ευρώπη της Ε.Ε. για Έρευνα και Καινοτομία.