Επίσκεψη σε Πανεπιστήμια της Κίνας πραγματοποίησε αντιπροσωπεία του ΤΕΠΑΚ

Επίσκεψη σε δύο Πανεπιστήμια της Κίνας πραγματοποίησε αντιπροσωπεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου(ΤΕΠΑΚ), την περίοδο μεταξύ 7 και 12 Αυγούστου, με επικεφαλής τον Πρύτανη του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητή Παναγιώτη Ζαφείρη.

Στην αντιπροσωπεία συμμετείχαν επίσης ο Πρόεδρος του Συμβουλίου, Δρ Χρίστος Χωματάς, ο Καθηγητής του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής, Κρίστης Δαμιανού και η Διευθύντρια του Ινστιτούτου Κομφούκιος, Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό του Κέντρου Γλωσσών, Δρ Άννα Νικολάου.

Η αντιπροσωπεία είχε την ευκαιρία να επισκεφθεί τα κινεζικά Πανεπιστήμια Hangzhou Dianzi (HDU) και Zhejiang (ZJU). Κατά τη διάρκεια των επισκέψεων, πραγματοποιήθηκαν συναντήσεις με εκπροσώπους από τα δύο Πανεπιστήμια, όπου συζητήθηκαν προοπτικές συνεργασίας σε διδακτικά και ερευνητικά θέματα.

Συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια της επίσκεψης στο Πανεπιστήμιο Zhejiang, το οποίο βρίσκεται στη θέση #67 στην παγκόσμια κατάταξη Times Higher Education και στη θέση #44 στην παγκόσμια κατάταξη QS World University Rankings και είναι στα πρώτα 3 καλύτερα πανεπιστήμια της Κίνας, η αποστολή είχε την ευκαιρία να συζητήσει σημαντικές προοπτικές συνεργασίας μεταξύ της Σχολής Τεχνών και Αρχαιολογίας (School of Art and Archeology) του Πανεπιστημίου Zhejiang και της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, όπως και με άλλες οντότητες του ΤΕΠΑΚ.

Οι προοπτικές συνεργασίας εδράζονται στα ακόλουθα:

1. Διοργάνωση χειμερινού σχολείου στο ΤΕΠΑΚ για προπτυχιακούς φοιτητές της Σχολής Τεχνών και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Zhejiang

2. Συνεργασία για διοργάνωση θερινού σχολείου με θέμα τη διεθνή βιωσιμότητα (international sustainability)

3. Δημιουργία κοινού διαδικτυακού μουσείου με στόχο την προβολή και προώθηση της τέχνης στο ευρύτερο κοινό

4. Κοινά διδακτορικά προγράμματα σε ειδικότητες που αφορούν τις Καλές Τέχνες, Σχέδιο Τέχνης, Ιστορία της Τέχνης, καθώς επίσης στον τομέα του Τουρισμού και άλλους ερευνητικούς τομείς στους οποίους δραστηριοποιούνται τα δύο Πανεπιστήμια.

Η επίσκεψη πλαισιώθηκε με ξεναγήσεις στο Μουσείο Τεχνών και Αρχαιολογίας και στο Εργαστήριο Image Data του Πανεπιστημίου Zhejiang όπου συζητήθηκαν οι προοπτικές για προβολή και προώθηση της πολιτιστικής κληρονομιάς. Σύντομα προγραμματίζεται επίσκεψη αντιπροσωπείας από μέλη της διοίκησης του Πανεπιστημίου Zhejiang για την υπογραφή επίσημης διμερούς συμφωνίας μεταξύ των δύο Πανεπιστημίων.

Παράλληλα, κατά τη διάρκεια της επίσκεψης στο Πανεπιστήμιο Hangzhou Dianzi (HDU), εδραιώθηκε περαιτέρω η συνεργασία μεταξύ του ΤΕΠΑΚ και του κινεζικού Πανεπιστημίου.

Η επίσκεψη στο HDU περιλάμβανε εποικοδομητικές συναντήσεις μεταξύ της αντιπροσωπείας του ΤΕΠΑΚ και των στελεχών του HDU, πολιτιστικές ξεναγήσεις, καθώς και επίσκεψη στο Shaoxing Integrated Circuit Institute του Hangzhou Dianzi University όπου το ΤΕΠΑΚ δημιουργεί μαζί με το κινεζικό Πανεπιστήμιο κοινό ερευνητικό εργαστήριο στον τομέα της βιοϊατρικής με επικεφαλής τον Καθηγητή Κρίστη Δαμιανού.

Κατά τη διάρκεια των συναντήσεων συζητήθηκαν θέματα που αφορούν το Ινστιτούτο Κομφούκιος που ιδρύθηκε πρόσφατα στο ΤΕΠΑΚ και αποτελεί κοινοπραξία μεταξύ των δύο Πανεπιστημίων, καθώς και το κοινό μεταπτυχιακό πρόγραμμα το οποίο αναμένεται να ξεκινήσει την προσεχή ακαδημαϊκή χρονιά.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με συμβολική τελετή δενδροφύτευσης υπό την ηγεσία της Πρυτανείας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και με την επίσημη υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ του Ευρωπαϊκού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου (EUt+) και του Hangzhou Dianzi University.

ΤΕΠΑΚ και Επίτροπος Περιβάλλοντος ενώνουν δυνάμεις για την προστασία και βελτίωση του περιβάλλοντος

ΤΕΠΑΚ: Παραχώρηση πλήρους υποτροφίας στο Μεταπτυχιακό πρόγραμμα «Διεθνής Διοίκηση Τουρισμού και Επιχειρήσεων Φιλοξενίας»

Βραβείο Νέων Επιστημόνων: Διεθνής διάκριση σε ακαδημαϊκό μέλος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής του ΤΕΠΑΚ

Οι προοπτικές συνεργασίας εδράζονται στα ακόλουθα: