Έτοιμη να φιλοξενήσει τους/τις πρώτους/ες 300 φοιτητ(ρι)ές η νέα Σχολή του ΤΕΠΑΚ στην Πάφο

Σημαντική χαρακτήρισε τη χθεσινή ημέρα παραλαβής, από τον Δήμο Πάφου, του κτηρίου του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) στην Πάφο, στο οποίο θα εγκατασταθεί η Σχολή Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας και η Ακαδημία Επαγγελμάτων Τουρισμού και Φιλοξενίας Κύπρου, ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, σημειώνοντας ότι «το ΤΕΠΑΚ μεγαλώνει».

Σε δηλώσεις του στο πλαίσιο της τελετής παράδοσης του κτηρίου, ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ ανέφερε πως η πορεία αυτή ξεκίνησε περίπου τρία χρόνια προηγουμένως με συζητήσεις και πολλή προσπάθεια από πολλούς.

Ευχαρίστησε την Πολιτεία που ήταν ο χρηματοδότης αυτής της προσπάθειας, τον Δήμο Πάφου για τη σκληρή δουλειά αλλά και τον ενθουσιασμό του Δημάρχου ώστε όλα να είναι έτοιμα την κατάλληλη στιγμή και τους συναδέλφους του ακαδημαϊκούς και διοικητικούς αλλά και τον Διευθυντή του ΤΕΠΑΚ που μαζί πετύχαν αυτόν τον στρατηγικό στόχο.

Ο Καθηγητής Ζαφείρης ανέφερε πως το Πανεπιστήμιο του ΤΕΠΑΚ μεγαλώνει, λέγοντας πως από 6 σχολές έχει 7. Είναι η πρώτη επέκταση, πρόσθεσε, πέραν της πόλης της Λεμεσού, σημειώνοντας πως δημιούργησαν, μαζί με τον Δήμο, ένα περιβάλλον ιδανικό για τους φοιτητές και τις φοιτήτριες.

Επιπρόσθετα ο Παναγιώτης Ζαφείρης ανέφερε πως το Πανεπιστήμιο του ΤΕΠΑΚ στην Πάφο θα φιλοξενήσει 300 φοιτητές και φοιτήτριες, ενώ σταδιακά θα υπάρχει η δυνατότητα να φιλοξενήσει 1.000 φοιτητές και φοιτήτριες σε βάθος χρόνου.

Είπε ακόμη πως η παρουσία του ΤΕΠΑΚ στην Πάφο θα είναι πολύπλευρη και δεν αφορά μόνο την φοίτηση των φοιτητών και των φοιτητριών αλλά και μια σειρά από δράσεις που θα αναπτύξει το Πανεπιστήμιο στην περιοχή.

Ο Καθηγητής Ζαφείρης ανέφερε πως οι φοιτητές και οι φοιτήτριες θα αντιληφθούν από την πρώτη ημέρα ότι θα βρίσκονται σε ένα χώρο που όχι μόνο θα βοηθά στην μάθηση αλλά θα τους δώσει την ευκαιρία να αναπτύξουν σχέσεις και να συνεργαστούν με φοιτητές και φοιτήτριες και την κοινότητα της Πάφου.

Από την πλευρά του, ο Δήμαρχος Πάφου Φαίδωνας Φαίδωνος χαρακτήρισε ιστορική τη στιγμή, αναφέροντας πως «το επόμενο διάστημα αναμένεται να ζήσουμε και άλλες σημαντικές και ιστορικές στιγμές για την Πάφο, όπως όταν θα προσέλθουν οι πρώτοι 300 περίπου φοιτητές ξεκινώντας στις 25 Σεπτεμβρίου καθώς και η μέρα  της τέλεσης των εγκαινίων».

Σήμερα όμως, είπε, «είναι μια εξίσου σημαντική ημέρα γιατί παραδίδεται αυτό το κτίριο από τον ιδιοκτήτη της γης και του κτηρίου που έγινε με χρηματοδότηση από το Κράτος, και με συνεισφορά από τον προϋπολογισμό του ΤΕΠΑΚ».

«Παραδίδεται αυτό το κτήριο στο ΤΕΠΑΚ και πλέον για πρώτη φορά στην ιστορική διαδρομή αυτής της πόλης εγκαθίσταται μια δημόσια Πανεπιστημιακή Σχολή», πρόσθεσε. Ένα διαχρονικό αίτημα αυτής της πόλης να φιλοξενήσει δημόσια Πανεπιστημιακή Σχολή πλέον επιτυγχάνεται, είπε.

Εμείς, συνέχισε ο κ. Φαίδωνος, «η ομάδα του Δήμου Πάφου και των Τεχνικών Υπηρεσιών, σε απόλυτη συνεργασία με το ΤΕΠΑΚ και με όλους τους αρμοδίους αλλά και τους υπεργολάβους του έργου, εργαστήκαμε πολύ σκληρά τους τελευταίους 13 μήνες για να επιτευχθεί αυτό που βλέπουμε μπροστά μας ένα κτήριο που αποτελεί κόσμημα όχι μόνο για την πόλη μας αλλά και για τον τόπο μας και που τηρεί όλες τις προδιαγραφές για να είναι πανεπιστημιακό κτήριο».

Στο ΤΕΠΑΚ της Πάφου η μετάδοση της γνώσης θα είναι αυτό που θα κυριαρχεί, σημείωσε.

Ο Δήμαρχος Πάφου ευχαρίστησε τον Πρύτανη του ΤΕΠΑΚ Παναγιώτη Ζαφείρη και όλους τους συνεργάτες του στη Διοίκηση του Πανεπιστημίου αλλά και όλο το ακαδημαϊκό προσωπικό που ενεπλάκη στη λήψη αποφάσεων και την προώθηση όλων των γραφειοκρατικών και τεχνοκρατικών ζητημάτων.

Διαβεβαίωσε παράλληλα πως ο Δήμος Πάφου θα παραμείνει στο πλευρό του ΤΕΠΑΚ χωρίς σε καμία περίπτωση να παρεμβαίνει στο έργο του.

Ο κ. Φαίδωνος ανέφερε πως ο ρόλος του Δήμου Πάφου θα είναι υποστηρικτικός και για επεκτάσεις των κτηρίων και για διορθώσεις αλλά και για συντήρηση του περιβάλλοντος χώρου.

Είπε επίσης πως αναμένεται τον Οκτώβριο στο ακριβώς διπλανό τεμάχιο γης ο Δήμος Πάφου να ανεγείρει φοιτητική εστία 203 δωματίων κόστους περίπου 13- 14 εκατ. ευρώ ενώ αναμένεται πριν το τέλος του χρόνου να ξεκινήσει ένα μεγάλο έργο της τάξης 1 – 1,5 εκατ. ευρώ για να τοπιοτεχνηθούν 15.000 τετραγωνικά μέτρα που περιβάλλουν πίσω από το Πανεπιστήμιο. Στο πλαίσιο του συγκεκριμένου έργου θα γίνουν ανοικτοί χώροι, όπως γήπεδα μπάσκετ, τένις, χώροι στάθμευσης, παιδότοποι και χώροι πρασίνου.

Ο  κ. Φαίδωνος μνημόνευσε σήμερα και τον δωρητή της γης που προσφέρθηκε στον Δήμο Πάφου και που ανεγέρθηκε το ΤΕΠΑΚ που ήταν η οικογένεια Κουκή και Μαρούλας Ιωαννίδου. Πρόσθεσε τέλος πως ο Δήμος Πάφου θα συνεχίσει με τον εξωραϊσμό ολόκληρης ή και της ευρύτερης περιοχής αφού εξήγησε το δομημένο περιβάλλον γύρω από ένα Πανεπιστημιακό ίδρυμα είναι σημαντικό να βρίσκεται σε άριστη κατάσταση.

(Πηγή: ΚΥΠΕ)