Υπογραφή Πρωτοκόλλου Συνεργασίας μεταξύ του ΤΕΠΑΚ και της εταιρείας G.A.P. Vassilopoulos Ltd

Στις 15 Ιουνίου 2023, υπογράφηκε Πρωτόκολλο Συνεργασίας μεταξύ του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου(ΤΕΠΑΚ) και της εταιρείας G.A.P. Vassilopoulos Ltd.

Μέσα στα πλαίσια της καλλιέργειας των σχέσεων μεταξύ των δύο μερών και την κοινή προσπάθεια για αμοιβαία κατανόηση και προώθηση της επιστημονικής, εκπαιδευτικής και πολιτιστικής συνεργασίας, το Πανεπιστήμιο και η εταιρεία συμφώνησαν και αποδέχτηκαν να διευρύνουν την μεταξύ τους  επιστημονική, εκπαιδευτική, πολιτιστική και άλλη συνεργασία με τη σύναψη της παρούσας συμφωνίας.

Η συνεργασία που τίθεται σε εφαρμογή με την παρούσα συμφωνία δύναται να καλύπτει τους παρακάτω τομείς:

1.         Κοινές πολιτιστικές, επιστημονικές, εκπαιδευτικές εκδηλώσεις και δραστηριότητες

2.         Συμβουλευτικές- επιστημονικές υπηρεσίες και μελέτες

3.         Κοινή συμμετοχή σε ερευνητικά και αναπτυξιακά προγράμματα

4.         Τοποθέτηση φοιτητών/τριων σε εργασιακούς χώρους

5.         Ανταλλαγή πληροφοριών και τεχνογνωσίας σε θέματα κοινού ενδιαφέροντος

Μιλώντας στην εκδήλωση υπογραφής του Πρωτοκόλλου, η οποία πραγματοποιήθηκε στο κτήριο της Πρυτανείας, ο Πρύτανης Παναγιώτης Ζαφείρης εξέφρασε τη χαρά του για τη συνεργασία με μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες στην Κύπρο, σημειώνοντας ότι πολλές από τις δράσεις του Τμήματος Ναυτιλιακών και της οικείας Σχολής συνδέονται άμεσα με τις δράσεις της εταιρείας G.A.P. Vassilopoulos Ltd.

Από την πλευρά του, ο Εκτελεστικός Διευθυντής κ. Πέτρος Βασιλόπουλος  αναφέρθηκε στην διαχρονική συνέργεια που πρέπει να υπάρχει μεταξύ των Πανεπιστημίων και του εταιρικού κόσμου, ώστε να δημιουργούνται ωφέλιμες συνεργασίες και αποτελέσματα για αμφότερα μέρη.

Ανέφερε επίσης ότι θα είναι αρωγός στο ακαδημαϊκό και ερευνητικό έργο του Πανεπιστημίου, αλλά και για τους φοιτητές/τριες μας. Οι πρωτοβουλίες και οι δράσεις που θα προκύψουν από την εν λόγω συμφωνία/συνεργασία θα συμβάλουν τα μέγιστα στην αξιοποίηση της ακαδημαϊκής γνώσης, αλλά και στην αξιοποίηση της έρευνας και παραγωγής νέας γνώσης που γίνεται στη χώρα μας, στο χώρο της ναυτιλίας, των μεταφορών και της επιμελητείας.

Η Κοσμήτορας της Σχολής, Δρ Έλενα Καλότυχου και ο Συντονιστής του Τμήματος Ναυτιλιακών, Καθηγητής Φώτης Παναγίδης ευχαριστούν θερμά τον κ. Πέτρο Βασιλόπουλο για τη διαχρονική συνεργασία, τη στήριξη των φοιτητών/τριων μας και για την εμπιστοσύνη του στη Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας, αλλά και στο Πανεπιστήμιό μας γενικότερα.

Τμήμα NAY – Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας