Εκδήλωση Μεταπτυχιακών Φοιτητών/τριών της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας

Απονομή χρηματικών βραβείων

Το Τμήμα Χρηματοοικονομικής, Λογιστικής και Διοικητικής Επιστήμης (ΧρηΛοΔΕ) και το Τμήμα Ναυτιλιακών της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας(ΔΙΟ) του ΤΕΠΑΚ,  πραγματοποίησαν εκδήλωση των μεταπτυχιακών τους φοιτητών/τριων, η οποία διοργανώθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος ΕΧΝ560: Σεμινάρια στα Ναυτιλιακά και Χρηματοοικονομικά.

Η έναρξη της εκδήλωσης ξεκίνησε με έναν σύντομο χαιρετισμό από τον Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος ΧρηΛοΔΕ, Δρ Παναγιώτη Ανδρέου και από τον Πρόεδρο και Διευθύνοντα Σύμβουλο της Lemissoler Navigation Co. Ltd, κ. Φίλιππο Φιλή.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν η Κοσμήτορας της Σχολής, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Έλενα Καλότυχου, ακαδημαϊκοί, ερευνητικοί συνεργάτες, μεταπτυχιακοί και φοιτητές/τριες της Σχολής και επιχειρηματικά στελέχη που δραστηριοποιούνται στους τομείς των Χρηματοοικονομικών και της Ναυτιλίας.

Στην εκδήλωση οι μεταπτυχιακοί φοιτητές/φοιτήτριες παρουσίασαν μια επιχειρηματική ιδέα (pitching) και οι καλύτερες και πρωτοπόρες εργασίες βραβεύτηκαν μέσω ψηφοφορίας από τους παρευρισκόμενους επιχειρηματίες και φοιτητές (Dragons» για επιχειρηματίες και «Innovators» για φοιτητές). Ευχαριστούμε για ακόμη μία φορά θερμά τη Ναυτιλιακή Εταιρεία Lemissoler Navigation Ltd για την παραχώρηση των βραβείων αυτών.

Η απονομή των βραβείων πραγματοποιήθηκε από την Κοσμήτορα της Σχολής, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Έλενα Καλότυχου και από τον Πρόεδρο και Διευθύνοντα Σύμβουλο της Lemissoler Navigation Co. Ltd, κ. Φίλιππο Φιλή ως εξής:

▪ Το πρώτο βραβείο ύψους €500 για την εργασία τους «Reconsolar», απονεμήθηκε από κοινού στις μεταπτυχιακές φοιτήτριες Μαρίνα Μανώλη και Ολυμπία Πατσαλίδου.

▪ Το δεύτερο βραβείο ύψους €300 για την εργασία τους «ΙοΤ», απονεμήθηκε από κοινού στον μεταπτυχιακό φοιτητή Μάριο Χριστοφίδη και την μεταπτυχιακή φοιτήτρια Ζωή Αγγελή

▪ Το τρίτο βραβείο ύψους €200 για την εργασία τους «Plan It», απονεμήθηκε  από κοινού στον μεταπτυχιακό φοιτητή Αλέξανδρο Σπανό και τη μεταπτυχιακή φοιτήτρια Αγγέλικα Μιχαέλλα Αδαμίδη.

Τα χρηματικά βραβεία συνοδεύονταν και με τιμητικό έπαινο από τη Σχολή.

Μετά το πέρας της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε δείπνο γνωριμίας και δικτύωσης με τα στελέχη επιχειρήσεων που παρευρέθηκαν.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος ΧρηΛοΔΕ, Δρ Χρήστος Σάββα και ο Συντονιστής του Τμήματος Ναυτιλιακών, Δρ Φώτης  Παναγίδης, ευχαριστούν θερμά την εταιρεία  Lemissoler Navigation Co Ltd για την προσφορά των χρηματικών βραβείων στις τρεις καλύτερες παρουσιάσεις, καθώς και όλους τους φοιτητές/τριες που παρουσίασαν τις εργασίες τους και τους παρευρισκόμενους.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις 2 Ιουνίου 2023.